Zaproś światłem do swego wnętrza – proste sposoby na jasny przedpokój

Zaproś światłem do swego wnętrza – proste sposoby na jasny przedpokój

16 czerwca, 2023 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Jeśli mielibyśmy ustanowić konkurs na najbardziej marginalizowane pomieszczenie w domu, które jest istnym Kopciuszkiem aranżacji wnętrz, z pewnością postawilibyśmy na przedpokój. Mimo że to on stanowi pierwszy kontakt gości z naszym domem czy mieszkaniem, wciąż o nim zapominamy podczas remontu lub prac dekoratorskich, a to wielki błąd.

Przedpokój to specyficzne wnętrze

Zdecydowanie przedpokoje należą to wymagających pomieszczeń. Są zazwyczaj niewielkie, więc trudno tu o wiele przestrzeni do twórczych szaleństw. Co więcej, ich silny charakter użytkowy (miejsce na odzież wierzchnią, buty, klucze) sprawia, że zapominamy o jego estetyce, mimo że stanowi główną arterię domu. Nie ma w nim okien, ale za to jest zazwyczaj wiele drzwi lub łuków prowadzących do dalszych pomieszczeń. Być może to właśnie ta trudność oraz nie łączenie przedpokoju z estetyką a jedynie z funkcjonalnością, sprawiły, że wciąż w niewielu domach wielką wagę kładzie się na jego aranżację.

Brak okien to rzeczywiście wielki problem przedpokojów. Ciemne pomieszczenie może zaburzyć aranżację całego domu. Co więcej, niedoświetlone wnętrze ani nie będzie cieszyć oka, ani dobrze nam służyć. Dlatego tak ważne jest zadbanie o jego doświetlenie. Jak to zrobić?

Drzwi wejściowe to cichy bohater przedpokoju

Dawniej uważano, że drzwi zewnętrzne powinny jedynie cechować się wysoką odpornością na uszkodzenia i włamania. Tworzono więc siermiężne rozwiązania, które wprawdzie były skuteczne, ale niekoniecznie estetyczne. Montaż takich drzwi – to było wyzwanie! Zazwyczaj ciężkie skrzydła drzwiowe i ościeżnica stawały się nie lada problemem. Dziś na szczęście renomowani producenci oferują nam doskonałe drzwi zewnętrzne wysokiej jakości, które chronią dom czy mieszkanie, jednocześnie dbając o jego estetykę.

Dlatego, kiedy chcemy zadbać o jasny i rozświetlony przedpokój, z powodzeniem możemy wybrać drzwi wejściowe z designerskim przeszkleniem. Na rynku mamy niezwykle szeroki wybór, wystarczy spojrzeć tutaj: https://www.aluhaus.com.pl/drzwi-zewnetrzne-z-szyba/, by przekonać się, jak producenci oferują nam wielkie możliwości aranżacyjne.

Taka szyba w drzwiach wejściowych doskonale doświetli ciemny przedpokój, jednocześnie chroniąc naszą prywatność. Tu wybór wielkości przeszklenia jest prosty: im więcej chcemy wpuścić światła, tym wybierzmy drzwi zewnętrzne z większym przeszkleniem. Jeśli chcemy jedynie delikatnie rozjaśnić przedpokój, wybierzmy drzwi wejściowe, które posiadają niewielkie elementy szklane. Taki sposób na doświetlenie przedpokoju jest niezwykle sprytne, a przy tym praktyczne i ekonomiczne. Wszak cenne promienie daje nam samo słońce, nie potrzebujemy więc dodatkowych lamp.

Oświetlenie jest w cenie

Zdarza się tak, że nie mamy możliwości wymienić drzwi zewnętrznych, jednocześnie pragnąc jasnego przedpokoju. Wtedy dodatkowa moc światła, płynąca z naszych kontaktów, z pewnością pomoże nam odmienić to wnętrze.

Jednak z pewnością, ze względu na niewielkie rozmiary przedpokojów, nie powinniśmy wybierać dużych lamp stojących. Utrudnią nam na co dzień poruszanie się po wąskim przedpokoju, jednocześnie zabierając nam cenne miejsce. Dlatego warto zainwestować w systemy oświetleniowe montowane na ścianie i suficie. Prym wiodą więc oczywiście kinkiety, listwy oświetleniowe LED i te wiszące.

Dobrym pomysłem na doświetlenie wnętrza jest zastosowanie luster. Możemy dopasować ich wielkość do danej stylizacji. Nie muszą być to wielkie klasycystyczne elementy, możemy przymocować do ściany interesującą instalację z wykorzystaniem wielu małych lusterek. Odbiją one światło, nie tylko rozjaśniając przedpokój, ale i optycznie powiększając wnętrze.

Jak widać, stworzenie jasnego, ale i designerskiego przedpokoju nie jest karkołomnym przedsięwzięciem. Istnieje wiele innych sposobów, dotyczących także wyboru koloru ścian czy umeblowania, więc szukaj swojej aranżacyjnej drogi i wybierz metodę, która będzie zgodna z twoim poczuciem smaku.