Zalety korzystania z minikoparek

Zalety korzystania z minikoparek

28 lipca, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Minikoparki –maszyna do robót ziemnych o masie eksploatacyjnej nie większej niż 7,5 t. Jest to jednołopatkowe specjalne urządzenie typu hydraulicznego służące do kopania i przemieszczania gleby. Za względu na kompaktowe rozmiary można używać w ograniczonych warunkach i łatwo transportować na duże odległości. Minikoparki prezentowane są pod linkiem https://machineryline.pl/minikoparki-c166,  stosowane w budownictwie i innych obszarach, w których wymagane są niewielkie objętości robót ziemnych.

Zalety minikoparek

Minikoparki mają szereg istotnych zalet:

 1. Szeroki zakres zastosowania. Osiągnięte dzięki możliwości korzystania z różnych sprzętów zawiasowych.
 2. Zwrotność. Osiągnięta dzięki niewielkim rozmiarom i minimalnej wadze sprzętu. Jest odpowiedni przy urządzaniu parków i terenów przyległych.
 3. Łatwość przewozu. Specjalne pojazdy kołowe mogą poruszać się samodzielnie na krótkich dystansach. W pozostałych przypadkach wykorzystywane są lekkie ciężarówki.
 4. Rentowność. Minikoparki zużywają niewielką ilość paliwa w porównaniu do masywnych odpowiedników.
 5. Niezawodność i wydajność. Pomimo niewielkiej wagi technika skutecznie radzi sobie z zadaniami.

Urządzenie minikoparek

Konstrukcyjnie minikoparki są analogami pełnowymiarowego sprzętu. Podstawą maszyny -podstawa gąsienicowa lub kołowa, w której mieści się platforma obrotowa z miejscem dla operatora, agregatem napędowym i osprzętem roboczym. Z kolei ten ostatni składa się z wysięgnika z dźwignią zawiasową z napędem hydraulicznym.

Minikoparka posiada wielu opcji dodatkowego wyposażenia:

 1. Łyżka o szerokości 20 cm. Najwęższy sprzęt roboczy służący do kopania rowów komunikacyjnych (do układania rurociągów i kabla elektrycznego).
 2. Łyżka o szerokości 40 cm. Użytkowany do wykopów, odpowiedni do kopania fundamentów.
 3. Łyżka o szerokości 60 cm. Łyżka uniwersalna odpowiednia do kopania rowów, fundamentów i wykopów.
 4. Łyżka wyrównująca. Jest używana do kształtowania krajobrazu.
 5. Młot hydrauliczny. Służy do rozdrabniania konstrukcji betonowych i ceglanych..
 6. Hydrowiertło. Służy do wiercenia studni.

Stanowisko pracy operatora minikoparki może być otwarte lub mieć formę kabiny. Jako korpus napędowy stosowane są silniki wysokoprężne o pojemności do 50 litrów. W przedniej części podwozia maszyny zamontowany jest zrzut, co zapewnia dodatkową stabilność.

Według rodzaju podwozia minikoparki są:

 1. Gąsienicowe. Używane są gąsienice metalowe lub gumowe. Te pierwsze zapewniają lepszą przyczepność do podłoża, drugie zapobiegają uszkodzeniom nawierzchni drogi.
 2. Kołowe. Możliwość swobodnego poruszania się po drogach. 

Cechy wyboru minikoparek

Przy doborze parametrów pojazdu specjalnego należy wziąć pod uwagę, jakie prace zostaną wykonywane. Warunki pracy ważne. Wybierając minikoparkę należy zwrócić uwagę na jej charakterystykę:

 • wagę;
 • objętość, wysokość podnoszenia i głębokość kopania łyżki;
 • moc i wydajność;
 • prędkość ruchu.

Kupując minikoparkę nie należy poprzestawać na najtańszych modelach. Najlepiej wybierać opcje w dobrym stanie technicznym, które mogą pracować przez długi czas bez dodatkowych napraw. Ponadto nie zawsze należy brać pod uwagę potężne modele. Jest to niewłaściwe, jeśli technika ta jest używana do kopania płytkich rowów lub planowania terenu.