Sprzęt budowlany- jakie narzędzia pomiarowe ułatwiają prace w terenie?

Sprzęt budowlany- jakie narzędzia pomiarowe ułatwiają prace w terenie?

10 listopada, 2021 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Niezawodny, precyzyjny sprzęt pomiarowy to podstawa w pracach remontowych, budowlanych, czy wykończeniowych. Odpowiednio dobrany może być wykorzystywany zarówno na zewnątrz, jak i w budynkach, w tym nawet w małych pomieszczeniach. Główną zaletą nowoczesnych urządzeń pomiarowych jest szybkość działania. To zdecydowanie przyspiesza i ułatwia prace na budowie, stąd tak duże zainteresowanie rozwiązaniami takimi, jak m.in. laser krzyżowy, który z sukcesem zastąpił tradycyjna poziomicę. Jaki sprzęt pomiarowy sprawdzi się szczególnie na każdej budowie? Podpowiadamy, jak skompletować niezawodny zestaw.

Jak działa laser krzyżowy?

Poziomica laserowa, czy laser liniowy to terminy używane zamiennie dla sprzętu, jakim jest wspomniany już na wstępie laser krzyżowy. Urządzenie to emituje dwie lub więcej linii laserowych (te układają się w kształt krzyża, stąd nazwa „krzyżowy”), tym samym umożliwiając szybkie i precyzyjne wyznaczenie pionów, poziomów i kątów prostych. Najbardziej zaawansowane urządzenia w tej grupie to multilasery krzyżowe, które rzucają siatkę linii przecinających się pod kątem prostym na wszystkie płaszczyzny pomieszczenia.

Lasery krzyżowe coraz szybciej wypierają tradycyjne poziomice. Przede wszystkim ze względu na precyzję i szybkość pomiarów, jakich dostarczają. Ten sprzęt będzie niezastąpiony m.in. przy budowie ścian, czy ścianek działowych, podczas kładzenia płytek, osadzania drzwi, a nawet… wieszania obrazów na ścianach.

Lasery krzyżowe, podobnie jak inny laserowy sprzęt pomiarowy, w tym niwelatory laserowe, czy też dalmierz laserowy, mogą być wyposażone w szereg rozmaitych funkcji dodatkowych. W tym przypadku z pewnością warto postawić na urządzenie z funkcją samopoziomowania oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne i uszkodzenia spowodowane wilgocią oraz pyłami na otwartej przestrzeni.

Jakie typy laser krzyżowy możemy wybrać?

Wybór urządzenia powinien być podyktowany naszymi indywidualnymi potrzebami. Najprostszym rozwiązaniem będą lasery krzyżowe oferujące możliwość wyznaczania pionów, poziomów i kątów prostych. W pomieszczeniach o małej i średniej wielkości wystarczy laser o kącie wyświetlania 120 – 140 stopni. Bardzo małe lub przeciwnie – duże przestrzenie wymagać będą urządzenia o szerszym kącie pracy, tj. do 360 stopni.

W bardziej zaawansowanych i wymagających pomiarach sprawdzą się z pewnością lasery wieloliniowe, wielopłaszczyznowe, czy tez rotacyjne. Szeroki wybór profesjonalnych laserów krzyżowych znaleźć można na stronie https://pomiar24.pl/k/budownictwo/lasery-krzyzowe.

Niwelator laserowy- alternatywa dla niwelatorów optycznych

Najlepiej, bowiem precyzyjnie i szybko, co na każdej budowie ma ogromne znaczenie. W tym przypadku to laser rotacyjny umożliwia dokładną i sprawną pracę w terenie. Jest to świetna alternatywa dla niwelatorów optycznych. Urządzenie wciąż pozostaje łatwe w obsłudze, jednak zapewnia znacząco szybszą pracę, także na dalszych odległościach. Funkcja automatycznego poziomowania tuż po uruchomieniu jeszcze bardziej przyspiesza realizowane prace. Linię lasera można ustawić pionowo, poziomo, a nawet pod skosem. Jeśli zdecydujemy się na odpowiedni model, spadki wyznaczymy jednym przyciskiem.

Wybierając niwelator laserowy warto zastanowić się nad akcesoriami dodatkowymi ułatwiającymi korzystanie z urządzenia. W tym przypadku będzie to trójnożny statyw. Wspomniany wcześniej laser krzyżowy warto z kolei zaopatrzyć dodatkowo w stojak trójnożny, tyczki rozporowe, uchwyty ścienne, czy też dalmierz laserowy.

Dalmierz- precyzyjny pomiar odległości

Nowoczesne dalmierze laserowe swobodnie mieszczą się w kieszeni. Można mieć je zatem zawsze pod ręką i wykorzystać w dowolnej chwili. W tym przypadku laser umożliwia precyzyjny pomiar odległości, bez konieczności jej pokonywania, co także znacznie ułatwia i przyspiesza pracę w terenie, czy w pomieszczeniach budynku.

Jakie urządzenie wybrać w tej kategorii? Na wygodę i sprawność użytkowania sprzętu wpływ będzie miał duży, jasny interfejs. Nie bez znaczenia pozostają funkcje dodatkowe umożliwiające pracę i pomiar w trudnych warunkach, np. pogodowych. Jeśli pracujemy w terenie, z pewnością taka opcja będzie bardzo przydatna.