Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe — co wybrać?

Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe — co wybrać?

26 września, 2021 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Jak kontrolować ilość światła w domu? W tym celu warto zaopatrzyć się w odpowiednie osłony okienne, które będą ochraniać wnętrza przed promieniami słonecznymi, a także nie dopuszczą do nadmiernego nagrzania się domu. W tym miejscu może pojawić się pytanie, co wybrać: rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe? Przedstawiamy funkcjonalności każdego rozwiązania! 

Rolety zewnętrzne a żaluzje fasadowe

Warto mieć na uwadze, że dzięki odpowiedniej technologii oba rozwiązania pozwalają skutecznie kontrolować ilość światła przedostającego się do wnętrza budynku poprzez okna. Różnice polegają w zasadzie na poszczególnych funkcjonalnościach dedykowanych danemu rozwiązaniu. Aby wiedzieć, co sprawdzi się lepiej: rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe, warto przyjrzeć się kilku aspektom. Zwrócenie uwagi na poszczególne elementy ułatwi wybór i podjęcie ostatecznej decyzji.

Ochrona przeciwsłoneczna

Jak regulować ilość światła wpadającego do wnętrza? W przypadku rolet zewnętrznych wpływ na to ma stopień jej opuszczenia, który może być częściowy lub całkowity. W żaluzjach fasadowych natomiast możemy wybrać opcję z regulacją kąta nachylenia lameli żaluzji, która poprzez częściowe otwarcie  pozwala na regulowanie dostępu światła słonecznego w zależności od potrzeby. Zarówno zamknięte żaluzje jak i rolety zewnętrzne stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed wiatrem, deszczem, śniegiem czy innymi zjawiskami atmosferycznymi. 

Izolacyjność termiczna

W zimie, przy niskich temperaturach, zasłonięte rolety zewnętrzne pełną funkcję ochronną przed utratą ciepła, dzięki czemu koszty ogrzewania mogą zostać zmniejszone. Latem natomiast rolety nie pozwalają na przenikanie ciepła do środka pomieszczenia, ograniczając tym samym jego nagrzewanie się. Żaluzje fasadowe natomiast posiadają mniejszą szczelność przegrody, przez co wykazują mniejszą izolację termiczną niż rolety. 

Konstrukcja

Pancerze rolety składają się z aluminiowych lub tworzywowych dwuściennych profili – lamel, które są połączone przegubowo. Żaluzje fasadowe natomiast konstruowane profilowanych listew- lameli łączonych za pomocą prowadnic i linek. Ze względu na różnice konstrukcyjne te dwa rozwiązania mają inne parametry użytkowe.

Prywatność

Po całkowitym opuszczeniu kurtyny żaluzje zewnętrzne zapewniają całkowitą prywatność i ochronę przed wzrokiem przechodniów lub sąsiadów – nie pozwalają jednak na uzyskanie efektu zaciemnienia. Skuteczną ochronę prywatności wraz z efektem całkowitego zaciemnienia pomieszczenia możemy uzyskać natomiast przy użyciu rolet zewnętrznych.

Izolacja akustyczna

Zamontowanie rolet zewnętrznych zwiększa (po ich opuszczeniu) izolację akustyczną okien, przez co obniża poziom odczuwania hałasu w pomieszczeniach. Żaluzje fasadowe wykazują nieco mniejszą skuteczność w zakresie podnoszenia ochrony akustycznej.

Aspekt antywłamaniowy

Zarówno rolety zewnętrzne jak i żaluzje fasadowe przyczyniają się do podniesienia ochrony przeciwwłamaniowej i zwiększenia poczucia komfortu oraz bezpieczeństwa domowników. Rolety — nawet te bez klasy antywłamaniowej — znacznie utrudniają sforsowanie okna.

Czym kierować się przy wyborze osłon okiennych? 

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, jakie funkcje mają pełnić nasze osłony okienne. Rolety zewnętrzne odznaczają się wysoką izolacyjnością termiczną, chroniąc pomieszczenie przed utratą ciepła, a także znacznie lepiej wyciszają hałas. W przypadku żaluzji fasadowych ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że zapewniają pełną prywatność bez konieczności całkowitego zaciemniania pomieszczenia. Wybór osłon okiennych powinien być więc uwarunkowany tym, jaki efekt chcemy osiągnąć i jakich funkcjonalności szukamy.