Opłacalność fotowoltaiki. Zalety energii słonecznej

Opłacalność fotowoltaiki. Zalety energii słonecznej

28 stycznia, 2021 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Montaż paneli fotowoltaicznych zapewnia nam niezależność energetyczną pochodzącą z odnawialnego źródła energii, jakim jest słońce. Niewątpliwą zaletą fotowoltaiki jest możliwość zaoszczędzenia na rachunkach za prąd i pozwolenia sobie na niezależność energetyczną. Co sprawia, że warto zainwestować we własną instalację fotowoltaiczną?

Czy panele fotowoltaiczne są w Polsce opłacalne?

Na opłacalność fotowoltaiki w naszym kraju wpływa wiele czynników. Należy zacząć od tego, że rokrocznie wzrastają ceny prądu. Pośród wszystkich technologii elektroenergetycznych, pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych jest najbezpieczniejsze dla środowiska. Fotowoltaika przetwarza całkowicie darmową energię pochodzącą z promieni słonecznych na energię elektryczną, zasilającą wszystkie urządzenia elektryczne w naszych domach. Podczas eksploatacji instalacji fotowoltaicznej, nie wpływa ona negatywnie na nasze zdrowie i środowisko.

Nasłonecznienie w Polsce pozwala na optymalną pracę paneli fotowoltaicznych, a my zyskujemy tym samym całkowitą niezależność energetyczną. Fotowoltaika wytwarza energię przez cały rok, natomiast najwięcej uzyskamy jej w ciągu słonecznych dni. Z tego powodu możliwe jest podłączanie instalacji do sieci (on grid) i odsyłanie do niej nadwyżek energii, której nie wykorzystamy (https://sunergo.pl/blog/net-metering-system-opustow/). To rozwiązanie pozwala nam odsprzedawać nadwyżki energii a także za niewielką dopłatą wykorzystywać ją w ciągu roku.

Projekt instalacji i montażu

Wiele zależy od projektu i komponentów, jakie wykorzystamy do budowy całej instalacji fotowoltaicznej. Efektywność naszej instalacji zależy od dostępnej powierzchni na montaż, zapotrzebowania energetycznego naszego domu i wielkości instalacji. Musimy także ocenić nasze roczne zużycie energii elektrycznej i przekalkulować koszty fotowoltaiki dla naszego domu. Narzędziem za pomocą którego możemy to zrobić jest kalkulator fotowoltaiczny.

Bardzo ważne jest także przeprowadzenie audytu, w którym uwzględnia się warunki do zamontowania instalacji. Panele nie mogą być zacienione przez sąsiadujące budynki, drzewa oraz przez same siebie. Konstrukcja dachu musi umożliwić panelom odpowiednie do promieni słonecznych nachylenie tak, aby instalacja mogła sprawnie i wydajnie działać.

Dofinansowania do fotowoltaiki

Koszt instalacji fotowoltaicznej w dużej mierze zależy od tego, czy skorzystamy z któregoś z dofinansowań. Początek fotowoltaiki w Polsce i rosnącego nią zainteresowania to zasługa rządowych programów dofinansowujących fotowoltaikę w Polsce. Głównie dzięki programowi Mój Prąd możliwe było uzyskanie dotacji do 5 000 zł na zakup i montaż fotowoltaiki. W połączeniu z ulgą termomodernizacyjną możemy zaoszczędzić jeszcze więcej, ponieważ dzięki niej koszty na termomodernizację odliczane są od podatku. Pamiętajmy, że do złożenia wniosku niezbędny jest aktualny audyt fotowoltaiczny. Warto sprawdzać aktualności dotyczące wznowienia możliwości składania wniosków o dotacje. Program Mój Prąd ma poszerzyć swoją działalność i pulę dostępnych pieniędzy.