Praca murarz Niemcy – jakie wymagania należy spełnić?

Praca murarz Niemcy – jakie wymagania należy spełnić?

14 czerwca, 2023 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Szukasz pracy za granicą? Planujesz wyjechać do Niemiec, ale nie wiesz, jak to zaplanować? Jakie wymogi musisz spełnić, aby zdobyć zatrudnienie na tym stanowisku? Zapoznaj się z poniższym artykułem, aby dowiedzieć się, jakich cech szukają pracodawcy oraz jakie predyspozycje powinien posiadać murarz!

Praca murarz Niemcy – czego wymaga sam zawód?

Murarz jest robotnikiem, którego zadania skupiają się na budowie ścian między innymi z cegieł, kamieni oraz elementów ceramicznych, betonowych czy gipsowych. Zajmuje się on także elewacjami oraz tworzeniem konstrukcji innych niż ściany (np. schody). Do jego obowiązków należą też:

 • tworzenie murów o różnej specyfice i celu użytkowania;
 • przygotowywanie zapraw murarskich;
 • sprawdzanie użyteczności poszczególnych materiałów;
 • budowanie oparte o analizę rysunków roboczych;
 • nakładanie na ścianach izolacji przeciwwilgociowych;
 • montaż izolacji akustycznych oraz cieplnych.

Oczywiście powyższa lista nie wymienia wszystkich zadań murarza. Jest ich znacznie więcej.

Aby zdobyć kwalifikacje murarza, należy skończyć odpowiednią szkołę branżową lub technikum. Najistotniejsza jednak jest praktyka. Pracodawcy, zatrudniając budowlańców, wolą podjąć współpracę z kimś, kto już posiada spore umiejętności i jest odpowiednio wyszkolony, a nie kimś, kto się dopiero uczy i będzie potrzebował więcej czasu oraz uwagi.

Praca murarza wiąże się z ograniczeniami spowodowanymi trudnymi warunkami. Osoba zatrudniona w tym zawodzie powinna być silna, sprawna fizycznie oraz ogólnie zdrowa. Ważne, aby posiadała w pełni działający układ oddechowy, krwionośny i kostno-stawowy. Istotny jest także wzrok oraz orientacja w przestrzeni – to dzięki wyobraźni przestrzennej murarz jest w stanie przenieść budynek z rysunku do rzeczywistości.

Cechy, które są mile widziane u murarza to: dokładność, cierpliwość, spokój oraz komunikatywność. Pracownik na tym stanowisku musi wykonać różne obowiązki w zależności od miejsca zatrudnienia i konkretnego zlecenia.

Praca murarz Niemcy od InServ

Praca murarz Niemcy – jakie wymagania może nałożyć firma?

Konkretne wymagania są zawsze związane z firmą, dla której pracujesz oraz z obowiązkami, które będziesz musiał wykonać. Przedsiębiorstwo, które przewiduje pracę na wysokościach, nie zatrudni osoby z lękiem wysokości. Tak samo firma zagraniczna nie nawiąże współpracy z kimś, kto nie zna języka, w którym może się porozumiewać. 

Jeśli zamierzasz wyjechać do pracy za granicę, musisz wziąć dodatkowo pod uwagę inne wymagania. Praca za granicą dla murarzy jest oblegana. Aby oszczędzić sobie kłopotu z samodzielnym wyszukiwaniem ofert i organizacją wyjazdu, najlepiej zgłosić się do firmy, która realizuje kontrakty na terenie Niemiec. Jej przedstawiciele wybiorą odpowiednie ogłoszenie specjalnie dla Ciebie. Zauważ jednak, że niektóre działalności mogą wykraczać poza standardowe obowiązki murarza. Spotkasz się z takimi zadaniami, jak:

 • szalowanie;
 • zbrojenia;
 • prace betoniarskie oraz murarskie.

Jakich innych wymagań możesz się spodziewać?

 • doświadczenia;
 • znajomości języka (niemieckiego lub angielskiego);
 • posiadania prawa jazdy kat. B;
 • posiadania własnego samochodu.

Jeśli nie spełniasz wszystkich powyższych wymagań – powiedz o tym rekruterowi z firmy, w której chcesz być zatrudniony. Z pewnością znajdzie on ofertę, w której nie będzie to konieczne. Jeszcze nie kontaktowałeś się z żadnym przedsiębiorstwem i szukasz na własną rękę? Sprawdź takie oferty jak: “praca za granicą murarz bez języka”, jeżeli nie potrafisz posługiwać się językiem niemieckim lub przejrzyj różne ogłoszenia zatytułowane “praca murarz zagranica”. Z pewnością nie wszystkie będą stawiały posiadanie samochodu czy prawo jazdy jako wymóg. Niektóre z nich odróżni też konieczność dotycząca wykonywanych zadań (np. oferta uwzględni tylko prace murarskie).

Praca w Niemczech Inserv