Pompy wodne – 4 rodzaje urządzeń, które sprawdzą się w każdej sytuacji
16 maja, 2021Systemy pompowania wody są niezbędne w wielu sytuacjach, zarówno w życiu codziennym, jak i podczas pojawienia się zagrożeń, takich jak podtopienia spowodowane ulewą czy wystąpienie rzeki z koryta. Często stosowane są na placach budowy, gdzie niezbędne jest osuszenie terenu, ale także sprawdzają się w gospodarstwach domowych czy w przemyśle – wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność odwodnienia. W zależności od potrzeb istnieje wiele odmian pomp wodnych, które można zastosować w różnych sytuacjach. Jakie pompy wykorzystywane są najczęściej?
-
Pompy zatapialne
-
Pompy głębinowe
-
Pompy hydroforowe
-
Pompy ręczne
Pompy zatapialne
Do wypompowywania wody stosowane są najczęściej pompy zatapialne. Jak sama nazwa wskazuje, mogą one pracować w pełnym zanurzeniu. Do chłodzenia pracującego silnika wykorzystuje się ciecz, w którym pompa się znajduje – najczęściej jest to woda. Korpus pompy stanowi zwartą całość, wykonany jest ze stali nierdzewnej lub wytrzymałego tworzywa sztucznego. Planując zakup pompy zatapialnej musimy zwrócić uwag na takie parametry, jak maksymalna wydajność, wysokość podnoszenia oraz maksymalna średnica zanieczyszczeń. Bardzo istotne jest również określenie środowiska, w jakim urządzenie będzie pracować. Pompy do wody czystej, jak na przykład POMPA MULTI IP 1000 INOX 230V IBO, stosuje się do przepompowywania cieczy pozbawionej zanieczyszczeń, takiej jak woda z beczki czy ze studni. Można ją także stosować do opróżnienia basenu czy oczka wodnego, choć należy kontrolować, czy nie został zassany osad. Pompy zatapialne do wody brudnej potrafią wypompować zawartość gnojownicy czy szamba, niektóre modele posiadają wbudowany rozdrabniacz, usprawniający pracę urządzenia i zapobiegający zatkaniu rury ssącej przez większe kawałki nieczystości. W przypadku nagłej potrzeby należy stosować pompy zatapialne, przeznaczone do pracy w ciężkich warunkach.
Pompy głębinowe
Wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność wypompowania wody z dużej głębokości, zastosowanie znajdują pompy głębinowe. Ich użycie jest konieczne w celu obniżenia poziomu wód gruntowych, a także przy konieczności stosowania systemów nawadniających w przypadku niskiego poziomu wody. Budowa takiej pompy uzależniona jest od tego, jaką technologię wykorzystano do wykopania studni. Dla studni wierconych stosuje się urządzenia, w których dolnej części znajduje się silnik, natomiast w górnej – kilkustopniowa pompa głębinowa. Natomiast w przypadku studni kopanej pompa jest jednolitą, stalową tubą, przez którą przepływa zasysana ciecz, równocześnie chłodząc silnik. Najczęściej stosuje się pompy głębinowe o średnicy 3-4 cale, zasilane prądem jedno- lub trójfazowym. Trzeba pamiętać, iż nieprawidłowe dostosowanie parametrów, a zwłaszcza średnicy urządzenia może wpłynąć na jego zmniejszoną trwałość, dlatego należy zadbać o jak najlepszy dobór pompy do zadania, które ma wykonywać. Do jej skutecznego działania przydatne są takie akcesoria, jak na przykład czujnik poziomu wody, który zapobiega pracy w otoczeniu pozbawionym cieczy.
Pompy hydroforowe
Pompy hydroforowe stosowane są najczęściej do pobierania wody ze studni lub zbiornika wodnego. Używać ich można tylko w przypadku, gdy woda nie jest zanieczyszczona, a głębokość zbiornika nie przekracza ośmiu metrów. Jak w przypadku każdej pompy, do jej skutecznego działania potrzebny jest odpowiedni dobór parametrów. Trzeba jednak uwzględnić fakt, iż wartości podane na tabliczce znamionowej urządzenia to parametry maksymalne, w warunkach zerowego zasysania i tłoczenia. In dalej pompa znajdzie się od zbiornika wodnego, tym bardziej te parametry będą się zmniejszać, warto więc uwzględnić powstałe w ten sposób straty, planując zakup odpowiedniego urządzenia. Pompy hydroforowe nie mogą pracować w warunkach pozbawionych cieczy, dlatego przed pierwszym użyciem należy zalać je wodą (służy do tego specjalny otwór wlewowy) oraz zamontować zabezpieczenie przed pracą na sucho. W innym przypadku pompa bardzo szybko ulegnie uszkodzeniu. Urządzenia tego typu można spotkać w domach jednorodzinnych i letniskowych oraz niewielkich gospodarstwach rolnych.
Pompy ręczne
Pompy ręczne to idealne rozwiązanie w przypadku, gdy nie można doprowadzić do urządzenia energii elektrycznej. Można je stosować, gdy głębokość lustra wody nie jest większa niż osiem metrów. Są to urządzenia bardzo proste w obsłudze, warto jednak pamiętać, iż nie są odporne na mróz, dlatego w zimie należy je demontować. Można wyróżnić dwa typy tych pomp – abisynki i pompy skrzydełkowe. Abisynki to najprostszy rodzaj urządzenia – w stalowym cylindrze znajduje się tłok z uszczelką, a ruch posuwisto-zwrotny wytwarza ciśnienie zasysające wodę. Z kolei pompy skrzydełkowe to typ pomp wyporowych, zapewniających czystą, chłodną wodę. Są one bardzo łatwe w montażu, dlatego chętnie montowane są w przydomowych ogródkach oraz na działkach. Firma z pompami ogrody24.pl posiada w swojej ofercie nie tylko wszystkie wymienione rodzaje tych urządzeń, ale także wiele innych, w tym rzadko spotykanych na rynku.