W jakich przypadkach warto kupić pompę do WC?

W jakich przypadkach warto kupić pompę do WC?

14 lipca, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

W każdym gospodarstwie domowym tematem nieodłącznym są ścieki. Choć mało się o tym mówi, w każdym domu jest przecież WC, a to sprawia, że ścieki muszą zostać odprowadzone. Służy temu pompa do WC z rozdrabniaczem. Czy wiesz, jak działa i kiedy warto w nią zainwestować? Jak wybrać pompę we właściwy sposób, by jej działanie było w pełni wydajne i skuteczne? Na jakie parametry warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Pompa do WC – jak działa?

Pompa z rozdrabniaczem do WC ma podstawowe zadanie – odprowadzanie ścieków z toalety w higieniczny sposób. Pompa wykonana jest ze stali nierdzewnej, a każdy model ma silnik, ostrza i zbiornik, a także system odprowadzający z zaworem zwrotnym. Pompy dzielą się zasadniczo na dwa rodzaje. Jednym z nich są pomporozdrabniacze do ścieków szarych. Cechują się one niewielką mocą i stosowane są w pomieszczeniach, w których nie występują ścieki fekalne. W przypadku tego rodzaju pompy nie ma znaczenia pion kanalizacyjny. Drugim rodzajem pomp są pomporozdrabniacze do ścieków fekalnych i szarych. Są o wiele bardziej zaawansowane technologicznie i mają wyższą moc. Nadają się do zastosowania w toalecie, ale także wszędzie tam, gdzie pojawiają się zarówno ścieki szare, jak i ścieki fekalne.

Podstawowym zadaniem pompy rozdrabniającej jest rozdrabnianie ścieków, które trafiają do specjalnego kosza, a następnie do obudowy. Tam mieszają się z wodą. Pompa rozdrabniająca uruchamia się automatycznie po napełnieniu i wyłącza się samoistnie po wypompowaniu ścieków. To bardzo wygodne, a do tego bezpieczne rozwiązanie. Więcej o działaniu rozdrabniacza przeczytasz tutaj: https://www.dostudni.pl/jak-dziala-rozdrabniacz-do-wc,b86.html.

Kiedy warto kupić pompę do WC?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że zarówno nierozdrobnione ścieki fekalne, jak i odpady kuchenne mogą uszkodzić instalację kanalizacyjną. Rozdrabniacz zdecydowanie niweluje takie ryzyko. Warto zakupić go przede wszystkim tam, gdzie odprowadzanie nieczystości i wykonanie pomieszczenia sanitarnego jest niemożliwe. Pompa rozdrabniająca może odbierać ścieki z sedesu, pralki czy wanny znajdujących się poza pionem kanalizacyjnym lub poniżej poziomu odpływu ścieków z budynku. Rozdrabniacz należy zamontować również wtedy, gdy średnica rurociągu tłocznego jest równa lub mniejsza od 40 mm. Wówczas montaż tego urządzenia zapobiega wystąpieniu awarii podzespołów kanalizacji.

Prędkość silnika i pojemność zbiornika – jak dobrać?

Każda pompa do przepompowywania ścieków ma konkretną pojemność zbiornika czy prędkość silnika. Parametry te powinny być dobierane zgodnie z potrzebami w danym gospodarstwie domowym. Rozdrabniacz do ścieków szarych jest łatwy w montażu i kompaktowy. Rozdrabniacz do fekaliów natomiast ma bardziej skomplikowaną konstrukcję. Najważniejsze jest określenie ilości źródeł ścieków, które w zamierzeniu mają być podpięte do pomporozdrabniacza. Ilość źródeł ścieków musi odpowiadać ilości kroćców przyłączeniowych, ale także pojemności zbiornika. Jeżeli ścieki zbierane są z całego domu, zbiornik musi być sporych rozmiarów. Warto wiedzieć, że spore znaczenie ma także średnica rury wyprowadzającej. Jeżeli będzie ona zbyt mała, może dojść do przeciążenia, a w efekcie nawet do awarii. Równie ważna jest moc silnika. Im jest ona wyższa, tym ścieki są bardziej rozdrobnione.

Bardzo ważną jest kwestią jest wysokość maksymalna, na jaką tłoczone są ścieki. Największa jest potrzebna w sytuacji, gdy ścieki muszą być przetłoczone na dużą odległość. Więcej na temat doboru pompy z rozdrabniaczem przeczytasz tutaj: https://www.dostudni.pl/rozdrabniacz-wc-jak-wybrac,b145.html. Po więcej informacji i pompy do WC zapraszamy na dostudni.pl.