Jak stylowo urządzić i oświetlić poddasze?

Jak stylowo urządzić i oświetlić poddasze?

14 lipca, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Urządzenie poddasza jest trudniejsze niż innych pomieszczeń, gdzie nie ograniczają nas skosy dachu. Również wybierając oświetlenie pokoju na poddaszu, trzeba pamiętać, że niekoniecznie sprawdzą się tu rozwiązania, które zastosowaliśmy w innych częściach domu. Jak oświetlić poddasze?

 

Dawniej poddasze służyło przede wszystkim do przechowywania nieużywanych przedmiotów. Obecnie jest to najczęściej pomieszczenie użytkowe, zaadaptowane na pokój gościnny czy sypialnię. Zagospodarowanie tego typu przestrzeni jest trudniejsze niż urządzenie innych części domu. Trzeba bowiem uwzględnić skosy dachu, schody, kominy, czy piony kanalizacyjne. Również oświetlenie poddasza musi być dobrze przemyślane, ponieważ tradycyjne lampy podłogowe i lampy sufitowe niekoniecznie się tu sprawdzą. Dobrym rozwiązaniem jest oświetlenie LED i taśmy LED, które oferuje sklep.neonica.pl. Profesjonalnie zaplanowane oświetlenie pozwala na doświetlenie przestrzeni roboczej i miejsc, które chcemy wyeksponować. Na co zwrócić uwagę podczas urządzania poddasza?

 

O czym warto pamiętać podczas urządzania poddasza?

 

Poddasze można zaaranżować w dowolny sposób, jednak warto pamiętać, że już sama siatka więźby dachowej i skosy sprawiają, że wnętrze prezentuje się bardzo oryginalnie. Warto więc zrezygnować z wyrazistych, przytłaczających rozwiązań, które mogłyby wprowadzić chaos. Zabudowa poddasza powinna być tylko tłem dla skosów i słupów. Do pomalowania konstrukcji można użyć białej farby, która rozświetli wnętrze, dzięki czemu nie będzie się ono kojarzyć z ponurym strychem. Podobny efekt uzyskamy, ukrywając konstrukcję dachu pod płytami gipsowo-kartonowymi.

Świetnym dopełnieniem będzie oświetlenie dekoracyjne, które sprawi, że wnętrze stanie się jasne i przytulne. Na poddaszu dobrze sprawdzi się oświetlenie LED, które znajdziesz na stronie: https://sklep.neonica.pl/oswietlenie-led-na-poddaszu. Urządzając poddasze, warto też postawić na minimalizm i nie zagracać przestrzeni dużą liczbą mebli, dzięki czemu pomieszczenie wyda się większe.

 

Jak oświetlić poddasze?

Poddasze wymaga dobrze dobranych źródeł światła, ponieważ standardowe oświetlenie ogólne niekoniecznie się tu sprawdzi. Jeśli pomieszczenie jest niskie lub mało przestronne, tradycyjne lampy wiszące mogą je dodatkowo przytłoczyć i zmniejszyć optycznie. Jak więc oświetlić poddasze? Na biurku lub szafce nocnej można ustawić niską lampę, która daje delikatne światło, nie tworząc chaosu.

Zamiast wybierać oświetlenie sufitowe w postaci klasycznego żyrandola, lepiej zamontować na ścianach kinkiety, które dają subtelne światło i nie przytłaczają pomieszczenia. Z kątami i spadami, które są głównym elementem poddasza, najlepiej poradzi sobie energooszczędne oświetlenie LED. Świetnie sprawdzą się tu taśmy LED, które doświetlą każdą przestrzeń, a przy tym ciekawie się prezentują. Mają one różną moc świetlną, a dzięki regulacji intensywności oświetlenia można zarządzać natężeniem światła, dopasowując je do swoich potrzeb. Sterownik do taśm pozwala natomiast na zmianę koloru i temperatury oświetlenia.

Wodoodporne, odporne na promieniowanie UV taśmy LED znajdziesz na stronie: https://sklep.neonica.pl/wodoodporne-tasmy-led-ip68. Oświetlenie LED można też zamontować przy schodach prowadzących na poddasze, dzięki czemu zadbasz o bezpieczeństwo po zmroku. Nowoczesne oświetlenie można sparować z domową siecią Wi-Fi i zarządzać nim przy użyciu smartfona, nawet gdy znajdujemy się poza domem. Dobrze dobrane elementy wyposażenia i oświetlenia sprawią, że poddasze będzie urządzone stylowo, a jednocześnie praktycznie.