Co się naprawdę liczy w projektowaniu hal przemysłowych

Co się naprawdę liczy w projektowaniu hal przemysłowych

26 kwietnia, 2019 Wyłączono przez redakcja

Hale przemysłowe – od czego zależy powodzenie inwestycji

Budowa hali przemysłowej jest zawsze poważną inwestycją, od której zależy powodzenie firmy, która będzie ją użytkować w przyszłości. Dlatego bardzo ważne jest ustalenie, od czego zależy jej powodzenie, a następnie takie skoordynowanie działań projektantów, inwestora i wykonawców, aby budowa osiągnęła cel w postaci nowoczesnego, funkcjonalnego obiektu przemysłowego.

Najważniejszy jest dobór rozwiązań projektowych i materiałowych do wymagań stawianych kategorii budynków, do której należy nasza hala, a także do jej przeznaczenia. Projektowanie hal przemysłowych nie jest zadaniem prostym. Pod uwagę muszą być wzięte wszelkie kwestie typu:

  • Czy w hali będzie się odbywać produkcja z przewagą czynnika ludzkiego, czy maszyn? Inne wymagania są stawiane na przykład hali magazynowej wysokiego składowania, inne natomiast na przykład szwalni, a przecież oba obiekty mieszczą się w kategorii „hala przemysłowa”.
  • Jeśli w hali będzie się odbywać magazynowanie, to jakich towarów? Spożywczych, czy przemysłowych? Czy w tej samej hali będzie się na przykład odbywać kompletowanie, pakowanie i przygotowywanie zamówień do wysyłki?

Te i wiele innych kwestii biorą pod uwagę projektanci hal przemysłowych. Warto zaznaczyć, że są oni specjalistami od tego rodzaju projektów i zwykle nie rozpraszają się w swojej specjalizacji na obiekty mieszkalne, na przykład.

Narzędzia informatyczne wspierające projektowanie hal przemysłowych

CAD, czyli Computer Aided Design, to programy wspomagające projektowanie – zarówno budynków mieszkalnych, jak i przemysłowych. W bogatej ofercie tego typu oprogramowania znajdziemy zarówno rozwiązania bezpłatne, stosunkowo proste i posiadające niewiele funkcji, jak i bardzo drogie i rozbudowane. Projektanci hal przemysłowych posługują się zawsze najlepszym możliwym oprogramowaniem.

Oprogramowanie CAD używane przez nich, to naprawdę kompleksowe rozwiązania z dziedziny projektowania zarówno hal i innych obiektów, jak i instalacji elektrycznych, gazowych i wodno-kanalizacyjnych. Coraz więcej młodych ludzi uczy się projektowania od podstaw właśnie na rozwiązaniach informatycznych typu CAD.

Zaletą CAD jest możliwość pracy projektowej na tak zwanych warstwach. Dla przykładu jedna warstwa to konstrukcja stalowa, druga – poszycie, trzecia – instalacja elektryczna i tak dalej. Dzięki warstwom możemy rozpatrywać każdy etap projektowania osobno – wygodnie, przejrzyście i precyzyjnie.       Po nałożeniu warstw na siebie mamy gotowy, pełny projekt. Niektóre wersje CAD pozwalają również na wizualizację projektu. Dzięki wizualizacjom, projektowanie hal przemysłowych jest pod kontrolą na etapie projektu od początku do końca. Wiemy, na jaki efekt końcowy możemy liczyć stosując konkretnie to, lub inne rozwiązanie.

Projektowanie hal to doskonałe wyzwanie dla młodych, kreatywnych ludzi o ścisłych, analitycznych  umysłach. Z pewnością projektowanie hal przemysłowych można zaliczyć do zawodów przyszłości.