Wiedza o fundamentach – jak je zrobić oraz o jakich czynnościach pamiętać?

Wiedza o fundamentach – jak je zrobić oraz o jakich czynnościach pamiętać?

30 sierpnia, 2021 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Fundamenty w naszym domu są jego dosłownie i w przenośni podporą. Można śmiało powiedzieć, że bez nich cała konstrukcja szybko zaczęłaby opadać i na dłuższą metę ich brak skutkuje po prostu jej zrujnowaniem. Z reguły, już na etapie tworzenia fundamentów w domu musimy podejmować kluczowe decyzje i pamiętać o rzeczach, które później decydować będą o stanie fizycznym konstrukcji.

Proces ich umieszczania wcale nie jest łatwy. Z pewnością ciężko będzie poradzić sobie z tym samemu, gdyż potrzeba nie tylko umiejętności i wiedzy, ale również odpowiedniego sprzętu. Są oczywiście czynności, które możemy, a nawet powinniśmy wykonywać w tej kwestii samodzielnie.

Tworzenie fundamentów – co trzeba wiedzieć?

Wiadomo, że zanim w ogóle cokolwiek w ziemi umieścimy, to pasuje najpierw ją wykopać. Wykwalifikowani specjaliści muszą wytyczyć nam linie, na których będzie przebiegał mur, a następnie warto jest wynająć operatora koparki. Głębokość dziury pod fundament jest z reguły zależna od projektu domu, jednak standardowo wynosi ona około półtorej metra.

Na sam dół warto jest położyć maty bitumiczne, a następnie wyłożyć stopy zbrojeniowe szczególnie w okolicach słupów. Wszystko to zalewamy warstwą betonu, na której dopiero możemy stawiać mur z fundamentów. To, w jaki sposób go stworzymy, jest już zależne od nas. Wyróżniamy dwie, główne metody, do których należy tworzenie szalunku z desek bądź układanie pustaków zalewowych.

Podczas pierwszej metody potrzebujemy zdecydowanie większej ilości drutów zbrojeniowych. Korzystając natomiast z pustaków zalewowych, co określoną odległość kładziemy jedynie po dwa druty bez strzemion. Związane strzemiona niezależnie od metody dajemy jednak na tą część fundamentu, która wystawać będzie już na zewnątrz.

Dbanie o odpowiednią termoizolację

Ciepło jest czymś, o co warto dbać szczególnie w okresie zimowym. Pamiętajmy, że zimno w dużej mierze przychodzi do domu również od ziemi. Aby jednak uniemożliwić mu wyziębienie naszego miejsca zamieszkania, konieczne jest umieszczenie odpowiednich elementów na fundamentach.

Z reguły, ocieplenie fundamentów odbywa się z wykorzystaniem zwykłego styropianu, jednak coraz częściej sięga się po styropapę. Ocieplenie to wzbogacone jest o dwustronną papę z laminatu. Do mocowania, konieczne jest jednak zaopatrzenie się w specjalny klej do płyt styropianowych, wytworzony z poliuretanu. Cały ten asortyment możemy nabyć między innymi w sklepie internetowym SUEZ.

Izolacja przed wilgocią

Nie ma chyba nic gorszego niż wilgoć w domu. Przedostająca się od dołu woda, która wsiąka w głąb naszych fundamentów, a następnie murów, powoduje ryzyko pojawienia się grzybów na ścianach, a także jest bardzo szkodliwa dla człowieka. Często powstaje ona właśnie poprzez brak izolacji fundamentów. Izolację powinno się wykonywać zarówno w sposób poziomy, jak i pionowy.

Istnieje wiele materiałów, których zadaniem jest niewpuszczanie wody. Najczęściej stosowanymi są jednak maty lub różnego rodzaju preparaty wytworzone z bitumu. Te pierwsze cechują się samoprzylepnością i są łatwe w montażu.