Juka ogrodowa. Sadzenie, pielęgnacja, wymagania.
30 stycznia, 2021Juka ogrodowa to piękna, majestatyczna, duża roślina, która cieszy się popularnością w naszym kraju. Występuje tu w kliku odmianach, jednak najbardziej popularną jest juka karolińska znana również pod nazwą juka kalifornijska. Jej odpowiednia pielęgnacja oraz poprawne zimowanie, przyczynią się do tego, że już po 2-3 latach od wsadzenia będziemy mogli cieszyć się pięknymi, kwitnącymi na niej, białymi dzwonkami.
Jak dbać o jukę ogrodową?
Pielęgnacja tej rośliny to przede wszystkim zagwarantowanie jej dobrych warunków do wzrostu. Kluczowy jest w tym wypadku wybór dobrego miejsca, odpowiednio nasłonecznionego i chronionego od wiatru. Nie sprawdzą się otwarte przestrzenie i wielkie puste ogrody bez drzew. Juka ogrodowa osiąga sporą wysokość, więc w otwartej przestrzeni byłaby narażona na złamanie. Poza tym, należy zatroszczyć się o regularne nawożenie juki, dwa razy w sezonie.
Zimowanie a juka ogrodowa
Zimowanie juki ogrodowej to klucz do jej przyszłego kwitnienia. Juka nie lubi niskich temperatur, dlatego należy ją przed nimi zabezpieczyć. Świetnie sprawdzą się w tej roli gałązki świerka, tektura bądź słoma. Należy związać jukę i owinąć ją nimi na czas zimy. Jukę można rozwiązać wiosną, w marcu bądź kwietniu.
Czy juka ogrodowa lubi wodę?
Nie. Podlewanie juki nie może być zbyt częste ani intensywne. Najlepiej robić to co około 10 dni, rano bądź wieczorem, gdy nie ma dużego słońca. Przelewanie juki może sprawić, że będzie ona chorować i wpłynąć na kwitnienie, a konkretnie jego brak.
Jaka ziemia będzie najlepszym wyborem dla juki kalifornijskiej?
Juka nie ma wygórowanych wymagań. Będzie rosła zarówno na glebach żyznych, jak i piaszczystych, suchych. Nie toleruje jedynie ziemi gliniastej, podmokłej, wilgotnej.
Juka ogrodowa nie kwitnie – przyczyny
Przyczyn tego stanu może być wiele. Określenie ich, pozwoli Ci zadbać o tę roślinę i doprowadzić ją do stanu, kiedy na jej gałązkach zakwitną piękne, duże, przypominające dzwonki – kwiaty. Wśród przeszkód stojących na drodze do kwitnienia juki stoją:
- nieodpowiednie nasłonecznienie,
- wilgotna gleba,
- przelewanie juki ogrodowej,
- przewożenie rośliny,
- gliniasta gleba,
- wysadzenie juki przy zbyt niskiej temperaturze na zewnątrz,
- zimowanie w niepoprawny sposób,
- silny wiatr.
Juka w domu – tak czy nie?
Juka, podobnie jak wiele innych gatunków ogrodowych, może być hodowana w domu bądź mieszkaniu. By pięknie rosła, tu również należy zapewnić jej najlepsze warunki. Nasłonecznione miejsce przy balkonie bądź oknie sprawdzi się idealnie.