Toaleta na budowę domu – obowiązek, o którym trzeba pamiętać

Toaleta na budowę domu – obowiązek, o którym trzeba pamiętać

6 lipca, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Budowa domu wiąże się z szeregiem obowiązków i formalności do załatwienia. Nie można jednak zapomnieć, że pozwolenia, plan i materiały budowlane to jedno. Równie ważni są pracownicy, którym trzeba zapewnić odpowiednie warunki sanitarne. Podstawą tego jest bezpieczna, higieniczna i funkcjonalna toaleta na budowę domu. Po uzyskaniu pozwoleń planowaną inwestycję należy zgłosić do powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego oraz podpisać umowę z kierownikiem prac. Obowiązkiem przyszłego właściciela domu jest także założenie dziennika budowy, ogrodzenie i oznakowanie placu, gdzie będą prowadzone prace oraz jego odpowiednie zagospodarowanie. Ponadto zleceniodawca musi zapewnić ekipie budowlanej odpowiednie zaplecze. Pracownicy powinni mieć miejsce, gdzie będą mogli zjeść, odpocząć, skorzystać z toalety oraz oporządzić się po skończonej pracy.

Warunki pracy na placu budowy

Rodzaj pomieszczeń socjalnych i sanitarnych uzależniony jest m.in. od liczby pracowników, rodzaju prowadzonych prac oraz czasu spędzonego na budowie. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy na 30 mężczyzn zatrudnionych na jednej zmianie powinna przypadać co najmniej jedna toaleta i jeden pisuar. Ważne jest rozmieszczenie sanitariatów. Najbliższa toaleta nie może znajdować się dalej niż 125 m od pracownika (w przypadku budowy na otwartej przestrzeni). Oprócz tego budowlańcy muszą mieć dostęp do umywalek z wodą, a jeżeli prace są szczególnie brudzące, dla komfortu pracowników warto zapewnić minimum jeden prysznic. Przy wyborze pomieszczeń sanitarnych należy też uwzględnić to, jak długo potrwa budowa. W przypadku domu jest to z reguły około roku od momentu rozpoczęcia prac. Po ich zakończeniu toaleta przenośna będzie niepotrzebna, a więc bardziej opłaca się jej długoterminowy wynajem na czas budowy. Firma dostarczy ją na miejsce, a po zakończeniu odbierze. Można również zamówić regularne serwisowanie sanitariatu. 

Jaka toaleta na budowę domu będzie najlepsza?

Istnieje kilka rozwiązań, jeżeli chodzi o toalety wynajmowane na plac budowy. Można zdecydować się m.in. na pojedynczą kabinę typu toi toi, kontener sanitarny lub przyczepę sanitarną. Jednak w przypadku budowy domu ekipa jest z reguły kilku- lub kilkunastoosobowa, a więc w zupełności wystarczy pojedyncza toaleta wyposażona w szczelny pojemnik, pisuar, a także umywalkę, pojemnik z mydłem oraz podajnik na ręczniki papierowe. Co ważne, tego typu kabina jest na bieżąco wentylowana, a do tego odporna na zmienne temperatury oraz promieniowanie UV. Dlatego można bez obaw wypożyczyć ją na wiele miesięcy, kiedy zmieniają się warunki pogodowe i temperatura. Toaleta ma ponadto wysoką odporność na uderzenia, co ważne jest w przypadku, gdy na placu budowy pracuje ciężki sprzęt.