Renowacja drzwi drewnianych – na czym polega?
5 grudnia, 2019Renowacja drzwi jest świetnym pomysłem w przypadku niewielkich zniszczeń. Przecież nie musisz od razu wymieniać podniszczonych drzwi na nowe. Drzwi odświeżysz niewielkim kosztem, a efekt końcowy przejdzie najśmielsze oczekiwania. Przekonaj się, że to nie jest trudne zadanie i możesz zrobić to samodzielnie – zakasaj rękawy i zabierz się do pracy! Specjaliści ze sklepu Dobre Dla Domu radzą, jak to zrobić krok po kroku.
Żeby odświeżyć drzwi, nie potrzebujesz ani specjalnych umiejętności, ani profesjonalnego sprzętu. Wystarczy zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia, takie jak: papier ścierny, farba lub lakier, pędzel i szpachlówka do drewna. Pamiętaj, aby znaleźć odpowiedni czas i miejsce na renowację. Pracom będzie towarzyszyć pył, specyficzny zapach i głośne, często nieprzyjemne dźwięki – nie warto narażać na to domowników.
Renowacja drzwi – sprawdź, czy nadają się do odświeżenia
Nie musisz kupować nowych drzwi, jeśli stan obecnych jest dobry. Co to oznacza? Jeśli widzisz, że zniszczenia są małe, a wykończenie jedynie lekko podniszczone, renowacja drzwi drewnianych będzie najlepszym rozwiązaniem. Kiedy już wypełnisz ubytki w drewnie, pokryjesz je świeżą warstwą farby i wymienisz klamkę lub zamek, drzwi zyskają nowy charakter.
Renowacja drzwi drewnianych – jak zacząć?
Jeżeli już doszedłeś do wniosku, że warto odświeżyć drzwi w Twoim domu, sprawdź, jak to sprawnie zrobić. Trzymaj się poniższych wskazówek, a renowacja pójdzie Ci jak z płatka. Zaczynamy!
- Przygotowanie
Wyciągnij drzwi z zawiasów i postaw je w miejscu, w którym swobodnie będziesz mógł je odnowić. Następnie usuń z nich wszystkie okucia, klamki, zawiasy i zamki. Będą Ci przeszkadzać podczas kolejnych etapów prac, a poza tym łatwo możesz je uszkodzić.
- Usuwanie starej powłoki
Drzwi najprawdopodobniej są pokryte starą farbą, np. olejną. Musisz ją ściągnąć, aby w kolejnych etapach móc ją zastąpić nową powłoką.
- Aby usunąć starą powłokę, warto użyć opalarki – warstwa farby olejnej nagrzeje się pod wpływem ciepła, dzięki czemu łatwiej ją będzie zdjąć.
- Innym, bardziej czasochłonnym sposobem jest użycie specjalnych preparatów chemicznych oraz papieru ściernego. Wprawna ręka może się posłużyć również szlifierką – jej nieumiejętne zastosowanie może jednak poskutkować uszkodzeniem drewna.
Prace renowacyjne powinny obejmować również futrynę – nie zapomnij o niej!
- Wyrównywanie i szpachlowanie
Po usunięciu starej powłoki malarskiej możesz wreszcie przejść do szpachlowania i malowania. Najpierw jednak sprawdź, czy powierzchnia drzwi jest wystarczająco wyrównana. Jeżeli nie, użyj szlifierki lub papieru ściernego, a pozostały pył usuń najpierw suchą, a potem wilgotną ściereczką. Po tym kroku poczekaj, aż drzwi całkowicie wyschną. Następnie starannie sprawdź, czy w drewnie nie ma żadnych ubytków. Jeżeli trzeba, uzupełnij je szpachelką. Analogicznie postępuj z futryną.
- Malowanie
Malowanie warto zacząć od pokrycia farbą trudno dostępnych miejsc, np. tych, w których skrzydło styka się z ościeżnicą. Następnie możesz już malować większą powierzchnię. Nakładaj farbę równomiernie cienką warstwą. W razie konieczności nałóż drugą warstwę, ale dopiero po 4-6 godzinach od nałożenia pierwszej.
Renowacja drzwi – jakich produktów użyć?
Na rynku znajdziesz wiele produktów do renowacji, które różnią się od siebie właściwościami, m.in.:
- farby do drzwi (akrylowe, tablicowe, kredowe) – ich plusem jest mocne krycie i szeroki wybór kolorów,
- bejce, lakierobejce, lakiery – zabezpieczają powierzchnię przed czynnikami zewnętrznymi; spod tego typu pokrycia widoczne są naturalny rysunek drewna,
- oleje i woski, które wnikają w głąb drewna – chronią drewno przed wilgocią i utrwalają je, a słoje pozostawiają całkowicie widoczne.
Po zakończeniu malowania z powrotem zamontuj drobne elementy drzwi. Być może najlepszym krokiem będzie ich wymiana. Wówczas klamki i okucia będą jeszcze lepiej pasować do odnowionych skrzydeł.
Jak widzisz, renowacja drzwi wewnętrznych nie jest skomplikowana. Wystarczy trochę pracy i chęci, by stare drzwi odzyskały dawny blask.