Jak oszczędzać wodę?

Jak oszczędzać wodę?

18 maja, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Woda jest najcenniejszym zasobem na świecie. Dlatego warto dowiedzieć się, jak możemy ograniczyć jej zużycie w gospodarstwie domowym. Sprawdź, jakie są sposoby na oszczędzanie wody!

 

Podczas wykonywania codziennych czynności zużywamy sporo wody. Zastanawiasz się, jak można zmniejszyć jej zużycie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.

Dlaczego oszczędzanie wody jest tak ważne?

Woda należy do najcenniejszych zasobów naturalnych na ziemi. Jest niezbędna do życia każdego organizmu. Mimo że woda pokrywa ponad 70% naszej planety, to tylko 2,5% z tej ilości stanowią zasoby wody pitnej (przy czym jedynie połowa z tego jest zdatna do picia). Sprawia to, że wiele krajów na świecie zmaga się z deficytem wody – https://ogrody24.pl/blog/post/susza-narastajacy-problem. Deficyt wody występuje przede wszystkim w pasie pustyń zwrotnikowych Afryki, Ameryce Południowej i Australii. Przyczynami niedostatku wody są m.in. zmiany klimatyczne związane z globalnym wzrostem temperatury powietrza, ale nie tylko. Do deficytu wody przyczyniają się również takie czynniki jak wzrost liczby ludności, stale rosnące zużycie wody przez człowieka, a także nieracjonalne gospodarowanie wodą. To właśnie dlatego tak ważne jest podejmowanie działań służących ochronie zasobów wody.

Jak oszczędzać wodę latem?

Jeśli jesteś właścicielem ogrodu, być może zastanawiasz się, w jaki sposób możesz zmniejszyć zużycie wody wykorzystywanej do podlewania roślin. Zapotrzebowanie roślin na wodę rośnie zwłaszcza latem, podczas upalnych dni. Dlatego warto dowiedzieć się, jak zadbać o racjonalne zużycie wody w tym okresie. Najprostszym sposobem, aby to zrobić, jest zbieranie deszczówki, którą będzie można wykorzystać w okresach suszy. Warto pamiętać, że deszczówka doskonale nadaje się nie tylko do podlewania roślin, lecz także do spłukiwania toalety, prania, sprzątania, zmywania oraz mycia samochodu. Na rynku jest dostępny szeroki wybór różnego rodzaju zbiorników na deszczówkę, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się także pompy do deszczówki – https://ogrody24.pl/blog/post/ekologiczny-sposob-na-odzyskiwanie-wody. Jeżeli szukasz wysokiej jakości pompy do wody, odwiedź sklep internetowy https://ogrody24.pl/.

Jak ograniczyć zużycie wody w gospodarstwie domowym?

Zmiany klimatyczne i brak rozwagi w gospodarowaniu wodą powodują, że jej zasoby zaczynają się wyczerpywać. Jeżeli chcesz żyć bardziej ekologicznie, a jednocześnie zaoszczędzić pieniądze, zadbaj o odpowiedzialne i świadome korzystanie z wody. Jak skutecznie zmniejszyć średnie zużycie wody w gospodarstwie domowym? Warto stosować się do kilku zasad oszczędzania wody:

  • Wybierz prysznic zamiast wanny – kąpiąc się w wannie zużywamy znacznie więcej wody niż w trakcie krótkiego prysznica. W ramach oszczędności warto więc zrezygnować z ciepłych kąpieli.
  • Zakręcaj wodę w trakcie golenia i mycia zębów – jeśli o tym zapominasz, koniecznie zmień ten nawyk.
  • Kup reduktor przepływu wody – jest to dodatek do słuchawki prysznicowej, który skutecznie zmniejsza przepływ wody.
  • Napraw cieknący kran – może on spowodować utratę nawet kilku litrów wody w ciągu doby.
  • Nie zmywaj naczyń pod bieżącą wodą – napełnij komorę zlewu wodą oraz płynem do naczyń i umyj w niej naczynia, a następnie opłucz je pod niewielkim strumieniem bieżącej wody.
  • Pralkę i zmywarkę włączaj dopiero wtedy, gdy są pełne.
  • Wykorzystuj wodę ponownie – wodę z kąpieli możesz wykorzystywać np. do mycia podłogi, a wodę po gotowaniu do podlewania roślin.