Jak zdobyć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego 2018

Jak zdobyć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego 2018

24 kwietnia, 2019 Wyłączono przez redakcja

Kredyt hipoteczny – szansa na własny kąt

Przychodzi taki moment w życiu człowieka, kiedy pragnie on „wyfrunąć z gniazda”. Pragnienie samodzielności niewątpliwie jest jednym z istotniejszych motorów napędzających rynek kredytów hipotecznych. Młodzi ludzie rzadko dysponują środkami wystarczającymi na zakup własnego M. Nieczęsto też ich rodzice dysponują odpowiednimi środkami. Czy to znaczy, że młodzi ludzie są skazani na wynajmowanie mieszkań za niemałe stawki na wolnym rynku? Albo na mieszkanie kątem przy rodzicach?

Otóż nie – szansą na własny kąt jest kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. 2018 rok przyniósł samodzielność wielu młodym ludziom właśnie za pomocą kredytu. Konkurencja na rynku sprawia, że obecnie tylko kilka banków udzielając kredytu hipotecznego, żąda wkładu własnego. Większość udzielane przez siebie kredyty reklamuje hasłem „kredyt bez wkładu własnego” i rzeczywiście takich kredytów udziela. Niektóre instytucje finansowe idą nawet krok dalej, pożyczając kwotę przewyższającą wartość mieszkania, dzięki czemu świeżo upieczeni właściciele własnego M mają nie tylko za co je kupić, ale również wyposażyć przynajmniej w podstawowe sprzęty i umeblowanie.

Również w przypadku kredytów udzielanych w obcej walucie – na przykład w Euro, banki decydują się na udzielenie kredytu w stu procentach finansującego zakup mieszkania. To zachęca coraz młodszych kredytobiorców posiadających stałe źródło dochodu, do przejścia „na swoje”. Najlepszym argumentem za jest fakt, że wynajem również trzeba opłacić i nie dość, że są to kwoty równe, a nawet przewyższające wysokość raty, to nawet po latach wynajmowane mieszkanie nie przechodzi przecież na własność wynajmującego.

Kredyty hipoteczne – jak nie wpaść w pułapkę

Zaciągnięcie kredytu na dowolny cel, również kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, wymaga oczywiście rozwagi w podejmowaniu decyzji. Banki zrobią wszystko, aby zdobyć klienta, ale nawet jeśli ich działania są zgodne z prawem, nie zawsze są dla przyszłych kredytobiorców korzystne. Należy zwrócić uwagę na rzeczy takie jak realny koszt kredytu, który nigdy nie jest równoważny z oprocentowaniem. Zwykle nawet nie do końca zdając sobie s tego sprawę, kredytobiorcy wydają spore sumy na prowizje, opłaty manipulacyjne, ubezpieczenia i tak dalej.

Szczególnie narażone na występowanie niekorzystnych dla klienta kruczków, są kredyty hipoteczne udzielane na – z pozoru – szczególnie dogodnych warunkach, bez wkładu własnego i z absolutnym minimum formalności. Nie podejmujmy nigdy decyzji pod wpływem chwili. Warto jest przeanalizować wszelkie warunki wcześniej – najlepiej po prostu biorąc projekt umowy do domu, gdzie będziemy wszystko mogli przeanalizować na spokojnie, bez sugestii „doradcy”, który w rzeczywistości jest przecież handlowcem działającym na rzecz banku i… własną. Najczęściej bowiem „doradcy” otrzymują prowizję od sprzedaży i to tym większą, im kredyt jest droższy dla klienta.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego jest więc szansą, ale powinniśmy podchodzić do niego niezwykle ostrożnie. Związek z bankiem będzie bowiem trwał wiele lat.