Sufit podwieszany w salonie – nowocześnie i funkcjonalnie

Sufit podwieszany w salonie – nowocześnie i funkcjonalnie

27 kwietnia, 2019 Wyłączono przez redakcja

Sufity podwieszane są coraz bardzo popularnym rozwiązaniem. Nic dziwnego. Lekka konstrukcja umieszczona pod stropem stwarza różne interesujące możliwości w zakresie dekoracji pomieszczenia i modelowania przestrzeni. Dzięki sufitowi podwieszanemu mamy łatwą możliwość ukrycia instalacji i wszelkiego rodzaju nierówności. Jednym słowem  – same zalety.

Sufit podwieszany – najczęściej spotykane rodzaje

Najczęściej spotykanym rodzajem podwieszanego sufitu, są płyty kartonowo – gipsowe mocowane na aluminiowych profilach. Jednak jeśli szukamy pomysłu na sufit podwieszany w salonie, mamy kilka innych możliwości:

  • sufity mineralne
  • sufity podwieszane drewniane
  • sufity metalowe

Oczywiście każdy materiał to kolejne możliwości, jakie dają różne faktury i kolory materiałów. Jednak salon, jako wnętrze reprezentacyjne, wizytówka naszego domu, ma pewne estetyczne wymagania.

Sufit kartonowo gipsowy i jego możliwości

Najwięcej możliwości dają jednak najlepiej wszystkim znane sufity podwieszane kartonowo gipsowe. Płyty są łatwe w obróbce i można je malować na dowolny kolor, zapewne stąd ich niesłabnąca popularność.

Są różne rodzaje płyt kartonowo gipsowych. Przeznaczone do wnętrz suchych i tych o podwyższonej wilgotności. W salonie wystarczy zastosować zwykłe, szare płyty do pomieszczeń suchych.

Sufit  podwieszany w salonie, to możliwość zastosowania efektownego podświetlenia. Łatwo w nim wyciąć dekoracyjne otwory, lub zróżnicować poziomy. W ten sposób tylko fantazja i smak projektanta ograniczają możliwości zastosowania karton – gipsu w podwieszanym suficie.

Dzisiejsze salony są zazwyczaj pomieszczeniami wielofunkcyjnymi, więc podwieszany sufit można zastosować jako metodę zaakcentowania podziału przestrzeni i podkreślenia walorów tych miejsc, które chcemy zaakcentować. Kiedy salon jest naszym pokojem dziennym , odpowiednio wykonany sufit podwieszamy poprawia warunki akustyczne pomieszczenia i wyciszyć je, co jest ważne zwłaszcza, jeśli nie mieszkamy w domu jednorodzinnym.

Montaż sufitu podwieszanego w salonie

Sufity podwieszane z płyt kartonowo-gipsowych montujemy w jednakowy sposób w każdym pomieszczeniu.

Zaczynamy od określenia wysokości, na której ma być zamontowany. Zaznaczamy tę wysokość na każdej ze ścian, a następnie powyżej mocujemy za pomocą kołków rozporowych profile, do których będą montowane podstawowe, przyścienne profile, będące podstawą dla całej konstrukcji. Aby sufit był bezpieczny, profile muszą stworzyć coś w rodzaju kraty, do której zostaną przykręcone następnie płyty.

Po dopasowaniu i zamocowaniu płyt maskujemy łączenia i możemy wykończyć nasz sufit malując do na dowolny kolor.

Oczywiście tak wygląda konstrukcja najprostszego, płaskiego sufitu i jeśli chcemy mieć na przykład sufit z różnymi poziomami, albo z podświetleniem, będzie to nas kosztować nieco więcej pracy i prawdopodobnie nie obejdzie się bez usług fachowej ekipy specjalistów. Z pewnością efekt będzie tego wart.