Sposoby wiercenia w betonie zbrojonym – jaki sprzęt wybrać?

Sposoby wiercenia w betonie zbrojonym – jaki sprzęt wybrać?

28 września, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Naturalne materiały takie jak: kamień, marmur, czy granit, a także beton zbrojony są dość powszechnym materiałem budulcowym. Wybierane są ze względu na swoje właściwości, przede wszystkim są wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne. Natomiast te cechy utrudniają też obróbkę tych materiałów, a szczególnie wiercenie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o rdzeniowych wiertnicach do betonu oraz jakie są sposoby na wiercenie w betonie zbrojonym.

Wiertnica do betonu – co należy wiedzieć?

Wiertnice do betonu często są mylone z wiertarkami udarowymi lub młotowiertarkami. Należy wiedzieć, że wiertnica rdzeniowa (bo tak często jest nazywana przez specjalistów z branży budowlanej) to inne urządzenie – przeznaczone jest do nieco innych rodzajów prac. Wiertarka udarowa w trakcie pracy wywołuje wibracje i drgania, co często może prowadzić do uszkodzeń materiału, np. pęknięć. Taki sprzęt wykorzystuje się raczej do wiercenia niewielkich otworów.

Wykonywanie otworów montażowych w twardych i bardzo twardych materiałach jak żelbet, beton zbrojony, kamień, granit, a nawet marmur wymagają bardziej specjalistycznego urządzenia, jakim jest wiertnica do betonu. A dlaczego? To urządzenie powstało z myślą o takich przypadkach – konstrukcja, sposób pracy oraz akcesoria – wszystko to sprawia, że żaden materiał nie stanowi wyzwania, a co najważniejsze możemy mieć pewność, że w trakcie wiercenia nic nie popęka. A to za sprawą wykorzystania techniki diamentowej w rdzeniu wiertła, powolnym obrotom, możliwości wiercenia na mokro oraz pozycji pracy. Bardzo istotny jest także sposób pracy oraz akcesoria, które wspomagają wykonywanie większych otworów montażowych. Wiertnice do betonu kupuje się w zestawach, na które oprócz wiertnicy składa się także statyw z posuwem ręcznym lub automatycznym. Ponadto do wiercenia potrzebne jest także wiertło diamentowe (inaczej zwane wiertłem koronowym lub rdzeniowym) o odpowiedniej średnicy. Na rynku dostępne są koronki o średnicy od 42 mm do nawet 600 mm. Gotowe zestawy: wiertnica + statyw w swojej ofercie posiada Husqvarna. Najpopularniejszym zestawem wiertnica Husqvarna DM 400 ze statywem Husqvarna DS500. Kompletny zestaw wiertnica i statyw Husqvarna oraz odpowiednie wiertło koronowe kupisz w sklepie ze sprzętem budowlanym maufer.pl.

Wiertło diamentowe – jakie wybrać?

Wiertło diamentowe swoją nazwę zawdzięcza diamentom, które zostały wplecione do struktury segmentów (czy też rdzeni lub zębów). Jak powszechnie wiadomo diament jest uznawany za najtwardszy surowiec, dzięki czemu pełni świetną rolą ścierającą. Materiał ten wykorzystywany jest nie tylko w wiertłach budowlanych, ale także w tarczach. Wiertła diamentowe mają specyficzna budowę, zdecydowanie różnią się budową od wierteł widiowych, itp.. Składają się z rury, segmentów wzbogaconych o diamenty oraz uchwytu. Wiertła koronowe w środku są puste, za ich pomocą wykonuje się otwory, w związku z czym budowlańcy często nazywają je otwornicami. Aby wybrać odpowiednie wiertło należy zwrócić uwagę na dwa aspekty. Po pierwsze rozmiar, który należy dobrać do typu pracy i wielkości otworów, które będą potrzebne. Jeżeli wykonujemy otwory pod montaż hydrauliki to należy wcześniej zapoznać się ze specyfikacją rur i na tej podstawie zdecydować o średnicy wiertła. Dugą ważną rzeczą jest dobór uchwytu wiertła – mocowania do wiertnicy, którą posiadamy. Najpopularniejsze mocowanie to 1 1/4″ i takich wierteł na rynku jest najwięcej. Wiertło, jak każda część eksploatacyjna zużywa się po jakimś czasie. W tym przypadku warto pamiętać, że wiertła można regenerować, nie trzeba od razu wymieniać na nowy egzemplarz.