Wanny wolnostojące coraz popularniejsze

Wanny wolnostojące coraz popularniejsze

30 września, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Wanny wolnostojące kojarzą się większości klientów z luksusowymi łazienkami. Coraz więcej jednak osób montuje je w mieszkaniach o przeciętnym standardzie. Na pewno istotna jest powierzchnia łazienki – wanna wolnostojąca to niezbyt dobry pomysł w małym pomieszczeniu.

Wanny wolnostojące można wstawić do każdej łazienki. Najlepiej jednak wyglądają w dużych pomieszczeniach. W małej łazience zabudowana, niewielka wanna pozwala lepiej wykorzystać powierzchnię.

Wanny wolnostojące coraz popularniejsze

Wanna wolnostojąca występuje w wersji zabudowanej i niezabudowanej. Najefektowniejsze są modele niezabudowane, które wyglądają lekko i stylowo. W dużym pomieszczeniu, możemy sobie pozwolić na pewne „straty” zagospodarowanej przestrzeni. W małych łazienkach, zwykle zmuszeni jesteśmy do optymalizacji przestrzeni, a zabudowana wanna pozwala ukryć pod nią schowki oraz przyłącze wody. Zwolennicy wanien wolnostojących mogą w niedużych pomieszczeniach montować wanny przyścienne oraz wanny narożne. Wyglądają one trochę mniej efektownie niż w pełni wolnostojąca wanna do której dostęp jest z każdej strony. Do najciekawszych produktów tego typu na rynku należą wanny z oferty firm Rea, Riho, Besco, Keramag i Corsan.

Rea Ferrano – zalety wanny stojącej na przykładzie flagowego produktu

Wanna wolnostojąca Rea Ferrano jest jednym z najpopularniejszych w 2020 roku modeli jednego z liderów tego segmentu. Ma cechy ważne dla klientów z klasy średniej, wyposażających mieszkania o średnim i dużym metrażu. Dostępna jest w różnych wersjach rozmiarowych, ma stosunkowo oryginalny a jednocześnie uniwersalny design oraz powłokę o podwyższonym standardzie. Wanna tego typu trochę gorzej sprawdzi się w łazienkach w starszych blokach, gdzie brak przestrzeni, a wykonanie przyłączy do takiej wanny będzie się też wiązać z większym zakresem remontu.

Rea Ferrano nadaje świeży i nowoczesny wygląd zarówno małej, jak i dużej łazience. Jej obły kształt z łukowato zarysowaną górną linią wygląda niestandardowo, a przy okazji zwiększa komfort użytkowania. Wanna Rea Ferrano jest wzmocniona za pomocą włókna szklanego, a dodatkowo jej powierzchnia ma wysokiej jakości antystatyczne zabezpieczenie – powłokę anti-wipe. Rea Ferrano została przygotowana z myślą o łazienkach pozwalających montować wanny większe niż 160 cm długości. Producent dostarcza wraz z wanną zestaw odpływowy z syfonem klik-klak.

wanna wolnostojaca


Projektowanie łazienki pod kątem wanny wolnostojącej

Wanna wolnostojąca, która nie będzie stykać się ze ścianą wymaga wykonania przyłącza wody w podłodze. Dlatego też najlepiej jeśli zastosowanie takiej wanny przewidziane jest już od początku. W starszych mieszkaniach trzeba niestety zrywać podłogę i kuć posadzkę, aby doprowadzić przyłącze wody. Do tego typu wanny stosuje się baterie wolnostojące lub baterie nawannowe – w tym drugim przypadku konieczne będzie wybranie modelu, który umożliwi montaż takiej baterii. Nadają się do tego wanny z szerokim kołnierzem – w pionowej ściance montaż będzie niemożliwy lub trudny i niestandardowy. Wiele osób zapomina o odpowiednim zagospodarowaniu przestrzeni w łazience, tak aby korzystanie z niej było nadal komfortowe. Typowy błąd to brak odpowiednio rozmieszczonych stojaków czy półek na kosmetyki kąpielowe, które w tradycyjnie projektowanych łazienkach ustawiane są na półkach nad wanną lub stawiane na wannie. W przypadku modeli wolnostojących, ustawionych daleko od ścian należy pomyśleć nad dostępnością kosmetyków i wieszaków. Wanny, która nie przylega do ściany nie osłonimy też jedną zasłoną umieszoną na prostym drążku – musimy więc przewidzieć, jak poradzimy sobie z rozlewaniem wody przy korzystaniu z funkcji prysznica. Można stosować bardziej rozbudowane osłony montowane do sufitu lub wolnostojące parawany.

Wanna wolnostojąca do komfort i ciekawy design, który wymaga jednak inwencji i pomysłowości projektanta oraz przemyślanych rozwiązań. Do urządzania Łazienki z taką wanną należy podejść jako do spójnej całości.