Hydroizolacja tarasu wentylowanego. Jakich materiałów użyć i jak ją wykonać poprawnie?
20 czerwca, 2022Każdy taras, w tym także taras wentylowany, aby był trwały i nie generował problemów związanych z jego przeciekaniem, musi posiadać odpowiednio wykonaną hydroizolację. Element ten odpowiada bowiem przede wszystkim za poprawne odprowadzanie wody z powierzchni konstrukcji. W tym artykule skupiamy się więc na hydroizolacji tarasów wentylowanych, omawiając potrzebne do jej wykonania materiały oraz sam przebieg prac związanych z zabezpieczeniem konstrukcji przed wodą.
Czym jest taras wentylowany?
Taras wentylowany to rozwiązanie, które w ostatnich latach zyskuje na coraz większej popularności. Wyróżnia się on wykonaniem posadzki za pomocą specjalnych podkładek, na których następnie układane są płytki bez zastosowania klejów czy innych spoiw. Dzięki temu powstaje wolna przestrzeń między posadzką a hydroizolacją tarasu zapewniająca swobodny odpływ wody opadowej oraz dobrą wentylację. Elementy te wpływają natomiast na o wiele lepszą odporność tarasów na działanie naprężeń konstrukcyjnych oraz termicznych, a także wody. Do zalet tarasów wentylowanych zalicza się również to, że ich wykonanie jest niezwykle proste.
Jakie znaczenie ma hydroizolacja tarasu wentylowanego?
Aby woda gromadząca się między płytą tarasową a posadzką mogła swobodnie odpływać, niezbędna jest do tego poprawnie wykonana hydroizolacja tarasu oraz odpowiednio wykończona za pomocą list okapowych krawędź konstrukcji. Brak hydroizolacji na tarasie doprowadza bowiem do powstawania na nim zastoisk wodnych, a w efekcie:
- przeciekania konstrukcji,
- pękania płyty tarasowej w wyniku nasadzeń termicznych spowodowanych zamarzającą wodą,
- zawilgocenia elewacji budynku, a nawet jego ścian oraz wykwitów pleśni i grzybów.
W związku z tym hydroizolacja tarasu wentylowanego to niezbędny element, bez którego trzeba liczyć się z niekończącymi się, kosztownymi remontami tej konstrukcji.
Jakie materiały wybrać do wykonania hydroizolacji na tarasie z posadzką wentylowaną?
Aby hydroizolacja tarasu została wykonana w pełni poprawnie, niezbędne są do tego odpowiednio dobrane materiały. W przypadku tego rodzaju wykończenia posadzki tarasowej zastosowanie znajdują wobec tego:
- membrany PVC lub EPDM, które izolują płytę tarasu od wody i ułatwiają jej spływanie,
- kołnierze uszczelniające PVC, pozwalające szczelnie połączyć strefę okapową z wartą przeciwwodną,
- listwy okapowe dostosowane do posadzek wentylowanych uniesionych, wykańczające strefę okapową tarasu.
W przypadku list okapowych określanych także mianem profili okapowych ich szeroki wybór znaleźć można w sklepie Balkony-tarasy 24.pl, który oferuje produkty renomowanej marki Renoplast, wykonane z materiałów w pełni odpornych na korozję, a co najważniejsze o odpowiednio wyprofilowanym kształcie ułatwiającym montaż tych elementów na krawędzi tarasu.
Hydroizolacja tarasu wentylowanego — wykonanie krok po kroku
Sam wybór odpowiednich materiałów do wykonania hydroizolacji tarasu wentylowanego, takich jak membrany oraz odpowiedniego rodzaju profile okapowe, to jednak połowa sukcesu podczas wykańczania tarasu. Druga część, od której zależy to, czy taras wentylowany zostanie w pełni zabezpieczony przed działaniem wody, związana jest natomiast z samym wykonaniem hydroizolacji z zachowaniem odpowiedniej kolejności prac prezentowanej poniżej.
Krok pierwszy — przygotowanie podłoża
Pierwszym krokiem, jaki należy zrobić przed przystąpieniem do wykonania hydroizolacji tarasu wentylowanego to przygotowanie podłoża. Płyta tarasowa powinna być pozbawiona wszelkich nierówności oraz oczyszczona z luźnych elementów lub piasku. Dodatkowo należy zadbać również o to, aby posiadała ona na całej swojej szerokości spadek około 2% w stronę okapu.
Krok drugi — montaż profili okapowych
Po przygotowaniu podłoża można przejść do montażu profili okapowych. Należy najpierw przykręcić narożniki, a następnie listwy okapowe pamiętając przy tym o pozostawieniu między nimi 2 milimetrowej przerwy dylatacyjnej.
Krok trzeci — wykonanie warstwy przeciwwodnej tarasu
Każda zamontowana listwa okapowa posiada specjalne miejsce, w które należy wsunąć kołnierz PVC zapewniający szczelnie połączenie strefy okapowej z membraną. Samą membranę należy natomiast rozłożyć na całej powierzchni tarasu, a następnie zgrzać ją za pomocą ciepłego powietrza z kołnierzem PVC.
Po wykonaniu tych trzech kroków hydroizolacja tarasu wentylowanego jest już gotowa, a jego powierzchnia jest przygotowana do układania płytek na podkładkach. Przed przystąpieniem do tych prac warto jednak upewnić się, że wszystkie elementy hydroizolacji są ze sobą szczelnie połączone, co zapobiegnie przedostawaniu się wody do płyty tarasowej.
Podsumowując, wykonanie hydroizolacji tarasu wentylowanego wymaga dobrania do tego odpowiednich materiałów przeznaczonych do wykańczania tarasów z posadzką układaną w tej technologii oraz zachowania dużej staranności przy ich montażu. Dzięki tym dwóm elementom można będzie mieć pewność, że taras wentylowany zostanie w pełni zabezpieczony przed niszczącym działaniem wody.