Podnośnik do samochodu – czy wiesz o nim wszystko?
21 lutego, 2022Z pewnością większość z nas nawet te osoby, które nie mają własnego samochodu ani nie pracują w warsztacie samochodowym wiedzą przynajmniej, czym jest podnośnik do samochodu. Jednak, czy zdajemy sobie sprawę, jakie czynniki przy jego wyborze są najważniejsze i w jaki sposób bezpiecznie z niego korzystać.
Czynniki mające znaczący wpływ przy wyborze podnośnika
Poza oczywistymi stałymi aspektami zakupu w każdej branży, a mianowicie cenie i gwarancji warto skupić się również na pozostałych czynnikach. W tym przypadku najważniejsza jest stabilność, dlatego podczas zakupu należy wybrać wytrzymały podnośnik do samochodu. Kolejnym ważnym aspektem będzie wysokość, na jaką będziemy w stanie podnieść samochód. Pospolite podnośniki umożliwiają podnoszenie aut od około 15 do 40 cm. Natomiast w warsztatach ta wysokość będzie znacznie większa i może przekroczyć nie raz ponad półtora metra. Jeżeli planujemy zakup podnośnika do warsztatu, to powinniśmy skupić się również na szybkości, z jaką jesteśmy w stanie podnieść samochód. Informacja ta jednak nie jest specjalnie istotna dla osób planujących zakup do celów prywatnych.
Rodzaje podnośników
- Najbardziej powszechnym podnośnikiem, który znajdziemy w praktycznie każdym samochodzie będzie oczywiście podnośnik trapezowy. Powodem tego jest fakt, że jest on dodawany do samochodu fabrycznie wraz z kołem zapasowym. Niestety są one mało stabilne co sprawia, że łatwo nimi uszkodzić nieświadomie jakąś część samochodu.
- Kolejny rodzajem podnośników jest hydrauliczny. Potocznie możemy spotkać się z nazwą butelkowy. Do jego zdecydowanych zalet należy olbrzymi udźwig rzędu nawet kilkudziesięciu ton. Na jego korzyść przemawia również niewielki rozmiar. Za jego siłę odpowiada hydrauliczny cylinder, a samo podnoszenie auta odbywa się poprzez naciskanie rączki, która znajduję się u samej podstawy narzędzia. Niestety, jeżeli posiadamy niskie auto nie będzie on dobrym rozwiązaniem z uwagi na fakt, że wymaga on sporą odległość od podłoża do zawieszenia.
- Jeżeli praktykujesz jazdę samochodem terenowym po bezdrożach dobrym rozwiązaniem może okazać się podnośnik kolejowy. Na tle innych podnośników wyróżnia się dużym zakresem wysokości podnoszenia. Oprócz tego posiada dodatkowe akcesoria umożliwiające także bezpośrednie podnoszenie samochodu za felgę, co przydaje się w sytuacjach, kiedy to standardowe punkty podparcia zostały zablokowane.
Jaki rodzaj podnośnika wybrać?
Oczywiście jest to zależne od naszych potrzeb, jednak najbardziej uniwersalnym wyborem dla „niedzielnego” serwisowania będzie podnośnik hydrauliczny. Natomiast jeżeli większość czasu podczas jazdy spędzamy na bezdrożach warto zastanowić się nad podnośnikiem kolejowym.
Sprzęt usprawniający dokonywanie prac z użyciem podnośnika
Kobyłka warsztatowa jest zarówno dobrą alternatywą lub dobitnym uzupełnieniem podnośnika. Najczęściej stosuję się je pod samochodem jako zabezpieczenie przed ewentualnym upadkiem pojazdu. Jej zastosowanie w praktyce jest proste nawet dla osób niezaznajomionych dobrze z używaniem sprzętu warsztatowego. Podczas korzystania z kobyłki warsztatowej należy pamiętać o odpowiednich zasadach i zależnościach mających wpływ na bezpieczeństwo naszej pracy. W przypadku wykorzystania sprzętu z mechanizmem wkrętowym należy pamiętać o tym, że praca na podłożu pochyłym może powodować poruszanie się lub toczenie pojazdu. Taki sam efekt może wystąpić, jeżeli na podłożu występuje dużo żwiru albo piasku. Absolutną podstawą przed rozpoczęciem pracy będzie zaciągniecie hamulca postojowego oraz umieszczenie kliny wokół kół, które pozostają na ziemi. Najbezpieczniejszym będzie wykorzystanie sprzętu z mechanizmem zapadkowym większość z nich wykorzystuje szpilki w celu zwiększenia bezpieczeństwa.