Polski Ład – projekty domów. Jak wybrać projekt domu aby kwalifikował się do udziału w programie budowy domów bez pozwolenia?

Polski Ład – projekty domów. Jak wybrać projekt domu aby kwalifikował się do udziału w programie budowy domów bez pozwolenia?

24 marca, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Budowa domu bez pozwolenia to znaczące ułatwienie dla większości inwestorów. Ustawa, która weszła w życie w styczniu 2022 roku, pozwala na wznoszenie niewielkich budynków mieszkalnych wyłącznie na podstawie skróconej formy zgłoszenia. Dzięki temu procedury niezbędne przed rozpoczęciem inwestycji są znacznie krótsze i łatwiejsze, wymagając również przygotowania mniejszej ilości dokumentacji. Aby móc skorzystać z tego rozwiązania, należy wybrać odpowiedni projekt domu. Jakie kryteria powinien spełniać, aby kwalifikować się do udziału w programie?

Domy bez pozwolenia w ramach Polskiego Ładu

Jeżeli interesuje nas budowa domu bez pozwolenia, jaką dopuściła ustawa Polski Ład, powinniśmy zadbać o staranny dobór projektu. Powinien on spełniać kilka podstawowych wytycznych, które umożliwią jego realizację bez konieczności uzyskania pozwolenia. W katalogu pracowni architektonicznej nie brakuje ciekawych rozwiązań, które są zgodne z założeniami najnowszych przepisów, a przy tym wyjątkowo funkcjonalne i atrakcyjne wizualnie. Czym powinien charakteryzować się projekt domu w ramach Polskiego Ładu?

Przede wszystkim powierzchnia zabudowy domu bez pozwolenia nie może przekraczać 70 m2. Jeśli zdecydujemy się na wzniesienie budynku z poddaszem, jego powierzchnia użytkowa  będzie jednak nieco większa. Taki obiekt musi być wolnostojący i posiadać maksymalnie dwie kondygnacje. Niedozwolona jest zatem budowa bliźniaków ani domów szeregowych na zgłoszenie. Obszar oddziaływania nowo powstającego obiektu musi w całości zmieścić się na działce, na której został zaprojektowany, a jego realizacja musi mieć na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Choć lista powyższych wymagań może wydawać się długa, w rzeczywistości wiele projektów domów z kolekcji pracowni architektonicznej spełnia kryteria, kwalifikujące je do udziału w programie.

 

Polski Ład – formalności przed budową

Aby zbudować dom bez pozwolenia w ramach Polskiego Ładu, musimy dopełnić pewne formalności. Przede wszystkim powinniśmy być właścicielami gruntu, na którym powstanie budynek. Wskazane, abyśmy zapoznali się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego lub uzyskali decyzję o Warunkach Zabudowy. Dzięki temu upewnimy się, czy wybrany projekt domu będzie zgodny także z lokalnymi przepisami. Wybrany projekt powinien także oddziaływać wyłącznie na działkę własną. W powyższych analizach pomoże nam lokalny architekt.

Po zakupie projektu naszym obowiązkiem będzie zgłoszenie chęci budowy do miejscowego wydziału architektoniczno-budowlanego w starostwie bądź urzędzie miasta. Do dokumentacji musimy załączyć stosowne oświadczenia, m.in. o tym, że planowana inwestycja ma zaspokoić nasze potrzeby mieszkaniowe, jak również o fakcie, że przejmujemy odpowiedzialność za kierowanie budową, a przedłożone dokumenty są kompletne. Następnie musimy zawiadomić organ nadzoru budowlanego o planowanym terminie rozpoczęcia prac. Roboty na terenie inwestycji możemy rozpocząć bezpośrednio po dostarczeniu naszego zgłoszenia do stosownego wydziału.

 

Budowa domu bez pozwolenia jest obecnie znacznie łatwiejsza, aniżeli jeszcze kilka miesięcy temu. Wystarczy bowiem wybrać odpowiedni projekt domu oraz zgłosić chęć jego budowy do lokalnego wydziału architektoniczno-budowlanego. Nie należy jednak zapominać o niezbędnych formalnościach po wybudowaniu domu. Dzięki ustawie Polski Ład, każdy z nas może wznieść niewielki budynek mieszkalny, ciesząc się własnym, przytulnym i komfortowym domem z ogrodem.

Zdjęcie: Projekt domu – C333i Miarodajny – wariant IX z kolekcji Murator, arch. Przemysław Biryło

Artykuł sponsorowany: Projekty domów bez pozwolenia od MURATORA w ramach Polskiego Ładu https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-polski-lad/