Zakładanie trawnika – przewodnik dla początkujących

Zakładanie trawnika – przewodnik dla początkujących

23 marca, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Zakładanie pierwszego trawnika może być nie lada wyzwaniem dla początkującego ogrodnika. Nie jest to zadanie trudne, wymaga jednak podstawowej wiedzy o potrzebach trawy. Sprawdźmy dziś, kiedy najlepiej zakładać trawnik, jak odpowiednio przygotować podłoże i jaką trawę wybrać.

Kiedy zakładać trawnik?

Optymalna pora roku na zakładanie trawnika to wiosna (od marca do kwietnia) lub wczesna jesień (sierpień – wrzesień). Jeśli zdecydujemy się na tradycyjne wysiewanie trawnika, to dzień musi być bezwietrzny i suchy.  Warunki atmosferyczne mają nieco mniejsze znaczenie, jeśli zdecydujemy się na położenie trawnika z rolki, choć oczywiście nie powinniśmy tego robić w czasie intensywnych opadów.

Zakładanie trawnika – przygotowanie podłoża

Chyba najistotniejszą częścią prac związanych z zakładaniem trawnika jest przygotowanie podłoża. Nawet najlepsza trawa na trawnik nie sprawdzi się, jeśli posiejemy ją na źle przygotowanej nawierzchni. W przeciwieństwie do innych roślin i upraw ogrodowych trawa nie lubi żyznego, tłustego podłoża. Zatem, tak często praktykowane dodawanie torfu czy czarnoziemu do warstwy nośnej pod trawnik naogół prowadzi tylko do sporych problemów. Podłoże trawnika powinno być lekkie i dobrze przepuszczające wodę, co nie znaczy, że całkowicie piaszczyste.

Zanim jednak przystąpimy do położenia warstwy nośnej, musimy oczyścić i wyrównać teren. Usuwamy wszelkie śmieci, kamienie i resztki roślin. Jeśli dysponujemy czasem, możemy przeprowadzić odchwaszczanie herbicydem. Kolejny krokiem jest napowietrzenie i spulchnienie gleby za pomocą pługa ogrodowego lub glebogryzarki. Następnie dokładnie wyrównujemy i wałujemy teren.

Sianie trawnika czy trawa z rolki?

Przygotowane podłoża przebiega w ten sam sposób, niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na trawnik wysiewany, czy trawę z rolki. W przypadku tradycyjnego wysiewu musimy uzbroić się w cierpliwość. Cały proces potrwa kilka tygodni i będzie wymagał regularnego podlewania, a także wstępnego odchwaszczania. Położenie trawy z rolki jest dużo szybsze. Założenie średniej wielkości trawnika z rolki, na odpowiednio przygotowanym podłożu może zająć zaledwie kilka godzin. Praktycznie od razu możemy cieszyć się efektem wizualnym. Zanim zaczniemy użytkować trawnik powinniśmy jednak poczekać na ukorzenienie się darni. 

Przygotowanie podłoża i wysiew lub położenie trawy z rolki to dopiero początek naszej przygody z trawnikiem. Wbrew powszechnej opinii trawnik wymaga często większej uwagi niż wiele gatunków roślin ozdobnych. Musimy pamiętać o regularnym podlewaniu i koszeniu, a także okresowej aeracji i wertykulacji. Te zabiegi oraz odpowiednio dobrane nawozy do trawy, pozwolą nam cieszyć się pięknym trawnikiem.