Remont łazienki – na co zwrócić uwagę?

Remont łazienki – na co zwrócić uwagę?

20 czerwca, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Czeka Cię remont łazienki? A może planujesz samodzielnie zmianę aranżacji jej wnętrza i nie wiesz od czego zacząć? Sprawdź, jak poprawnie przygotować remont łazienki, aby prace przebiegły szybko i bezproblemowo. Prace wykończeniowe w łazience należy dokładnie zaplanować, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów i drogich poprawek. Dowiedz się, na co należy zwrócić szczególną uwagę i w co warto zainwestować.

Przygotuj projekt pomieszczenia

Przystępując do remontu łazienki, rozpocznij od przygotowania dokładnego projektu pomieszczenia. Dokładnie ustal rozkład poszczególnych sprzętów i armatury łazienkowej. Wybierając wannę lub prysznic określ ich dokładne wymiary. Łazienki w naszych domach i mieszkaniach to najczęściej niewielkie, ciasne pomieszczenia, w których każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota. Podczas montażu sanitariatów może okazać się, że za szeroka o trzy centymetry umywalka zablokuje możliwość ustawienia pralki.

Pamiętaj o dokładnym rozplanowaniu podłączeń wod-kan oraz gniazdek elektrycznych. Jeśli planujesz w łazience ulokować pralkę i suszarkę dostosuj niezbędną ilość gniazdek. W przypadku ograniczonego miejsca możesz zdecydować się na ustawienie suszarki na górze pralki. Zadbaj wówczas o odpowiednią przestrzeń za urządzeniem, aby nie zasłaniała okna lub nie wadziła o półkę.

Zorganizuj przestrzeń i zaplanuj praktyczne schowki

Ze względu na ograniczoną ilość miejsca w łazience świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju schowki i organizery. Kosmetyki pod prysznicem warto ułożyć na praktycznych metalowych koszykach. Na ścianach zawieś metalowe haczyki, na którym powiesić możesz nie tylko ręczniki czy bieliznę, ale również suszarkę do włosów. Wybierając akcesoria łazienkowe, warto wybrać elementy z tej samej serii, dzięki którym łazienka nabierze stylu i spójności.

Elementy podtynkowe wybierz przed płytkami

Jeżeli planujesz zainstalować u siebie podtynkowe baterie łazienkowe lub baterie prysznicowe, pamiętaj aby dokonać ich instalacji przed pracami wykończeniowymi. Dzięki temu unikniesz kucia kafelek i dodatkowej pracy. O rodzaju baterii łazienkowej warto zdecydować już na etapie projektowania łazienki. Elementy podtynkowe prezentują się elegancko, nadają stylu łazience, a także zapewniają oszczędność miejsca, jeśli chodzi o ich instalację. W przypadku tradycyjnych baterii masz możliwość ich wymiany w każdej chwili, co również zapewnia niższe koszty, w razie ewentualnej wymiany sprzętu.

Prysznic z brodzikiem czy odpływ liniowy?

Jedną z najważniejszych kwestii podczas aranżacji łazienki jest decyzja o formie prysznica. Coraz popularniejsze stają się prysznice z odpływem liniowym, pozbawione tradycyjnego brodzika. Pozwala on na oszczędność miejsca oraz ułatwia sprzątanie i utrzymanie porządku. Minimalistyczny kształt kabiny nadaje lekkości pomieszczeniu i modnego charakteru. Jeżeli planujesz instalację odpływu liniowego w swojej łazience koniecznie pamiętaj o wykonaniu wylewki ze spadkiem, aby woda z prysznica nie zalewała całego pomieszczenia. To prace, które należy wykonać przed ułożeniem płytek podłogowych.

Lustro wklejone czy zawieszane?

Choć lustro łazienkowe często traktujemy jako mało istotny element dekoracyjny, którego wybór zostawiamy na sam koniec remontu. Tymczasem już na etapie prac wykończeniowych możemy zamontować duże lustro wklejane w ścianę. Pozwoli nam to zaoszczędzić przestrzeń na płytki i zaaranżować lustro o wyjątkowo dużej powierzchni. Jeśli decydujemy się na lustro od szklarza jego montaż należy przeprowadzić podczas kładzenia płytek. Tradycyjne, wieszane lustro możemy wybrać już na etapie dekoracji pomieszczenia.