Planujesz budowę domu? Sprawdź, jakie ogrzewanie nie zrujnuje domowego budżetu

Planujesz budowę domu? Sprawdź, jakie ogrzewanie nie zrujnuje domowego budżetu

25 marca, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Budowa domu to ogromna inwestycja. Aby osiągnięty efekt zadowalał inwestora, należy wcześniej dobrze przemyśleć wiele aspektów związanych zarówno z samą budową, jak i sposobem późniejszego użytkowania budynku. Niezwykle istotną kwestią pozostaje wybór systemu grzewczego. Warto postawić na rozwiązanie ekonomiczne i przyjazne dla środowiska. Doskonałą alternatywą – co może wielu zaskoczyć – jest ogrzewanie elektryczne, w którym zastosowano innowacyjną technologię.
Ogrzewanie elektryczne zazwyczaj postrzegane jest jako drogie i nieopłacalne. Zaprzeczeniem tego mogą być nowoczesne grzejniki hybrydowe. A dowodem jest przyznana tym urządzeniom nagroda. Grzejniki Klima, które chcemy Wam przybliżyć, uhonorowane zostały nagrodą na Międzynarodowych Targach Budownictwa Jesień 2019. Ich producent otrzymał tam Złoty Filar Budownictwa za zajęcie 1 miejsca w kategorii: Urządzenia i instalacje grzewcze.

Ogrzewanie elektryczne, dlaczego może nas do siebie przekonać?

Warto w tym miejscu wspomnieć, że ogrzewanie elektryczne, nawet jeśli nie rozpatrujemy tu działania wspomnianych wyżej grzejników Klima, ma wiele zalet. Pośród nich warto wymienić wygodę użytkowników. Wystarczy ustawić termostat na odpowiednią temperaturę i można się cieszyć przyjemnym ciepłem bez konieczności ciągłej ingerencji w pracę urządzenia. Można zatem powiedzieć, że jedyną istotną wadą takiego systemu grzewczego jest koszt jego eksploatacji. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę energooszczędne grzejniki Klima, sprawa wygląda już zupełnie inaczej. W tym przypadku możemy mówić zarówno o wygodzie użytkowania, jak i wydatkach, które nie będą rujnowały inwestora.

Czym właściwie są grzejniki Klima?

Grzejniki Klima to urządzenia hybrydowe, które łączą w sobie dwa różne systemy grzewcze. Dzięki temu udało się znacząco obniżyć koszty ogrzewania elektrycznego. To właśnie było celem producenta – obniżenie zużycia energii, a tym samym związanych z nim wydatków, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu cieplnego oraz wygodny użytkowania wnętrza. Czy się udało? – Przekonajcie się sami.
W grzejnikach Klima w jednej obudowie zastosowano dwa niezależne systemy grzewcze: ogrzewanie konwekcyjne oraz promieniowanie podczerwone. Duet ten połączono w taki sposób, by każdy z systemów uruchamiał się wtedy, kiedy jego działanie jest najbardziej efektywne. Oba systemy nawzajem uzupełniają się, dzięki czemu urządzenie działa sprawnie, zapewnia komfort cieplny i nie nadwyręża domowego budżetu.

Sposób działania hybrydowych grzejników Klima

Pewnie zastanawia Was, jak działają takie urządzenia, że potrafią znacząco obniżyć zużycie energii w porównaniu do innych grzejników elektrycznych? Dokładny opis działania znajdziecie na stronie ich dystrybutora Econovli. My przybliżymy je pokrótce.
Wbudowane w urządzenia Klima ogrzewanie konwekcyjne (element aluminiowy) pozwala szybko ogrzać wnętrze do pożądanej przez użytkowników temperatury. Stanowi to niewątpliwą zaletę, gdy wracamy do domu po dłuższej nieobecności. Potrafi też równie szybko reagować na zmiany temperatury otoczenia. To z kolei duży atut przy nagłym załamaniu pogody. Z kolei ogrzewanie podczerwienią reaguje na takie zmiany znacznie wolniej, za to gwarantuje ciągłe przekazywanie ciepła do otoczenia z części czołowej urządzenia przy jednoczesnym stosunkowo niedużym poborze mocy.
Urządzenia Klima zostały zaprojektowane w taki sposób, by ogrzewały wnętrze najmniejszą możliwą mocą. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w trybie pracy promiennikiem podczerwieni Klima pobiera około 15% swojej nominalnej mocy. To właśnie ten energooszczędny system został potraktowany w urządzeniu priorytetowo. Ogrzewanie konwekcyjne stanowi natomiast wspomaganie dla promienników podczerwieni i załącza się jedynie wtedy, gdy zachodzi konieczność podniesienia temperatury w pomieszczeniu.
Grzejniki Klima mają wiele zalet i trudno temu zaprzeczyć. Dzięki nim do ogrzewania elektrycznego przekonuje się coraz więcej użytkowników. Warto w tym miejscu wspomnieć, że poza połączeniem dwóch efektywnie działających systemów grzewczych producent zastosował też szereg dodatkowych rozwiązań. Zdaniem niektórych jest dodatkowe obniżenie zużycia energii (funkcja Opticontrol, czujnik otwartego okna), innych umożliwienie inwestorowi monitorowania bieżącego zużycia energii i łatwej obsługi urządzenia.