Rodzaje i wymiary śrub – opisujemy popularne
24 września, 2019Śruby są najpopularniejszymi gwintowanymi elementami łączącymi. Stosuje się je w branży budowlanej a także w budowie maszyn. W zależności od zastosowania, warto sięgnąć po różne rodzaje śrub. Nie wszystkie tego typu łączniki są bowiem takie same. Różnią się przede wszystkim wymiarami i rodzajem zastosowanych łbów.
Jakie cechy śrub są istotne?
Jakie parametry śrub mają znaczenie przy wyborze określonego jej rodzaju? Jeśli chodzi o wymiary śruby, ważna jest jej długość, mierzona od stożka, średnica zewnętrzna gwintu, skok gwintu, czyli odległość między kolejnymi nitkami, a także grubość łba i średnica trzpienia. Innym ważnym wyróżnikiem poszczególnych rodzajów śrub są ich łby. Występują w wielu różnych kształtach, różniących się zastosowaniem. Zanim więc wybierze się śruby, powinno się zastanowić nad zadaniem, jakie jest do wykonania, i nad tym, jaki rodzaj śrub najlepiej sprawdzi się konkretnie w tym przypadku. Poszczególne śruby i ich wymiary sprawdzisz na Incop.pl – poniżej wymieniamy niektóre z tych najczęściej używanych.
Śruby calowe
Śruby calowe największą popularność zdobyły sobie w krajach anglojęzycznych, ale stosuje się je również w tych używających systemu metrycznego. Najczęściej znajdują zastosowanie w hydraulice i serwisie maszyn wyprodukowanych w tych krajach, w których obowiązuje system calowy.
Śruby z łbem stożkowym
Używa się ich tam, gdzie niewskazane jest, aby śruba wystawała ponad płaszczyznę materiału. Najczęściej dotyczy to mocowania zawiasów i skręcania desek, szczególnie często w przypadku mebli.
Śruby z łbem sześciokątnym
Dzięki swojej specyficznej konstrukcji śruby te charakteryzują się wyjątkową wytrzymałością. Z tego powodu znajdują zastosowanie w wielu rodzajach maszyn, których mocowane śrubami elementy są podczas pracy poddawane bardzo dużym obciążeniom.
Śruby oczkowe
Zwane również śrubami z uchem, posiadają oczka, za pomocą których można uchwycić jakiś element. Są stosowane przeważnie wtedy, gdy zachodzi potrzeba zamocowania lin bądź holowania i podnoszenia przedmiotów o umiarkowanej wadze. Do tego rodzaju należą na przykład śruby montowane w samochodach holowniczych. Za pomocą śrub oczkowych napręża się też siatki służące do zabezpieczania rusztowań od zewnątrz.
Śruby skrzydełkowe
Nazywa się je również śrubami motylkowymi. Wyróżniają się charakterystycznym kształtem, umożliwiającym ich odkręcanie i przykręcanie bez użycia narzędzi. Stosowane są tam, gdzie częstotliwość odkręcania i przykręcania sprawia, że użycie do tego celu narzędzi byłoby niepraktyczne, czyli na przykład w stojakach, elementach teleskopowych i połączeniach gwintowanych wymagających częstej regulacji.
Śruby bez łba
W sprzedaży dostępne są też specyficzne śruby, które w ogóle pozbawione są łba. A skoro go nie mają, łatwo się domyślić, że składają się w całości z gwintu, wewnątrz którego znajduje się gniazdo imbusowe. Z tego powodu bywają też nazywane śrubami z gniazdem.