Przyłącze studni głębinowej – wszystko, co musisz wiedzieć!
16 czerwca, 2023Studnia głębinowa jest rozwiązaniem często spotykanym przy różnego rodzaju domach jednorodzinnych i działkach. Dodając do tego przyłącze studni głębinowej, można uzyskać bardzo sprawną, niezależną infrastrukturę wodną na swojej posesji. W dalszej części artykułu dowiesz się więcej na temat studni głębinowych i przyłączy do instalacji wodnej.
- Czym jest studnia głębinowa?
- Przyłącze studni głębinowej – czym jest?
- Wiercenie studni głębinowych
- Studnie głębinowe kopane
Czym jest studnia głębinowa?
Studnia głębinowa to prosta i opłacalna konstrukcja, dzięki której uzyskujemy własne źródło wody. Uzyskiwana woda tą drogą jest wodą użytkową, natomiast w przypadku odpowiedniej lokalizacji i przeprowadzając proces uzdatniania wody i dezynfekcję studni, można uzyskać dostęp do wody pitnej. To nie tylko daje nam niezależność i pewność dostępu do zdrowej wody, ale także redukuje obciążenie środowiska. Studnie głębinowe są zatem nie tylko ekonomicznym rozwiązaniem, ale również ekologicznym wyborem dla tych, którzy pragną mieć kontrolę nad jakością wody, którą spożywają.
Przyłącze studni głębinowej – czym jest?
W przypadku przyłącza studni głębinowej, mamy do czynienia z systemem, który umożliwia doprowadzenie wody bezpośrednio do budynku dzięki instalacji pompy głębinowej. Ładowana zasilaniem energetycznym, pompa głębinowa podnosi wodę do budynku, umożliwiając jej swobodny przepływ w ramach sieci wodociągowej. Przyłącze studni głębinowej umożliwi więc bezpośrednie korzystanie z wody studniowej we wnętrzu budynku, co przekłada się na wygodę i oszczędność.
Wiercenie studni głębinowych
Studnię głębinową wykonać można na kilka sposobów. Jednym z nich jest wiercenie studni głębinowych na terenie wskazanym przez klienta. Dzięki wywierceniu studni za pomocą rury osłonowej odcina się dostęp do różnego rodzaju warstw, które powinny być odizolowane od studni ze względu na zanieczyszczenia biologiczne bądź chemiczne. Po wykonaniu odwiertu studziennego i montażu studni głębinowej możliwe jest doprowadzenie wody do budynku w ramach przyłącza.
Studnie głębinowe kopane
Innym wariantem jest kopanie studni głębinowej. Tego rodzaju studnie tworzone są ręcznie i nie posiadają dużych głębokości. Ze względu na to, że studnia taka sięga zazwyczaj pierwszej warstwy wodonośnej i wyżej położonych poziomów, to nie nadaje się ona do picia. W miejsce wykopu wprowadzane są betonowe kręgi, służące za zabezpieczenie przed przesiąkaniem wody do gruntu. Do wydobycia wody stosuje się różnego rodzaju pompy, zależne od głębokości studni. Aby jednak wykonać tego rodzaju studnię, potrzebne jest wcześniejsze przebadanie gruntu.