Podaż i oferta mieszkań w Warszawie między pierwszą a drugą falą koronawirusa
9 grudnia, 2020Jak obecnie, w dobie drugiej fali pandemii SARS-COV-2, która wywołuje chorobę COVID-19, prezentuje się podaż i oferta mieszkań na krajowym i warszawskim rynku nieruchomości? Sprawdźmy.
Podaż mieszkań między falami koronawirusa
Obecnie podaż mieszkań na rynku mieszkaniowym nie słabnie. Stosunek liczby mieszkań, które zostały wprowadzone na rynek, do liczby mieszkań sprzedanych kształtuje się w różnorodny sposób względem poszczególnych rynków mieszkaniowych w największych polskich miastach.
O ile w Poznaniu, Łodzi czy Trójmieście możemy mówić o zachowaniu równowagi w bilansie liczby wprowadzonych mieszkań na rynek do liczby mieszkań sprzedanych, o tyle w Krakowie rynkowi analitycy zaobserwowali znaczną nadwyżkę w liczbie wprowadzonych mieszkań.
Z kolei w Warszawie oraz we Wrocławiu deweloperzy nie nadążali za zainteresowaniem nabywców. W obydwu tych miastach sprzedaż była większa od podaży, przez co w III kwartale 2020 roku bilans podaży spadło ponad 300 mieszkań.
Jeżeli więc planujesz zakup mieszkania w Warszawie, lepiej się pośpiesz, bowiem deweloperzy zwyczajnie nie wyrabiają z dostarczaniem nowych lokali na rynek przy tak dużym popycie. Przykładem może być deweloper Dantex – https://www.dantex.pl/, który sprzedaje swoje lokale niemalże na pniu.
Łącznie w całej Polsce deweloperzy w 6 największych polskich miastach wprowadzili do obrotu 13 tys. nowych lokali mieszkalnych, co stanowiło aż o 23% więcej mieszkań niż w II kwartale i jednocześnie o 11% mniej mieszkań niż w III kwartale 2019 roku.
Oferta mieszkań między falami koronawirusa
Obecna oferta mieszkań na największych rynkach w kraju z pewnością nie napawa nabywców optymizmem. Porównując aktualną ofertę z najobszerniejszymi ofertami w poszczególnych miastach, możemy zauważyć, że przykładowo Warszawa oferuje zaledwie 73% pokrycie swojej najobszerniejszej oferty mieszkań u szczytu boomu, który nadszedł w IV kwartale 2016 roku. Wówczas nabywcy mogli przebierać wśród 21 tys. lokali mieszkaniowych. Obecnie liczba dostępnych mieszkań w Warszawie nie przekracza 15 tys. mieszkań.
Utrzymywanie się relatywnie niskiej dostępności mieszkań na warszawskim rynku mieszkaniowym jest pozytywnym probierzem dla deweloperów oraz optymistycznym prognostykiem wskazującym duży popyt na lokale mieszkaniowe w kolejnych kwartałach. Jednocześnie utrzymywanie się liczby ofert na takim poziomie stanowi gwarant stabilizacji cen transakcyjnych i ofertowych.
Co ciekawe, na rynku mieszkaniowym w Krakowie, Trójmieście i Poznaniu aktualny poziom liczby dostępnych ofert jest zbliżony do rekordowych poziomów z czasów największego boomu mieszkaniowego. W Poznaniu jest to 86%, we Wrocławiu 90%, a w Trójmieście 85% najliczniejszej oferty mieszkaniowej.
Z dość niepokojącą sytuacją mierzy się Łódź, w której obecnie oferta mieszkaniowa jest tożsama z ofertą z 2018 roku.