Ozonowanie – czym właściwie jest i na jakiej zasadzie działa?
5 lutego, 2021Ozonowanie ostatnimi czasy staje się bardzo popularnym zabiegiem – przede wszystkim ze względu na sytuację sanitarną na świecie. Jednak czym tak w zasadzie jest ten zabieg i jak się go wykonuje?
Najprościej mówiąc, ozonowanie to metoda dezynfekcji, która nie wymaga użycia szkodliwej chemii. Substancją, która zabija wszelkie mikroorganizmy: bakterie, wirusy, grzyby, roztocza i drobnoustroje jest w jej przypadku ozon, który posiada bardzo silne właściwości utleniające. Powoduje on rozkład ścianek komórkowych drobnych organizmów, co powoduje ich skuteczną eliminację. Ozonowanie sprawdzi się więc wszędzie tam, gdzie niezbędne jest zachowanie najwyższych standardów sanitarnych. Gdzie najczęściej można spotkać się z tym zabiegiem?
Ozonowanie w praktyce: czyli gdzie najczęściej stosuje się ten zabieg?
Ozonowanie wykonuje się w wielu miejscach o bardzo zróżnicowanym przeznaczeniu. Obejmuje zarówno branżę gastronomiczną, medyczną, przemysłową jak i nawet motoryzacyjną. Wynika to przede wszystkim z jego wysokiej skuteczności i niskiej inwazyjności. Do pomieszczenia, w którym wykonywano ozonowanie można wejść już po upływie dwóch godzin. Wynika to z faktu, iż ozon ulega naturalnej biodegradacji do czystego tlenu – nie jest więc toksyczny dla środowiska ani ludzi. Może stanowić niebezpieczeństwo jedynie w przypadku dużego stężenia lub długotrwałej ekspozycji.
Zabieg ozonowania w domu i mieszkaniu – jakie korzyści daje?
Co ciekawe, ozonowanie wykonywane jest nie tylko w lokalach gastronomicznych, biurach i tym podobnych, ale również w domach mieszkalnych. Wiele osób korzysta z tej technologii zapewniając sobie chociażby skuteczne pranie dywanów. Te potrafią być bowiem istnym siedliskiem bakterii – zwłaszcza w sytuacjach, gdy przez okres kilku lat nie były czyszczone przy użyciu specjalistycznych preparatów.
Ozonowanie jako sposób na usunięcie przykrych zapachów z wnętrza auta
Z ozonowania korzysta również branża motoryzacyjna. Chodzi tutaj przede wszystkim o wszelkie salony detailingowe, które wykorzystują ozonowanie jako sposób na pranie tapicerki samochodowej. Może się to wydawać dość nietypowe, ale za tym rozwiązaniem przemawia jedna, elementarna kwestia – skuteczność. Ozonowanie pozwala efektywnie pozbyć się przykrych zapachów z wnętrza auta, jak chociażby woń dymu papierosowego czy zapachy zwierzęce, jeśli ktoś wozi ze sobą swojego pupila – zdradza nam przedstawiciel firmy oferującej ozonowanie z Łodzi CzechPranie.pl.
Dlaczego warto korzystać z ozonowania?
Ozonowanie jest obecnie jednym z najskuteczniejszych i najbardziej przystępnych sposobów na zachowanie sterylności w pomieszczeniu służbowym, samochodzie lub domu. W perspektywie aktualnej sytuacji na świecie jest to szczególnie ważne. Ozonowanie skutecznie radzi sobie z eliminacją wszelkich małych form życia, które są szkodliwe dla człowieka. Należy przez to rozumieć chociażby wirusy, bakterie, roztocza, grzyby, pleśnie, drobnoustroje i wszelkie inne niebezpieczne mikroorganizmy, które zagrażają ludziom każdego dnia.
Czym jest ozonowanie: podsumowanie
W sytuacjach i miejscach, gdzie konieczne jest zachowanie najwyższych standardów sanitarnych, a nie chcemy uciekać się do używania szkodliwej chemii – ozonowanie będzie najlepszym rozwiązaniem. Jest ono nieinwazyjne, uniwersalne i co najważniejsze – skuteczne. Wykonując ozonowanie nie ryzykujemy zdrowiem, a jednocześnie uzyskujemy pewność, że wszelkie zagrożenia mikrobiologicznie zostaną skutecznie wyeliminowane na dłuższy czas. Możemy więc spać, pracować i żyć całkowicie komfortowo (przykładowe realizacje można podejrzeć na: https://czechpranie.pl/galeria/).