Styl vintage a retro — różnice
22 sierpnia, 2023Wiele osób używa określenia stylu vintage i retro zamiennie, co jest błędem. Dlaczego? Oba sposoby aranżacji wnętrz opierają się na inspiracjach z przeszłości. Jednak za główną różnicę uważa się to, że styl vintage wykorzystuje autentyczne meble sprzed kilkudziesięciu lat. Wszystkie elementy wystroju są prawdziwie stare i poddawane jedynie renowacji, aby przywrócić im ich dawny urok. Natomiast w aranżacjach retro produkowane obecnie meble oraz akcesoria stylizuje się w taki sposób, aby wyglądały na starsze, niż są w rzeczywistości. Czym charakteryzują się te dwa style? Podpowiadamy!
Styl vintage — co to takiego?
Styl vintage odwołuje się do autentycznych elementów z przeszłości. Jest to przede wszystkim hołd dla estetyki i specyficznych cech określonego okresu historycznego, często sięgającego lat 20., 30., 40. i 50. XX wieku. W stylu vintage wykorzystuje się oryginalne meble, akcesoria, tkaniny oraz dekoracje z tamtego czasu — starannie wykonane i odzwierciedlające ducha tamtych epok. Co więcej, wnętrza w stylu vintage są często utrzymane w delikatnych kolorach, ale nie jest to regułą. Jeśli decydujesz się na tego typu aranżację, nie bój się postawić na naturalne materiały, które nadają przestrzeni nieco romantyzmu, a zarazem elegancji.
Styl vintage — wnętrza z duszą
Styl vintage w aranżacji wnętrz charakteryzuje się wyjątkowością — wszystko za sprawą obecności przedmiotów „z duszą”. Styl vintage cechuje się przede wszystkim:
- Spokojną kolorystyką — podczas aranżacji wnętrza vintage pokuś się o użycie charakterystycznych kolorów dla różnych historycznych okresów. Możesz zatem postawić na odcienie czerwieni, żółci, pomarańczy, butelkowej zieleni. Oczywiście dobrym rozwiązaniem jest użycie ich jako mocne akcenty w przestrzeniach, w których dominują biel, beż i brąz.
- Perełki z minionych dekad — wybierz się na pchli targ, do antykwariatu lub poświęć trochę czasu na aukcje internetowe, aby znaleźć wyjątkowe przedmioty opowiadające historie. Mogą one wymagać renowacji, ale warto — tego typu meble lub dekoracje stanowią unikalne elementy wystroju. Fotel muszelka, plakaty vintage, a może kryształowa zastawa? Zdecydowanie tak!
- Obecnością drewna — drewno gra tutaj główne skrzypce — na podłodze w postaci parkietu, na ścianach w formie boazerii, czy też jako materiał użyty do produkcji mebli. Wszystko zależy od Twoich upodobań!
- Elementami roślinnymi — nie zapomnij o paprotce, czy bluszczu — te niewymagające rośliny zdecydowanie ożywiają wnętrze w stylu vintage, a dodatkowo pozytywnie wpływają na samopoczucie wszystkich domowników.
Czym jest styl retro?
Teraz pora na styl retro, czyli koncepcję aranżacji wnętrz i stylizacji, która czerpie inspirację z modnych trendów oraz wzorców występujących w przeszłości. Styl ten nawiązuje do powrotu do estetyki i charakterystycznych cech określonego okresu historycznego, często związanych z latami 50., 60. i 70. XX wieku. Wnętrza w stylu retro wyróżniają się niepowtarzalnymi połączeniami dodatków oraz mebli stylizowanych na przedmioty z minionych epok. Wzory, kolory, a także formy z przeszłości ożywają w nowoczesnym kontekście, tworząc unikatowe i pełne indywidualności wnętrza — przyciągają uwagę oraz wzbudzają pozytywne emocje u każdego miłośnika dobrego gustu.
Styl retro — wnętrza pozbawione nudy
W stylu retro, inspirującym się minionymi latami królują wyraziste kolory, wzorzyste zasłony oraz tapety. Decydując się na taką aranżację, nie bój się użyć mocnych barw czy motywów na dodatkach, np. poduszkach, dywanach bądź dekoracjach ściennych. Ciekawą opcją może być pomalowanie wszystkich ścian na biało oprócz jednej — na niej umieść tapetę w niebanalne geometryczne lub roślinne wzory.
Mimo nawiązań do przeszłości styl retro wymaga estetycznej i dobrze utrzymanej podłogi oraz mebli. W tym celu należy użyć wysokiej jakości materiałów. W salonie, sypialni czy nawet w pokoju dziecięcym najlepiej postawić na drewniany parkiet lub deski podłogowe. Można też zdecydować się na subtelnie kolorowe wykładziny dywanowe — tworząc tym samym idealny kącik zabaw dla najmłodszych.
Aranżując wnętrze w stylu retro, nie zapomnij o odpowiednich meblach i dodatkach. Lampy sufitowe w kształcie kuli czy kinkiety z przyozdobionymi kloszami są strzałem w dziesiątkę. Pamiętaj też o pikowanej kanapie o zaokrąglonych kształtach z tapicerką w kolorach lub wzorach charakterystycznych dla retro, na przykład żółci, brązu czy pomarańczy.
Styl vintage a retro — czym się różnią?
Terminy vintage i retro są często używane zamiennie, jednak istnieje pewna zasada odróżniająca je od siebie. Retro odnosi się przede wszystkim do designu z lat 50., 60. i 70. W tym celu używa się szaf, biurek, krzeseł, stołów wyprodukowanych obecnie — zostają one wystylizowane na meble z minionych lat. Z kolei styl vintage sięga jeszcze dalej w przeszłość, sięgając czasów przed II wojną światową, XIX wieku lub nawet głębiej w historię. Tutaj każdy mebel czy element dekoracyjny ma swoją historię przez co, nazywa się je przedmiotami z duszą.
Chcąc bliżej poznać powyższe style warto sprawdzić Platformę Woodlove.to, na której znajdują się niezbędne informacje i inspiracje o wielu stylach aranżacyjnych i nie tylko!