Malowanie mebli – jak i czym odnowić samodzielnie meble?

Malowanie mebli – jak i czym odnowić samodzielnie meble?

24 września, 2019 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Jednym z tańszych sposobów na odmianę wnętrza jest malowanie mebli. Dzięki użyciu specjalnych farb i odrobiny wysiłku możemy samodzielnie przywrócić blask starej meblościance lub regałowi po babci, a jednocześnie sprawić, że staną się jedyne w swoim rodzaju. Oryginalność jest w modzie, podobnie jak przedmioty DIY, czyli wykonane własnymi rękami. Poniżej wyjaśniamy, czym pomalować meble, a także w jaki sposób należy to zrobić.

Czym malować meble?
Na początku warto wyjaśnić, że malowanie mebli można rozumieć dwojako: jako renowację polegającą na odnowieniu powłoki lakierniczej oraz jako zmianę wyglądu powierzchni poprzez nałożenie farby o dowolnym kolorze. Odnowienie sprzętów z drewna według pierwszej metody lepiej powierzyć specjalistom w zakładzie stolarskim, natomiast drugi sposób można wypróbować samodzielnie w warunkach domowych. Umożliwiają to specjalne farby do mebli, które zostały stworzone właśnie z myślą o majsterkowiczach-amatorach, którzy chcą własnoręcznie poprawić wygląd swoich domowych sprzętów. Są to najczęściej farby kredowe, które odznaczają się doskonałą przyczepnością, łatwą aplikacją oraz bogatą paletą barw. W zależności od rodzaju można dzięki nim uzyskać efekt matowej, półmatowej lub błyszczącej powłoki. Warto dodać, że tego rodzaju preparaty to najczęściej emalie akrylowe, które są bezzapachowe i bezpieczne dla alergików.

Malowanie mebli krok po kroku
Przed zakupem farby warto dokładnie sprawdzić, do jakich powłok jest przeznaczona, czy drewnianych, czy może do laminowanych. Do stosowania wewnątrz najlepsze są emalie akrylowe wodorozcieńczalne, które nie wymagają stosowania rozpuszczalnika.
Jeśli już mamy odpowiednią farbę, możemy przystąpić do przygotowania mebli do malowania. Zakres prac zależy od rodzaju mebli:
– w przypadku mebli drewnianych – konieczne jest zeszlifowanie zewnętrznej powłoki i pomalowania powierzchni farbą podkładową,
– w przypadku mebli laminowanych np. z płyty MDF – należy ich powierzchnię wygładzić drobnoziarnistym papierem ściernym, a potem zagruntować specjalnym preparatem.
Dopiero po przygotowaniu mebli w opisany wyżej sposób można przystąpić do właściwego malowania. Można to zrobić wałkiem lub pędzlem. Zwykle producenci farb do mebli rekomendują nałożenie dwóch warstw powłoki w odpowiednich odstępach czasu. Cała operacja może zająć więc kilka godzin, jednak na drugi dzień zazwyczaj pomalowany mebel jest już gotowy do użytku.  

Malowanie mebli farbami kredowymi to świetny sposób na odnowienie starych lub opatrzonych sprzętów oraz odmianę wnętrza. Wybierając odpowiednie emalie akrylowe, można za ich pomocą odświeżyć również meble ogrodowe.