Zadaszenia nad drzwi pozwolą zaoszczędzić pieniądze.
13 grudnia, 2019Zadaszenia umieszczane nad drzwiami zewnętrznymi to niewielki architektoniczny dodatek, którego na co dzień się nie zauważa, chyba że wymusza to ich estetyka. Jest to jednak element istotny, służący zarówno wchodzącym i wychodzącym ludziom, jak i samym drzwiom.
Praktyczna rola zadaszeń
Kiedy pada deszcz lub śnieg, daszek nad drzwiami zewnętrznymi chroni przed nim osoby wchodzące i wychodzące. Ułatwia to znalezienie lub schowanie kluczy oraz złożenie lub rozłożenie parasola. Bywa, że pod takim daszkiem schroni się na chwilę przypadkowy przechodzień. Daszek może mieć dodatkowe elementy pionowe, chroniące przed bocznym wiatrem.
Przede wszystkim jednak zadaszenia chronią drzwi zewnętrzne przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych. Współczesne drzwi to już bardzo rzadko prosta konstrukcja z desek i prymitywnych zamków. Ich zadaniem jest ochrona wejścia do budynku przed osobami postronnymi, ale muszą też być odpowiednio odporne na przenikanie ciepła i hałasu. Bardzo często zawierają skomplikowane zamki i inne zabezpieczenia antywłamaniowe. Padający na takie drzwi deszcz lub śnieg i wynikające z tego zawilgocenie może być szkodliwe, podobnie jak promieniowanie UV. Wielu producentów drzwi uzależnia więc gwarancję na swoje produkty właśnie od zadaszenia. Odpowiednio chronione drzwi i zamki posłużą zdecydowania dłużej, nie ulegną wypaczeniu ani nie stracą pierwotnego koloru. Odpowiednio dobrane zadaszenie może też być ozdobą budynku.
Zadaszenie drzwi „Sierra” fot. Ogrodosfera.pl
Materiały do produkcji zadaszeń
Daszki nad drzwi zewnętrzne produkowane są z wielu różnych materiałów. Bywa, że już na etapie projektowania budynku ustala się, że nad drzwiami znajdzie się balkon lub taras, pełniący funkcję zadaszenia. Jeśli nie, to do dyspozycji jest drewno, metal, szkło i poliwęglan. Dobór zależy w dużej mierze od wieku i architektury budynku, oraz funkcji jakie zadaszenie ma spełniać.
Drewno stosuje się przede wszystkim w dworkach i chatach – tam, gdzie konieczny jest tradycyjny materiał. To dobre rozwiązanie, jednak nawet mimo zaawansowanych metod impregnacji drewno nie jest zbyt trwałe, a ponadto nie przepuszcza światła.
Tanim rozwiązaniem są zadaszenia z blachy falistej. Te jednak również nie przepuszczają światła, a ich estetyka pozostawia wiele do życzenia. To raczej rozwiązanie chwilowe coraz rzadziej stosowane.
Często sięga się więc po zadaszenia z hartowanego szkła. Jest to materiał niezwykle solidny, całkowicie odporny na warunki atmosferyczne i trwały. W praktyce nie trzeba ich czyścić: zadbają o to deszcze. Daszki ze szkła hartowanego przepuszczają światło, ale mają istotną wadę: znaczny ciężar oraz wysoką cenę. Zamocowanie takiego zadaszenia wymaga nie tylko solidnych wsporników, ale i profesjonalnego zakotwienia ich w murze.
Zadaszenia z poliwęglanu
poliwęglanowe zadaszenie „Nancy” fot. Ogrodosfera.pl
Materiałem najchętniej wybieranym w ostatnim czasie jest poliwęglan. Choć jego ciężar własny jest niewielki, materiał ten wykazuje się ogromną odpornością zarówno na warunki atmosferyczne, jak i na uszkodzenia – niestraszne mu nawet silne gradobicie. Sprawdza się w temperaturach od -40°C do nawet 120°C, a więc ani siarczysty mróz, ani ekstremalny upał mu nie szkodzą. Przepuszcza światło w zależności od swojej barwy – a może być bezbarwny, opalowy lub dymiony. Skutecznie zatrzymuje promieniowanie UV. Podobnie jak szkło, nie wymaga konserwacji.
Różnorodność modeli warto sprawdzić w ofercie internetowych sklepów, dla przykładu w Ogrodosfera.pl, ukazuje to coraz większą popularność i zapotrzebowanie na poliwęglanowe daszki nad drzwi.
W połączeniu z elementami mocującymi z aluminium jest to konstrukcja uniwersalna, dodatkowo daszek z poliwęglanu daje się łatwo zamontować. Bardzo często robią to samodzielnie właściciele domów.