Kratka trawnikowa – gdzie się przydaje? [4 pomysły]

Kratka trawnikowa – gdzie się przydaje? [4 pomysły]

23 marca, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Kratka trawnikowa to uniwersalny produkt, który w ogrodach i na terenach zielonych ma szereg różnych zastosowań. Sprawdzimy dziś, jakie są największe zalety eko kratki i do czego możemy ją wykorzystać wokół naszego domu czy firmy.

Eko kratka trawnikowa – co to takiego?

Kratka trawnikowa składa się z wykonanych z odpornego tworzywa sztucznego segmentów, które łączymy razem za pomocą specjalnych zaczepów. Powstaje w ten sposób stabilna, biologicznie czynna powierzchnia przepuszczającą wodę. Eko kratka trawnikowa, jak sama nazwa sugeruje, może być obsianą trawą. Alternatywnie, możemy wypełnić kratkę ozdobnym kruszywem lub obsadzić roślinami okrywowymi. 

Kratka na podjazd – tanie i trwałe rozwiązanie

Ogrodowa kratka na podjazd pozwala na szybkie i stosunkowo tanie stworzenie wjazdu do garażu, miejsca parkingowego przed domem itd. Jeśli odpowiednio dobierzemy rodzaj kratki trawnikowej, nie musimy się martwić o jej wytrzymałość. Istnieją kratki przystosowane nawet do ruchu samochodów ciężarowych czy regularnego parkowania. Kratki parkingowe na podjazd mają zwykle nieco grubsze ścianki, nawet do 5 mm. Stworzony w ten sposób podjazd możemy obsiać trawą lub wysypać tłuczniem. W tym drugim  przypadku, do ograniczenia podjazdu warto wykorzystać obrzeża trawnikowe. Zapobiegnie to wrastaniu trawy w podjazd.

Eko kratka parkingowa dla firm

Kratkę ogrodową można stosować nie tylko w przydomowych ogrodach. Za jej pomocą można stworzyć również parking przed siedzibą firmy lub obiektem handlowo–usługowym.
W przypadku takiej powierzchni utwardzonej kluczowe jest dobranie odpowiedniego rodzaju kratki parkingowej. Istnieje cały szereg produktów przystosowany do bardzo dużych obciążeń i intensywnego ruchu kołowegododaje ekspert z firmy https://www.geoproduct.pl/. Przy odpowiednim przygotowaniu terenu i ułożeniu kratki parkingowej, jesteśmy w stanie stworzyć powierzchnię utwardzoną, która posłuży nam przez lata. 

Kratka trawnikowa – jak układać na skarpie?

Kratka trawnikowa ma jeszcze jedno praktyczne zastosowanie, o którym często zapominamy. Chodzi o zabezpieczenie skarp i nasypów w ogrodach czy parkach. Skarpa może być prawdziwą ozdobą ogrodu. Jest to jednak stosunkowo wymagający element architektury ogrodowej. Nieodpowiednio zabezpieczona skarpa narażona jest na osypywanie się i wypłukiwanie ziemi przez wody opadowe. Kratka trawnikowa pozwala na bardzo łatwe zabezpieczenie skarpy. Istnieją nawet specjalne typy eko kratki trawnikowej służące właśnie do tego celu. Są one odpowiednio przystosowane do montażu na pochyłym terenie. Konstrukcja kratki pozwala również na wygodne obsianie skarpy trawą lub posadzenie na niej roślin okrywowych.   

To tylko kilka najpopularniejszych zastosowań kratki trawnikowej. Istnieje również szereg bardziej specjalistycznych powierzchni, w przypadku których można wykorzystać ten materiał. Są to między innymi wybiegi dla koni, lądowiska dla helikopterów, drogi pożarowe, miejsca postojowe dla przyczep kempingowych itd.