Ocieplenie domu pianą poliuretanową PUR – czy to się opłaca?

Ocieplenie domu pianą poliuretanową PUR – czy to się opłaca?

15 maja, 2023 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Regularnie rosnące ceny ogrzewania stają się coraz częstszym problemem wielu właścicieli domów. Zapewnienie odpowiednio wysokiej temperatury na tak dużym metrażu jest niezwykle kosztownym procesem szczególnie, kiedy brane są pod uwagę jeszcze straty ciepła. Dlatego też, pierwszym krokiem w kierunku oszczędności jest wybór odpowiedniego materiału termoizolacyjnego, przy użyciu którego uda się inwestorowi ocieplić budynek.

Jednym z polecanych przez nas materiałów jest oczywiście piana poliuretanowa PURIOS. Jej zaletą jest zdolność do łatwego i szybkiego aplikowania w nawet najtrudniej dostępnych zakątkach domu. Dlatego też, w poniższym wpisie zajmiemy się szczegółowym omówieniem danego tworzywa oraz wskażemy, w jaki sposób jest on rozprowadzany po ścianach budynku czy poddaszu. Zapraszamy!

Czym jest piana PUR?

Piana PUR jest bardziej fachowo określana poliuretanową. Wykonuje się ją głównie z izocyjanianu oraz poliolu. Te dwa surowce są natomiast pozyskiwane z ropy naftowej, a połączenie ich z różnego rodzaju katalizatorami, stabilizatorami i spulchniaczami, daje właśnie efekt trwałej i szybko zastygającej piany.

Obecnie, materiał ten jest jednym z najbardziej konkurencyjnych i zapewniających w pełni wydajną izolację całego budynku – od fundamentów, aż po dach. Co więcej, wyróżnia go sam sposób montażu, a dokładniej metoda natryskowa. Dzięki niej możliwe jest sprawne ocieplenie budynku w krótkim czasie, jednak samo przeprowadzenie tego procesu wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności specjalistów. Do tego wszystkiego potrzebny jest też wyjątkowy sprzęt, a mianowicie agregat do piany pur.

Współczynnik przewodzenia ciepła w materiałach izolacyjnych

Współczynnik przewodzenia ciepła jest właściwością fizyczną, określającą jak sama nazwa mówi – przewodność cieplną. Mówi on o zdolności przepuszczania energii cieplnej przez określoną warstwę izolatora, od obszaru o wyższej, do obszaru o niższej temperaturze. Zazwyczaj, można rozpoznać go po symbolu lambda (λ) znajdującym się na opakowaniu każdego materiału izolacyjnego. Nie powinno się mylić go ze współczynnikami wnikania oraz przenikania ciepła, które to bazują na zdolności konwekcji ciepła przez określone przegrody termiczne.

Wartość samego współczynnika przewodzenia ciepła jest w materiałach izolacyjnych bardzo niska. Oznacza to, że wierzchnia warstwa materiału słabo przepuszcza energię cieplną, a to przekłada się na zwiększone zdolności uszczelniające. Dlatego też, wartość tego współczynnika w przypadku pian poliuretanowych PUR wynosząca λ = 0,02 – 0,03 W/mK, jest jak najbardziej prawidłowa i zdolna konkurować z innymi tworzywami przeznaczonymi do ocieplania budynków.

Korzyści stosowania pian PUR

Piana poliuretanowa doskonale przylega zarówno do pionowych, jak i poziomych nawierzchni. Jej stosowanie jest w pełni bezpieczne dla wszystkich domowników i w żaden sposób nie szkodzi zdrowiu. Dodatkowo, jest to tworzywo odporne na pleśń i zdolne pracować zarówno w ekstremalnie niskich, jak i wysokich temperaturach. Pianka PUR posiada rzadko spotykaną w kontekście materiałów uszczelniających zdolność hydroizolacyjną.