Zalety instalacji kotłów na pellet
28 kwietnia, 2020Wraz ze wzrastającą świadomością społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i ekologicznego gospodarowania energią, na rynku pojawia się coraz więcej funkcjonalnych rozwiązań. Jednym z nich jest kocioł na pellet.. Jakie argumenty przemawiają za instalacją tych urządzeń?
Coraz większa troska o środowisko naturalne i idące za nią ustawodawstwo sprawiły, że przestarzałe kopciuchy odchodzą w niepamięć, a zastępują je kotły na paliwa proekologiczne. Według badania przeprowadzonego przez serwis Fixly, 18 proc. remontów dokonanych w 2019 roku dotyczyło instalacji grzewczej. W dodatku, 41 proc. badanych zwracało uwagę na ekologiczne rozwiązania w kontekście dokonywanych zmian.
Jedną z najpopularniejszych ekologicznych alternatyw jest montaż kotła na pellet. To paliwo, które produkowane jest ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem trocin, wiórów czy zrębków. Pellet dostępny jest w formie granulatu, co ułatwia znacznie jego przechowywanie. Jego najważniejsza zaleta wynika z faktu, iż jest to wysokokaloryczne, a zarazem ekologiczne paliwo (odnawialne źródło energii). W efekcie kotły wykorzystujące to paliwo stanowią doskonałą alternatywę dla pieców na węgiel, a nawet na gaz.
Warto wspomnieć, że wartość opałowa pelletu równa się zwykle wartości opałowej drewna. Niemniej, spalając pierwszy z nich otrzymuje się niewielką ilość biodegradowalnego popiołu, który można wykorzystać np. w formie nawozu. W trakcie spalania węgla ilość pozostałych odpadów, których nie da się samodzielne zutylizować, jest nawet kilkadziesiąt razy większa. Oczywiście, warto mieć na uwadzę, że w sprzedaży dostępnych jest wiele odmian pelletu, dedykowanych do różnych zastosowań np. do gospodarstw domowych czy budynków przemysłowych. Dlatego wartość opałowa tego paliwa, może się różnić w zależności od składu (zwykle przedział wynosi około 13-19 MJ/kg).
Dodatkowo, instalacja kotłów na pellet sprawia, że w kotłowni nie panuje brud, sadza oraz nieprzyjemny zapach. Paliwo to odznacza się bowiem bardzo niską emisją substancji smolistych, z kolei kurz drzewny jest znacznie łatwiejszy do posprzątania niż pył z węgla.
Jednym z argumentów przemawiających za instalacją kotła na pellet jest jego łatwa obsługa. Dotyczy to zwłaszcza nowoczesnych urządzeń, których zautomatyzowane działanie wymaga jedynie od użytkownika raz na jakiś czas wyczyszczenia pieca, czy też dorzucenia paliwa. Co więcej, wysokiej jakości kotły na pellet wyposażone są często w intuicyjny, dotykowy sterownik, co pozwala na zarządzanie jego pracą zdalnie np. za pomocą smartfona.
Warto jeszcze dodać, że zasobnik kotła na pellet jest w stanie pomieścić taką ilość paliwa, która umożliwia nieprzerwaną pracę urządzenia przez kilka dni. To dodatkowy aspekt przemawiający za bezproblemową i komfortową obsługą tego typu instalacji. Palnik urządzeń na pellet wyposażony jest w automatyczną zapalarkę, w efekcie czego kocioł może się samoczynnie wyłączyć (w chwili, gdy temperatura we wnętrzach osiągnie pożądaną wartość) lub wtórnie uruchomić (w sytuacji, gdy pomieszczenia zaczną się wychładzać). Takie działanie odgrywa kluczową rolę w zakresie redukcji zużywanego paliwa, zwłaszcza w okresie letnim, gdy urządzenie uruchamiane jest tylko w celu uzyskania ciepłej wody użytkowej.
Instalacja kotłów na pellet niesie ze sobą szereg zalet, które mają niebagatelny wpływ na środowisko naturalne, a także komfort cieplny mieszkańców domu. Należy jednak mieć świadomość, że bezawaryjna i długotrwała praca tego typu urządzeń jest w dużym stopniu uzależniona od jakości zakupionego paliwa. Warto również zasięgnąć pomocy ekspertów w zakresie wyboru odpowiedniego kotła, a następnie jego montażu. Sprawdzonych specjalistów z ocenami od wcześniejszych klientów można znaleźć na Fixly.