Regulator ciągu kominowego

Regulator ciągu kominowego

21 listopada, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Prawdziwym hitem ostatnich lat, który ma w swej ofercie chyba każdy sklep z kominkami, jest tzw. regulator ciągu kominowego. To proste urządzenie eliminuje zjawisko cofania się spalin, dzięki czemu piec pracuje efektywniej i bezpieczniej.

Regulator ciągu — co to jest?

Regulator ciągu kominowego to proste urządzenie w formie specjalnej nakładki na wylot komina. Dzięki niemu spaliny przepływają przez komin w sposób płynny i niezakłócony. Co ważne, regulator jest dostosowany do pracy z różnymi rodzajami kotłów (poza urządzeniami kondensacyjnymi). Nakładka działa w sposób mechaniczny, wykorzystując proste zjawiska związane z mechaniką ruchu powietrza. Regulator produkuje się na wymiar pod określony rodzaj wylotu kominowego. Oznacza to, że oferujący go np. sklep z kominkami, musi przed montażem zebrać informacje na temat technologii wykonania wylotu kominowego.

Dlaczego warto mieć nakładkę regulującą ciąg?

Posiadanie przewodu kominowego zakończonego nakładką regulującą ciąg pozwala na uzyskanie dużo lepszych parametrów spalania opału i to niezależnie od zastosowanego paliwa. Szacuje się, że w przypadku wykorzystywania do ogrzania domu:

  • węgla, oszczędności mogą sięgnąć nawet 40 procent,
  • oleju, uzyskane oszczędności to około 20 procent,
  • gazu, to koszty mniejsze nawet o 40 procent.

Regulator ciągu kominowego to urządzenie, które ponadto obniża emisję szkodliwych substancji do atmosfery, zmniejsza ryzyko cofania spalin i — co najważniejsze — pomaga chronić bezpieczeństwo palacza i samego pieca.

Regulator ciągu — zasada działania

Sposób działania regulatora ciągu kominowego zależy przede wszystkim od siły wiejącego wiatru. W przypadku wystąpienia silnych podmuchów istnieje ryzyko wdmuchnięcia spalin bezpośrednio do kotła, co w niektórych przypadkach może doprowadzić co jego wybuchu. Dlatego regulator (w przypadku wietrznej pogody) ogranicza siłę ciągu, zapewniając w ten sposób bezpieczeństwo całej instalacji. Z kolei w razie wystąpienia niewielkiego wiatru, kształt regulatora automatycznie prowadzi do zwiększenia ciągu kominowego, co przedkłada się na efektywniejsze spalanie podanego paliwa.

Zalety regulatora ciągu

O wszechstronności regulatora ciągu kominowego świadczy m.in. fakt, że ma go w swej ofercie praktycznie każdy sklep z kominkami. Oznacza to, że urządzenie może współpracować z:

  • piecami wolnostojącymi,
  • piecami na drewno, olej, gaz i węgiel,
  • biokominkami,
  • kominkami itd.

Regulator jest całkowicie odporny na działanie wilgoci, kwasów i innych, szkodliwych związków chemicznych. Dzięki temu może on pełnić swą funkcję przez bardzo długi czas, niezawodnie stabilizując przepływ powietrza wewnątrz przewodu kominowego.

Regulator ciągu kominowego to detal, który dobry sklep z kominkami może zaoferować nawet za kilkadziesiąt złotych. Wystarczy tak niewiele, by nie tylko zaoszczędzić na opale, ale też poczuć się bezpieczniej we własnym domu.