Ochrona rąk w pracy – zagrożenie, zapobieganie, dostępne opcje

Ochrona rąk w pracy – zagrożenie, zapobieganie, dostępne opcje

16 grudnia, 2019 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Nie ulega wątpliwości, że podczas wykonywania różnego typu prac powinno się zadbać o właściwą ochronę rąk. W miejscu pracy regulują to przepisy BHP, które w zależności od charakteru wykonywanych obowiązków określają rodzaj wymaganej odzieży ochronnej, w tym rękawic. Niemniej jednak w warunkach domowych także często sięgamy po rękawice robocze. W zależności od rodzaju zagrożeń mamy więc dostępnych kilka opcji wyboru ochrony rąk by zapobiegać ich uszkodzeniom.

Ochrona rąk w pracy uzależniona od możliwych zagrożeń

W zależności od charakteru wykonywanej pracy mamy do czynienia z różnymi zagrożeniami, przed którymi trzeba się w odpowiedni sposób zabezpieczyć. I właśnie odzież ochronna ma pełnić taką rolę. Jej elementem są rękawice robocze, które mają zapewnić ochronę rąk przed różnego typu zagrożeniami takimi, jak:

  • skaleczenia i obtarcia;
  • ekstremalne temperatury (wysokie i niskie);
  • podrażnienia skóry i jej zapalenia;
  • kontakt z substancjami toksycznymi i żrącymi.

Rękawice robocze – skuteczne zapobieganie wystąpieniu uszkodzeń i urazów

Rękawice ochronne powinno się więc stosować zawsze, kiedy zachodzi ryzyko ich urazu czy uszkodzenia. Rozróżnia się 3 kategorie rękawic roboczych:

  • I kategoria – przeznaczona do prac o niskim ryzyku wystąpienia uszkodzeń rąk, zapewnia ochronę przed otarciami, naskórka, temperaturą do 50°C oraz przed środkami chemicznymi o delikatnym działaniu (takimi jak np. środki czystości); nie wymaga certyfikacji i jest przeznaczone do prac domowych, gospodarczych czy ogrodniczych;
  • II kategoria – dedykowana pracom o średnim ryzyku wystąpienia uszkodzeń rąk, przeznaczona do ochrony przed urazami mechanicznymi, przed zimnem (do 50°C) i ciepłem (do 100°C); stosowana w rozmaitych gałęziach przemysłu;
  • III kategoria – przeznaczona do prac o wysokim ryzyku wystąpienia poważnych lub trwałych uszkodzeń rąk, stosowana podczas prac z agresywnymi substancjami trującymi i żrącymi, jak również wysokim napięciem.

Przykłady dostępnych opcji do ochrony rąk w pracy

Bogata oferta rynkowa rękawic roboczych sprawia, że każdy znajdzie odpowiednią dla siebie opcję ochrony rąk w zależności od wykonywanej pracy.

Dzianina powleczona gumą

Rękawice tkaninowe lub dzianinowe powleczone gumą lub tworzywami sztucznymi w całości lub w części chwytnej doskonale sprawdzają się:

  • w różnego typu pracach ogrodniczych lub przydomowych;
  • do transportu ręcznego;
  • do prac montażowych w przemyśle elektronicznym, samochodowym czy szklarskim.

Rękawice robocze tego typu zapewniają nie tylko ochronę rąk, ale również lepszy chwyt. Wykonane z poliamidu lub poliestru są polecane w przemyśle motoryzacyjnym czy lekkich pracach montażowych, jak również w ogrodnictwie. Z kolei rękawice stylonowe mogą być stosowane w przemyśle spożywczym i mieć kontakt z żywnością – np. podczas porcjowania czy patroszenia.

Rękawice drelichowe

Wykonane są z bawełny i należą do jednych z najbardziej popularnych rękawic roboczych znajdujących zastosowanie podczas prac gospodarczych, porządkowych czy ogrodniczych. Zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza i chronią przed brudem, otarciami, zakłuciami, a nawet, w pewnym stopniu, ochronę rąk przed niskimi temperaturami. Poza tym mogą być stosowane jako wkład do innych rękawic.

Rękawice robocze skórzane

Są wykonane najczęściej ze skóry bydlęcej lub koziej oraz mogą być stosowane podczas prac z zakresu budownictwa, murarstwa, prac konstrukcyjnych czy kamieniarski oraz montażu i prac mechanicznych. Rękawice skórzane będą również odpowiednie podczas wykonywania prac, gdzie występuje zagrożenie wynikające z wysokich temperatur. Wykazują różny stopień odporności, który trzeba dostosować do specyfiki wykonywanej pracy.

Rękawice elektroizolacyjne

Ten typ rękawic ochronnych wykonany jest z wysokogatunkowego lateksu, odpornego na oddziaływanie termiczne łuku elektrycznego. Są stosowane tylko i wyłącznie do celów elektrycznych jako podstawowy sprzęt ochrony osobistej do prac pod napięciem do 1 kV, bądź jako dodatkowy sprzęt ochronny przy napięciu wyższym od 1 kV.

________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości sklepu z odzieżą ochronną i roboczą – Elan Vital