Płyty warstwowe – charakterystyka, zastosowanie, produkcja

Płyty warstwowe – charakterystyka, zastosowanie, produkcja

28 września, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

O płytach warstwowych mówi się coraz więcej. Jest to bowiem materiał łatwy w montażu, oferujący szereg korzystnych właściwości technicznych i dostępny w wielu wariantach estetycznych. To wszystko czyni go tworzywem odpowiednim dla zróżnicowanego i zrównoważonego budownictwa.

Spis treści:

  • Płyty warstwowe – co to takiego?
  • Jak przebiega produkcja płyt panelowych?
  • Najważniejsze właściwości i cechy materiału
  • Zastosowanie, czyli gdzie można wykorzystać płyty ocieplane?

Definicja płyt warstwowych

Płyta warstwowa to materiał budowlany, który – jak wskazuje nazwa – składa się z dwóch warstw: z blachy po dwóch, zewnętrznych stronach i rdzenia izolacyjnego w centrum. Znajdziesz go również pod nazwą „płyty panelowe” lub „płyty sandwich”.

W zależności od tego, czy mamy do czynienia z płytami warstwowymi ściennymi czy dachowymi, produkt służy do obudowywania ścian lub dachów i tym samym tworzenia bryły budynku. Jako że jest materiałem niezwykle estetycznym odpowiada też za nadanie budynkowi atrakcyjnego, schludnego i nowoczesnego wyglądu. Z kolei jego właściwości izolacyjne pozwalają inwestorom na tworzenie budynków o pożądanym komforcie cieplnym i akustycznym.

Jak wygląda produkcja?

Niezależnie od tego, czy tworzona jest płyta ścienna czy dachowa, produkcja wygląda bardzo podobnie i składa się z tych samych, kluczowych etapów.

  • Tworzenie blachy
    • odpowiednio wyprofilowanej, wytrzymałej i o zaplanowanej estetyce. To ona nadaje całej płycie określoną konstrukcję i solidność.
  • Powstanie rdzenia izolacyjnego
    • swoistego serca każdej płyty dwuwarstwowej. Warstwa ta tworzona jest z różnych materiałów, ale prym wiedzie wełna mineralna, pianka poliuretanowa i styropian, jako materiały o najkorzystniejszych parametrach termoizolacyjności.
  • Połączenie warstwy zewnętrznej z wewnętrzną
    •  czyli blachy z rdzeniem izolacyjnym. Wykorzystuje się do tego zjawisko adhezji, czyli zdolności materiałów do łączenia się ze sobą.
  • Kontrola jakości i tzw. sezonowanie
    • bardzo ważny etap, w trakcie którego płyty warstwowe są sprawdzane pod kątem zgodności z dokumentacją techniczną i „odpoczywają”, nabierając odpowiedniej temperatury.

* Warto wiedzieć, że w najnowocześniejszych płytach ocieplanych wykorzystuje się inne, udoskonalone rdzenie. Tak to wygląda np. w firmie Kingspan, będącej liderem w produkcji i sprzedaży tego materiału. Producent poza standardowymi rdzeniami PIR, IPN wykorzystuje innowacyjny QuadCore™.

Najważniejsze zalety materiału

Płyty ocieplane to materiał o wielu zaletach. Charakteryzuje się niewielką wagą, a jednocześnie dużą wytrzymałością mechaniczną i ogniową. Wyróżnia go niski współczynnik przewodzenia ciepła (to świadczy o jego świetnych właściwościach termoizolacyjnych) i jest dostępny w różnych wariantach estetycznych oraz wielu rozmiarach. Ponadto oferuje dobrą izolacyjność akustyczną – to doceniają np. inwestorzy planujący stworzenie budynku w bliskim sąsiedztwie ulic. Z kolei w kontekście zrównoważonego budownictwa, bliskiego polityce firmy Kingspan, płyty warstwowe powstają z dużą dbałością o środowisko naturalne.

Płyty dwuwarstwowe – gdzie są stosowane?

Po poznaniu najważniejszych zalet materiału nie dziwi to, że znajduje on zastosowanie w szeroko rozumianym budownictwie i współtworzy m.in.: hale produkcyjne i magazyny, budynki biurowe i handlowe, obiekty użyteczności publicznej, chłodnie i mroźnie, centra logistyczne, różnego rodzaju warsztaty, a także budynki w gospodarstwach rolnych.