Samowystarczalny dom. Połączenie folii grzewczych z fotowoltaiką

Samowystarczalny dom. Połączenie folii grzewczych z fotowoltaiką

27 kwietnia, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Burzliwe wydarzenia w geopolityce sprawiły, że bezpieczeństwo energetyczne wielu państw stanęło pod wielkim znakiem zapytania. Państwa deklarują drastyczne odejście od rosyjskich surowców i zakładają modyfikację struktury zaopatrzeń w kolejnych latach. Do tych czynników należy dodać unijny pakiet Fit for 55, który zakłada ambitny cel redukcji emisji w krajach członkowskich. Co to oznacza dla mieszkańców Starego Kontynentu?

Promowanie rozwiązań zeroemisyjnych znalazło już odzwierciedlenie w niemal masowym zainteresowaniu fotowoltaiką. Instalowanie paneli słonecznych stało się powszechne, a użytkownicy już po kilku pierwszych miesiącach odczuwają ogromną różnicę w rachunkach za prąd. Jak jednak maksymalnie wykorzystać potencjał fotowoltaiki? Warto rozważyć montaż folii grzewczych na podczerwień, których zasadę działania opisujemy w poniższym artykule.

Integracja folii grzewczych z fotowoltaiką

Rosnąca popularność folii grzewczych na podczerwień wynika z kilku czynników. Przede wszystkim potencjalnych klientów przyciąga niski koszt eksploatacji oraz możliwość drastycznego obniżenia rachunków za ogrzewanie. Część osób docenia także ekologiczny wymiar inwestycji, ponieważ to rozwiązanie nie wiąże się z emisją szkodliwych substancji, co jest wadą np. pieców na węgiel. Jeszcze inni patrzą na dodatkowe atuty, wśród których wymienić należy np. prozdrowotne właściwości fal podczerwonych.

W kontekście niniejszego artykułu interesujące są zwłaszcza korzyści płynące z możliwości połączenia instalacji fotowoltaicznej z systemem folii grzewczych na podczerwień. Taką opcję proponuje m.in. podszczecińska firma Dream Heat, która od lat stopniowo rozwija i udoskonala własne technologie. Zintegrowany system ogrzewania Dream Sun pozwala czerpać korzyści z energii słonecznej, która po przetworzeniu zapewnia moc potrzebną do działania mat grzewczych.

To rozwiązanie opiera się na dwóch głównych urządzeniach pośredniczących: inwerterze i termostacie. Co więcej, użytkownik może kontrolować cały proces za pomocą intuicyjnej aplikacji mobilnej Dream Connect Wi-Fi. Daje ona możliwość sterowania urządzeniami oraz sprawowania kontroli nad zużyciem energii. Dzięki temu można jeszcze mocniej obniżyć koszty energii, np. podczas dłuższej nieobecności w domu.

Sprawdź więcej na: https://dreamheat.eu/folia-grzewcza-na-podczerwien/

Dodatkowe informacje o folii Dream Heat

Warto także krótko scharakteryzować konstrukcję folii Dream Heat. Jej zaletą jest możliwość montażu na podłodze, ale nie tylko. Problemu nie stanowi instalacja w ścianach i w suficie. Maty grzewcze są bardzo cienkie, choć składają się z aż jedenastu warstw. Głównym tworzywem jest pasta karbonowa i włókna węglowe. Szerokość folii wynosi 101 cm i można ją docinać co 20 cm tak, aby dokładnie dopasować fragment rolki do metrażu powierzchni.

Istnieje jednak kilka zasad, których należy przestrzegać podczas instalacji folii Dream Heat. Można ją montować pod płytkami oraz panelami podłogowymi, ale gdy ma znaleźć się pod meblami, wyposażenie wnętrz powinno mieć nóżki o wysokości wynoszącej min. 3 cm. Lista specyficznych wymagań nie jest długa, ale na pewno warto zatrudnić do montażu certyfikowanego instalatora Dream Heat. Pracownicy firmy nie tylko perfekcyjnie znają się na elektryce, ale chętnie pomagają też przy wycenie inwestycji i mają pojęcie o szczegółach mających wpływ na późniejszą efektywność systemu ogrzewania.