Trawnik z rolki – zalety i wady tego rozwiązania

Trawnik z rolki – zalety i wady tego rozwiązania

15 maja, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Bardzo często zadbany trawnik stanowi wizytówkę domu. Jednak nie zawsze zakładanie trawnika z nasion przynosi wystarczające efekty. Konieczne jest powolne oczekiwanie na wschodzącą trawę, a także realizowanie szeregu zabiegów pielęgnacyjnych. Można także zdecydować się na układanie trawy z rolki.

Szybki sposób na piękny trawnik

Jest to rozwiązanie popularne zwłaszcza wśród osób, które mają mało czasu na samodzielne założenie trawnika, a także pragną uzyskać efekty w krótkim czasie. Układać trawę z rolki można od wiosny aż do jesieni. Jednak ze względu na temperatury powietrza warto zrealizować to zadanie w kwietniu lub maju, ewentualnie wczesną jesienią. Trawniki z rolki wymagają jednak odpowiednio przygotowanego terenu. Ziemia musi być nie tylko równa, lecz także oczyszczona i utwardzona. Niezbędne jest zatem wykorzystanie glebogryzarki, lecz także wałka. Co więcej trawa w rolce powinna być ułożona zaraz po jej dostarczeniu do ogrodu. W stanie zwiniętym może zacząć parować, gnić lecz także się przesuszyć. Ułożoną trawę należy koniecznie zwalcować, co pozwoli na szybkie ukorzenienie się.

Zalety trawy w rolce

Trawniki z rolki mają bardzo wiele zalet. Pozwalają one przede wszystkim na osiągnięcie bardzo szybkiego efektu, czyli bujnego oraz zdrowego trawnika. Co więcej trawa z rolki jest niezwykle trwała, odporna na przemarzanie, choroby oraz szkodniki. Nadaje się także do intensywnego użytkowania, a także w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Trawa z rolki jest także równa i to na całej swojej powierzchni. Nie występują zatem jakiekolwiek nierówności, pagórki czy też nieestetyczne wgłębienia. Dodatkowo trawa z rolki dostarczana jest zgodnie z życzeniem klienta oraz wybranym przez niego gatunkiem. Najczęściej tego typu trawy produkowane są przez lokalnych producentów, przez co są one w pełni odporne na panujący klimat. Dużą zaletą trawników z rolki jest także możliwość ich układania nie tylko na płaskich terenach, lecz również tam, gdzie występuje stosunkowo wysokie nachylenie. Po ułożeniu trawy z rolki nie trzeba martwić się o jej odchwaszczanie, a także wiele innych zabiegów pielęgnacyjnych, które są niezbędne w przypadku trawy sianej tradycyjnie. Nie ma także konieczności wykonywania dosiewek, które nierzadko są bardzo uciążliwym zabiegiem, co wskazuje także Poradnik Ogrodniczy.

Wady trawników z rolki

Układanie trawników z rolki ma także swoje negatywne strony. Główną wadą tego typu rozwiązania jest stosunkowo wysoka cena materiału. Może one sięgać od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych za metr. Koniecznie jest także doliczenie kosztów rozłożenia trawnika, co stanowi dodatkowe obciążenie finansowe. Jednak układanie trawy z rolki wymaga doświadczenia i precyzji, tym samym najlepiej jest zdecydować się na pomoc profesjonalistów. Dodatkowo najczęściej trawa z rolki przystosowana jest do miejsc o dużym nasłonecznieniu. Tym samym posadzenie jej w miejscach zacienionych może być nieco problematyczne. Wówczas trawa nie zawsze przyjmuje się, lub też nie wygląda tak efektownie. Dla wielu osób, a zwłaszcza wytrawnych ogrodników przeszkodę stanowić może także ograniczona możliwość doboru spośród gatunków traw. Wysiewając trawę samodzielnie można korzystać z całego bogactwa mieszanek traw, dostosowując je do warunków glebowych, a także stanowiska. Natomiast trawy z rolki najczęściej są standardowe, czyli rekreacyjne. Dużym problemem jest także sytuacja, kiedy trawa z rolki nie zakorzeni się właściwie i konieczna będzie jej wymiana lub renowacja trawnika, co może być bardzo kosztowne.