Jak często należy czyścić dach?
30 września, 2020Czyszczenie dachu ma szereg zalet, wśród których najważniejszą jest możliwość pokrycia go impregnatem chroniącym przed działaniem czynników środowiskowych. Najbardziej w oczy rzuca się jednak przywrócenie całemu budynkowi blasku i dawnych walorów estetycznych. Dowiedz się, kiedy przychodzi odpowiedni moment, by zdecydować się na czyszczenie dachu.
Zabrudzenia, na jakie narażone są dachy
Dach jest wystawiony na nieustanne działanie czynników środowiskowych, które mają na niego destrukcyjny wpływ, obniżając zarówno jego jakość, jak też walory estetyczne. Wśród czynników tych warto wymienić kwaśne deszcze, promienie UV, zanieczyszczenia emisyjne, pył i kurz niesione przez wiatr, zjawiska atmosferyczne, wahania temperatury oraz działanie flory i fauny – tutaj mowa o ptasich odchodach, lepkich sokach z drzew czy wreszcie bardzo niebezpiecznych dla stanu dachu mchach i porostach.
Kiedy jest optymalna pora na czyszczenie?
Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Znaczenie mają bowiem estetyka dachu oraz jego stan. Jeżeli uznasz, że zabrudzony dach zaburza wygląd domu, nic nie stoi na przeszkodzie, by wyczyścić go i przywrócić budynkowi dawny blask.
Zobacz ofertę czyszczenia dachów przez profesjonalną firmę Biotop: https://www.grupabiotop.pl/czyszczenie-dachowek/
Kontroluj porastania dachu mchami
W grę wchodzi jednak również stan pokrycia, a konkretnie to, czy jest ono porośnięte mchami, algami, glonami oraz innymi roślinami. O ile same w sobie nie stanowią one zagrożenia, o tyle niestety gromadzą one wilgoć, z którą nieustanny kontakt mają dachówki lub blacha. Może to prowadzić do niszczenia struktury materiałów lub pojawiania się rdzy. Wówczas należy szybko zorganizować czyszczenie dachu.
Co przyspiesza wzrastanie mchów i porostów?
Dach może porastać mchem w różnym stopniu, a prędkość wzrostu tych roślin zależy od tego, jak sprzyjające są ku temu warunki.
- Cień – mchy lubią cień, dlatego szybciej pojawiają się od północnej i północno-zachodniej strony dachu, a także na dachach znajdujących się pod osłoną koron drzew.
- Kwaśne środowisko – mech szybciej porasta na dachach, które znajdują się w pobliżu pylących roślin. Soki i pyłki stwarzają kwaśne środowisko, które jest przyjazne dla wszelkiego rodzaje.
- Wilgoć – również przyczynia się do szybszego porastania dachu mchem. Często idzie w parze z dużym zacienieniem.
- Materiał dachu – dachówki cementowe i ceramiczne są bardziej sprzyjającym podłożem niż blacha lub blachodachówka.
Jeśli Twój dach narażony jest na te czynniki, musisz częściej kontrolować jego stan i w razie konieczności skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która zajmuje się czyszczeniem dachów z użyciem biobójczych środków oraz myjek wysokociśnieniowych.
Z kolei dachy blaszane częściej wymagają czyszczenia, jeśli pokryte są warstwą zanieczyszczeń emisyjnych,np. sadzą. Może przyczyniać się ona do łuszczenia i pękania farby i warstwy ochronnej, przez co odsłonięta, niechroniona blacha będzie bardziej narażona na naleciałości rdzy. Pojawiająca się korozja również jest przesłanką do tego, by podjąć decyzję o czyszczeniu dachu.