Wiertarko – wkrętarki jako uniwersalne narzędzie do każdego domu
27 marca, 2023Planujesz niewielkie odświeżenie swojego mieszkania? A może całkiem duży remont? Jeśli tak, powinieneś mieć wkrętarkę, która przyda Ci się nie tylko w czasie prac remontowych, ale też na co dzień – nigdy przecież nie wiesz, kiedy trzeba będzie naprawić drzwiczki od szafki lub dokręcić poluzowaną śrubę od roweru. Zobacz jak wybrać najlepszy dla siebie model tak, aby zadowalał wydajnością pracy i był wygodny w użyciu.
Zastosowanie wiertarko – wkrętarek w domu
Wkrętarki to rodzaj elektronarzędzia, które umożliwia pracę w domu, warsztacie i na placu budowy. Wiercenie otworów i wkręcanie śrub czy wkrętów to jej główne zadania, a w zależności od rodzaju i modelu nadaje się do pracy w drewnie, metalu czy betonie.
To sprzęt, który sprawdzi się w czasie majsterkowania i poważnych prac budowlanych, powinien więc znajdować się w każdym domu. Wykorzystasz go w czasie wiercenia otworów w gresie, płytkach czy kafelkach, wkręcania kołków do drewna, montowania i skręcania mebli czy wykręcania śrub i wkrętów. Warto upewnić się jednak, że wybierasz dobrej jakości, wydajny i solidny sprzęt.
Jaki model urządzenia wybrać?
Wkrętarki https://bmbtechnologie.pl/wiertarko-wkretarki/ przeznaczone do użytkowania w domu, ogrodzie i warsztacie to zwykle urządzenia wyposażone w akumulatory – na rynku dostępne są także modele zasilane z sieci, ale akumulatorowe są lepszym rozwiązaniem dla użytkowników nieprofesjonalnych.
Wiertarko – wkrętarki akumulatorowe – idealne rozwiązanie do domu
Wkrętarki akumulatorowe nowego typu to elektronarzędzia wyposażone w wydajne akumulatory pozwalające na nieprzerwaną pracę przez nawet kilka godzin. Jeśli jednak masz do wykonania naprawdę dużo zadań i obawiasz się, że akumulator może się rozładować, warto mieć drugi, zapasowy. Natomiast niezależność od dostępu do źródła prądu to duża zaleta wkrętarki akumulatorowe, zwłaszcza w czasie prac ogrodowych.
Dużą zaletą wkrętarek akumulatorowych jest fakt, iż zapewniają dużą wygodę użytkowania – są dość lekkie i niewielkie, można więc nimi pracować w różnych miejscach, także tych stosunkowo ciasnych i trudno dostępnych. W pracy zupełnie nie przeszkadza również obecność akumulatora – urządzenia zostały tak zaprojektowane, aby akumulator stanowił przedłużenie uchwytu.
Wkrętarka udarowa
Drugim typem urządzenia, o którego zakup można się pokusić, jest wkrętarka z udarem. Czym się różni od akumulatorowej? Przede wszystkim dużo większym momentem obrotowym, który sprawia, że przeznaczona jest do pracy w bardzo twardych materiałach – w betonie, gresach, kafelkach, a nawet stali. Zwykle jest też używana w profesjonalnych firmach budowlanych i wykończeniowych. Ale równie dobrze wkrętarka może sprawdzić się w domu.
Na co zwracać uwagę kupując wkrętarkę?
Jeśli wiertarka lub wkrętarka akumulatorowa jest tym, czego potrzebujesz, to powinieneś wiedzieć, jak wybrać urządzenie skrojone na miarę swoich potrzeb. Należy zwrócić uwagę na dwie jej cechy – jej możliwości techniczne (ilość biegów, prędkość obrotowa, moc) oraz typ uchwytu, rozmiary i wagę.
Parametry pracy
Wkrętarka akumulatorowa może poradzić sobie nawet z trudniejszymi zadaniami, ale kupując ją musisz sprawdzić w specyfikacji technicznej następujące informacje:
- ilość biegów – większość modeli przeznaczonych do użytku nieprofesjonalnego wyposażona jest w tylko jeden bieg. Ale jeśli zamierzasz korzystać ze swojego urządzenia często i wykorzystywać je do nawiercania otworów, to wybierz model dwubiegowy. Jeśli chodzi o ilość biegów, to nie ma, jak widzisz, zbyt szerokiego pola wyboru;
- moment obrotowy – decyduje o mocy urządzenia. Hobbystyczna czy domowa wiertarko – wkrętarka akumulatorowa zwykle ma moment obrotowy wynoszący od 4 do 6 Nm, w profesjonalnym sprzęcie moment obrotowy może wynosić nawet powyżej 30 Nm. Zakładamy jednak, że tak mocne urządzenie w domu nie będzie Ci potrzebne i wystarczy takie o niższym momencie;
- rodzaj silnika – wyróżniamy silniki szczotkowe i bezszczotkowe. Typ silnika ma wpływ na wydajność, cenę i żywotność urządzenia;
- napięcie akumulatora – sprzęt do użytku domowego ma napięcie akumulatora mieszczące się w przedziale od 5 do 14V, im wyższe jest napięcie akumulatora, tym wydajniejsze i wytrzymalsze na obciążenia jest urządzenie;
- typ uchwytu – najczęściej stosowany jest uchwyt sześciokątny 1/4 cala, pasuje do niego większość dostępnych na rynku bitów.
Możliwości wyboru masz sporo – najtańsze modele zadowalającej jakości można kupić za nieco ponad 200 złotych. Zanim się zdecydujesz na wybór konkretnego modelu, zastanów się, na jakich cechach sprzętu Ci najbardziej zależy.
Wygoda użytkowania
Praca wkrętarką może być lekka i przyjemna, ale może też wycisnąć z Ciebie ostatnie siły. Dlatego poza parametrami pracy, warto wziąć pod uwagę również jej wielkość, wagę i to, jak „leży” w dłoni – czy uchwyt jest wygodny, antypoślizgowy i ergonomiczny, dobrze wyważony, czy ręka nie męczy się i nie poci nadmiernie w czasie pracy. Waga też nie jest bez znaczenia – zbyt ciężkie urządzenie szybko zniechęci Cię do jakiejkolwiek pracy.
Dodatkowe akcesoria
W komplecie z urządzeniem warto kupić dodatkowe oprzyrządowanie. Oto akcesoria, które mogą się okazać niezbędne:
- wiertła – wiertła o różnej długości i średnicy do różnych materiałów z pewnością Ci się przydadzą, jeśli planujesz remont domu lub renowację czy budowę elementów małej architektury ogrodowej. Do tego oczywiście warto kupić zestaw bitów do wkręcania;
- walizka – do przechowywania wierteł i bitów. Zmieścisz w niej też ładowarkę i baterie – walizka sprawi, że wszystko będziesz miał w jednym miejscu i zawsze pod ręką;
- zapasowy akumulator – przyda Ci się, jeśli planujesz wykonać poważniejsze zadania i to w możliwie jak najkrótszym czasie. Wystarczy, że jeden będzie się ładować w czasie, gdy pracujesz.
Podsumowanie
Szeroki wybór wkrętarko – wiertarek sprawia, że każdy majsterkowicz znajdzie model dopasowany do swoich potrzeb, o odpowiedniej mocy, wadze i ilości biegów. Dzięki nim wiercenie, wkręcanie, skręcanie i wykręcanie stanie się proste.