Pielęgnacja ogrodów – o czym należy pamiętać?

Pielęgnacja ogrodów – o czym należy pamiętać?

10 listopada, 2021 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Decydując się na założenie własnego ogrodu, warto zawczasu zastanowić się, ile czasu będziemy mieli na jego późniejszą pielęgnację. Przydomowa zieleń wymaga bowiem stałej opieki, która nie ogranicza się jedynie do koszenia trawnika czy nawadniania roślin. Jeśli jesteśmy zapracowani, nie mamy odpowiedniej wiedzy ani sprzętu, być może lepiej zrezygnować ze skomplikowanego projektu lub powierzyć pielęgnację ogrodu profesjonalistom.

O pielęgnacji ogrodu pomyśl już na etapie projektu

Jeśli zazwyczaj nie mamy czasu nawet na regularne sprzątanie mieszkania, należy wziąć ten aspekt pod uwagę również podczas projektowania ogrodu. Drzewa, krzewy i kwiaty prezentują się bowiem pięknie wyłącznie wtedy, kiedy są odpowiednio i stale pielęgnowane. Myśląc o wyglądzie swojej zielonej oazy, warto zastanowić się nad tym, jakie rośliny będą najmniej wymagające lub… całkowicie z nich zrezygnować. Jeżeli jednak nie wystarcza nam sam trawnik na rozległej działce wokół domu i chcemy spełnić swoje marzenia o pięknej zielonej przestrzeni, która sprzyja efektownemu wypoczynkowi, możemy nawiązać współpracę z firmą, która zajmie się ogrodem od początku do końca, czyli od projektu po cykliczną pielęgnację. Na terenie Poznania i okolic takie usługi świadczy na przykład ekipa z Green Solutions. Więcej na temat tego, jak przedsiębiorstwo pielęgnuje zieleń przeczytać można pod adresem https://greensolutions.com.pl/uslugi/pielegnacja-ogrodow/.

Co właściwie obejmuje pielęgnacja ogrodu?

Zanim założymy ogród samodzielnie lub zlecimy to fachowcom, powinniśmy zastanowić się, co tak naprawdę obejmuje pielęgnacja ogrodu. Z pewnością nie są to czynności, z którymi uporami się w ciągu kilku minut – nawet jeśli ogródek będzie niewielki. Zabiegi pielęgnacyjne są nie tylko czasochłonne, ale i pracochłonne. Aby je przeprowadzać, musimy posiadać odpowiednią wiedzę i sprzęt, który usprawnia pracę. Każda roślina do prawidłowego wzrostu potrzebuje słońca, wody i określonych składników odżywczych. Te podstawowe warunki należy zapewnić wszystkim kwiatom czy krzewom. Dodatkową przeszkodą w dbaniu o ogród bywają szkodniki i choroby, które również zwalcza się właściwymi preparatami. W skrócie, pielęgnację terenów zielonych można sprowadzić więc do takich czynności, jak:

  • podlewanie,
  • okresowe nawożenie dopasowane do potrzeb danego gatunku,
  • przycinanie,
  • pielenie chwastów,
  • zapobieganie chorobom i/lub zwalczanie chorób i szkodników,
  • przesadzanie i dosadzanie roślin, a także usuwanie martwych nasadzeń,
  • koszenie trawnika.

Ta lista obowiązków każdego ogrodnika to jedynie ogólny zarys prac w okresie wegetacji roślin. Nie uwzględnia ona między innymi przygotowania ogrodu na sezon zimowy czy wiosenny. Warto pamiętać także, że im bardziej zaniedbamy poszczególne prace czy części ogrodu, tym więcej czasu i wysiłku trzeba będzie włożyć w przywrócenie im estetycznego wyglądu. Właśnie dlatego, jeśli jesteśmy stale zajęci obowiązkami domowymi i zawodowymi, powinniśmy pomyśleć o rozwiązaniu w postaci profesjonalnych usług.

Nawadnianie ogrodów Poznań

Dlaczego warto powierzyć pielęgnację ogrodu profesjonalnej firmie?

Aby dbać o ogród, musimy mieć czas, odpowiedni sprzęt i rozległą wiedzę – zwłaszcza, jeśli zdecydowaliśmy się na dużą ilość różnorodnych roślin, mających odmienne wymagania. Nawet jeśli kochamy kwiaty i krzewy, a sprawowanie nad nimi opieki sprawia nam przyjemność, to nie zawsze dysponujemy odpowiednią ilością wolnego czasu, by zająć się wszystkim jak należy. Rozwiązaniem są usługi firm ogrodniczych, które mogą pochwalić się wiedzą i doświadczeniem nie tylko w zakładaniu, ale również w pielęgnowaniu ogrodu. Profesjonaliści posiadają również sprzęt, dzięki któremu wszystkie prace prowadzone są szybciej i sprawniej. Nie ma więc mowy o tym, że coś nie zostanie wykonane na czas, na przykład przed pierwszymi mrozami. Poza tym, warto wziąć pod uwagę, że koszt takiej usługi może okazać się znacznie niższy niż zakup drogich urządzeń i narzędzi ogrodniczych. Zlecenie pielęgnacji ogrodów zewnętrznej firmie będzie zatem opłacalnym wyjściem z sytuacji.