Wybór, Cena, Montaż halogenów sufitowych LED

Wybór, Cena, Montaż halogenów sufitowych LED

29 lipca, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Lampy LED to popularna alternatywa tradycyjnego oświetlenia. W porównaniu ze zwykłymi żarówkami LED-y pobierają znacznie mniej energii i mogą świecić o wiele dłużej — dobrej jakości żarówka LED wytrzyma nawet 35 tys. godzin. Nic więc dziwnego, że coraz częściej sięga się po LED-y nie tylko do oświetlania posesji, ale też wnętrz budynków. Popularne są zwłaszcza sufitowe halogeny LED, łączące w sobie intensywność światła halogenów z długowiecznością i energooszczędnością oświetlenia LED. W niniejszym tekście opowiemy krótko o rodzajach, cenach oraz montażu takich halogenów sufitowych.

Jakie halogeny LED wybrać?

Zależy to w dużej mierze od tego, w jakim pomieszczeniu mają się znaleźć oraz jak zbudowany jest sufit. Halogeny LED różnią się od siebie bowiem przede wszystkim oprawą i sposobem montażu. Czynnikiem decydującym najprawdopodobniej będzie jednak indywidualny gust danej osoby.
W pomieszczeniach reprezentacyjnych, np. salonach sprawdzą się bardziej dekoracyjne modele, np. halogeny kryształowe. Od standardowych modeli odróżniają je kryształowe zdobienia, które czynią z nich idealną sztukę użytkową.
W sypialniach i pomieszczeniach użytkowych wystarczą zaś bardziej dyskretne modele, które można wpuścić całkowicie w sufit podwieszany, tworzony z myślą o oświetleniu LED.
Do szaf wnękowych, garderób i klatek schodowych nadają się najlepiej halogeny LED z czujnikiem ruchu, które bardzo często wykorzystuje się do oświetlania posesji. Lampy tego typu zapalają się dopiero po wykryciu ruchu i gasną same po określonym czasie. Pozwalają zatem dodatkowo zaoszczędzić na energii, gdyż w trybie czuwania w ogóle jej nie pobierają.
Pod względem sposobu montażu, sufitowe halogeny LED dzieli się na natynkowe i wpuszczane. Te pierwsze zakłada się bardzo prosto na powierzchni tynku i nie wymagają robienia większych otworów. Mogą mieć formę brył zaczepionych bezpośrednio na suficie lub lamp wiszących o regulowanej wysokości. Natomiast modele wpuszczane przeznaczone są do montażu w sufitach podwieszanych z płyty gipsowo-kartonowej i wymagają wycięcia w nim odpowiednich otworów. Zasadniczo oświetlenie tego typu ma nie rzucać się w oczy i zdecydowanie rzadziej pełni funkcje dekoracyjne (choć oczywiście można znaleźć bardziej ozdobne modele).
halogeny sufitowe

Ile kosztują sufitowe halogeny LED?

Ceny sufitowych halogenów LED są mocno zróżnicowane i różnią się w zależności od mocy żarówki, rodzaju oprawy oraz sposobu montażu. Same żarówki halogenowe są dość tanie — najprostsze żarówki 230 V/ 35 W kosztują ok. 2-3 zł, a średnia cena kształtuje się na poziomie 20 zł. Ceny zwykłych opraw zaczynają się od ok. 30 zł i zazwyczaj nie przekraczają 200 zł. Za modele ozdobne lub na więcej niż jedną żarówkę trzeba zapłacić od kilkuset złotych w górę (nawet do 2 tys. zł). Najdroższe są jednak lampy natynkowe — zwykłe kosztują kilkaset złotych (od ok. 300 zł), a za te najbardziej ozdobne trzeba zapłacić nawet do ok. 5 tys. złotych. Warto zatem dobrze przemyśleć swój wybór, aby później nie żałować wydanych pieniędzy.
Szeroki wybór halogenów sufitowych LED możesz znaleźć tutaj: https://www.salonled.pl/pl/67-oczka-stropowe-led.

Jak zamontować halogeny LED na suficie?

Proces montażu LED-owych halogenów sufitowych nie jest przesadnie skomplikowany i w większości przypadków można go wykonać we własnym zakresie. Trudność całego przedsięwzięcia zależy głównie od tego, czy dany halogen jest natynkowy, czy wpuszczany. Niezależnie od tego, w pierwszej kolejności trzeba pamiętać o wyłączeniu bezpieczników przed rozpoczęciem właściwej pracy. Potem należy upewnić się, że w przewodach nie płynie już prąd, używając do tego próbówkę. Jeśli nie czujesz się na siłach zamontować halogeny samodzielnie lub wybrane oświetlenie wpustowe ma nietypowy kształt, w każdej chwili możesz wezwać wykwalifikowanego fachowca, który zrobi to za ciebie.

Natynkowe

Najprostsze w montażu — nie wymagają specjalnych narzędzi ani dużego wysiłku. Wystarczy tylko podłączyć zawartą w lampie kostkę do przygotowanych do tego przewodów — fazowych i zerowych. Aby rozróżnić je od siebie, należy sprawdzić ich końcówki próbnikiem przy włączonych bezpiecznikach. Bardzo ważne jest, aby pod żadnym pozorem nie dotykać wtedy końcówek przewodów — kontakt z ciałem grozi bowiem nawet śmiertelnym porażeniem prądem. Gdy już określi się, w których kablach płynie prąd, należy wyłączyć bezpieczniki i odpowiednio podłączyć lampę. Potem zostaje już tylko bezpośredni montaż lampy na suficie i ewentualne wyregulowanie jej długości (jeśli jest wisząca).

Wpuszczane

W przypadku montażu w suficie podwieszanym konieczne będzie przygotowanie odpowiedniego otworu — trzeba będzie wyposażyć się dodatkowo w miarkę, ołówek i wiertarkę ze specjalną końcówką (otwornicą). Pierwszym krokiem będzie zaznaczenie miejsca, w którym ma znaleźć się halogen — do tego celu wykorzystuje się miarkę i ołówek. Następnie wyznacza się środek, w którym zamontuje się oprawę i wycina, możliwie najstaranniej, odpowiedni otwór. Później należy, dokładnie tak samo, jak przy lampie natynkowej, podłączyć oprawę do odpowiednich przewodów. Po tym zostaje już tylko wpasować ramę do przygotowanego otworu. Trzeba się do tego odpowiednio przyłożyć, aby halogen nie miał luzów, ani nie był wciskany na siłę — w przeciwnym wypadku można uszkodzić lub wyłamać płytę g-k. W ten sposób uniknie się oszpecenia sufitu, lub nawet konieczności jego wymiany.

Z czujnikiem ruchu

Montaż tego typu halogenów nie różni się zbytnio od instalacji lamp natynkowych — dochodzi tutaj tylko dodatkowy kabel zasilający czujnik ruchu. Dobrej jakości lampy tego typu pozwalają ustawić czas naświetlania i moc oświetlenia. Często dołącza się do nich również specjalne osłonki pozwalające ustawić wielkość obszaru objętego reakcją czujnika.

Podsumowanie

Dobór odpowiedniego oświetlenia górnego w domu jest ważną decyzją, której nie należy lekceważyć. Tradycyjne żarówki są coraz częściej zastępowane nowoczesnym i energooszczędnym oświetleniem LED. Lampy LED-owe przestają zatem być tylko dodatkowym źródłem światła i coraz częściej są wybierane jako główne punkty iluminacji wnętrz. Sufitowe halogeny LED mogą znaleźć zastosowanie właściwie w każdym pomieszczeniu — dzięki odporności na wilgoć można je bez obaw montować także w łazienkach i kuchniach. Dodatkowo większość lamp LED-owych ma możliwość płynnej kontroli intensywności, a nawet barwy oświetlenia — współpracują bowiem z dedykowanymi pilotami, panelami dotykowymi, a nawet aplikacjami mobilnymi. Dzięki temu nadają się świetnie nie tylko do zapewniania wystarczającej ilości światła, ale też nadawania odpowiedniego nastroju, np. w sypialni czy podczas seansu filmowego w domowym zaciszu. Ponadto oświetlenie LED jest znacznie bardziej długowieczne od tradycyjnych żarówek i może świecić dużo jaśniej przy znacznie mniejszym poborze mocy. Halogeny i lampy LED będą więc świetnym uzupełnieniem każdego nowoczesnego wnętrza.