Tabliczki adresowe LED. Jak poprawnie oznakować swoją posesję?

Tabliczki adresowe LED. Jak poprawnie oznakować swoją posesję?

2 kwietnia, 2021 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Pytanie, jak poprawnie i zgodnie z prawem oznakować swoją posesję, zaprząta głowę wielu właścicieli domów i innych budynków, np. tych, w których świadczone są wszelkiego typu usługi. Czy montaż tabliczki adresowej na nieruchomości to konieczność? A może jedynie od naszej wolnej woli i ochoty zależy, czy znajdzie się ona na elewacji. Śpieszymy z odpowiedziami. Czytajcie dalej!

Znakowanie nieruchomości tabliczkami adresowymi – obowiązek czy fanaberia?

Zdecydowanie obowiązek! Oznakowanie nieruchomości tabliczką adresową z numerem domu oraz nazwą ulicy czy miejscowości to obowiązek, który wynika z przepisów naszego prawa. Regulują go przepisy ustawy z dnia 17 maja 1989 o Prawie geodezyjnym i kartograficznym z poprawkami (Dz.U. nr 240 z 2005 poz 2027), wg której właściciele posesji zabudowanych nieruchomością bądź inne podmioty opiekujące się budynkiem, są w obowiązku umieszczenia na froncie nieruchomości, w dobrze widocznym, oświetlonym miejscu podświetlonej tabliczki adresowej z urzędowo przypisanym numerem. Obowiązek też należy wykonać do 30 dni od daty otrzymania takiego numeru.

Gdzie umieścić tabliczkę adresową?

Tabliczka adresowa musi znajdować się na ścianie frontowej budynku i być dobrze widoczna, dlatego w sytuacji, gdy posesja znajduje się daleko od drogi dojazdowej, gdzieś w głębi działki – konieczne jest powtórzenie znakowania, np. na ogrodzeniu. Pamiętajmy ponadto, że tabliczka musi być czytelna także po zmroku, więc to w obowiązku nas – właścicieli jest jej oświetlenie. Jeśli dom znajduje się w okolicy latarni miejskiej – problem z głowy. Gdy jednak okolica jest ekstremalnie ciemna, warto nad numerem domu zamontować kinkiet lub zdecydować się na zakup nowoczesnych podświetlanych tabliczek adresowych LED.

Tabliczki adresowe LED. Jak poprawnie oznakować swoją posesję?

Jak według prawa powinna wyglądać poprawna tabliczka adresowa?

Na tabliczce adresowej powinna znaleźć się poza numerem nieruchomości – nazwa ulicy / placu lub miejscowości, gdy w waszej okolicy nie ma ulic. Dodatkowo, samorządy terytorialne mogą dodać swoje indywidualne wymagania, jak chociażby nazwa osiedla czy dzielnicy. Koniecznie przed zakupem odpowiedniej tabliczki, zorientujcie się jak ta sytuacja wygląda w waszym miejscu zamieszkania.

Cyfry na dom nie wystarczą?

Niestety! Do 7 czerwca 2013 dozwolone było montowanie samych cyfr na dom, bez dopisku z nazwą ulicy. Aktualnie, nie jest to zgodne z prawem, więc jeśli jakimś cudem na waszym domu wciąż wisi stara tabliczka, koniecznie zróbcie jej aktualizację.

Co jeśli nie umieszczę tabliczki z adresem na moje nieruchomości?

Niestety, może spotkać Cię kara. Osoby odpowiedzialne za nieruchomości, czyli dozorcy, użytkownicy i właściciele budynków, którzy zbagatelizują obowiązek montażu tabliczki adresowej podlegają karze nagany lub karze grzywny do 250 zł według ustawy z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń art. 64 ( Dz.U. z 2010 r. Nr 46 poz.275)).

Poprawne oznakowanie nieruchomości, poza tym że zgodne z prawem, ułatwi twoim gościom, kurierom oraz służbom mundurowym i karetce pogotowia, bez problemu trafić pod wskazany przez ciebie adres. Nie zwlekaj. Postaw na cudowne tabliczki adresowe i ciesz się swoim bezpieczeństwem.