Zasady BHP, których trzeba przestrzegać w warsztacie lakierniczym

Zasady BHP, których trzeba przestrzegać w warsztacie lakierniczym

22 grudnia, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Warsztat lakierniczy codziennie pracuje pełną parą i dysponuje specjalnym pomieszczeniem do wykonywania lakierowania, w którym jest sterylnie czysto, nie ma kurzu. W związku z tym niweluje się ryzyko dostania się zanieczyszczeń na wybrany element podczas lakierowania. Jednak nie tylko środowisko pracy ma znaczenie, ponieważ w warsztacie obowiązują zasady BHP, których trzeba przestrzegać. Warto je poznać.

Odpowiednie oświetlenie jest niezbędne

W lakierni powinno być przede wszystkim jasno, tak by ograniczyć ryzyko niedoróbek czy niedomalowania powierzchni. Istotne znaczenie ma również odpowiednie dopasowanie koloru do malowanej powierzchni. Błędy powodują konieczność malowania całego elementu od początku, a przez to traci się dodatkowy czas i zwiększają się koszty. Dlatego warto zainwestować w odpowiednie oświetlenie gwarantujące bezpieczeństwo i swobodę pracy. Oświetlenie powinno charakteryzować się długą żywotnością i energooszczędnością, dlatego najlepiej sprawdzają się lampy LED. Koniecznie trzeba wybrać lampy z hermetyczną obudową, bowiem w lakierni wydzielają się łatwopalne opary. Nie mogą mieć one dostępu do diod czy instalacji. Temperatura barwowa oświetlenia do lakierni powinna oscylować między 4000 a 4500 K. Współczynnik oddawania barw, czyli CRI powinien być większy lub równy 90. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie naturalnej barwy przedmiotów. Lampy LED powinny oświetlać miejsce pracy z każdej strony, także po bokach.

Zagrożenia na jakie narażony jest pracownik lakierni i jak się przed nimi bronić?

Pracownicy lakierni są narażeni na ryzyko zaprószenia ognia i pożaru, a także szkodliwe opary wydzielające się podczas lakierowania. W związku z tym trzeba zachować odpowiednie środki ostrożności. Należy zapewnić efektywną wentylację mechaniczną takiego pomieszczenia. W przypadku stosowania promienników podczerwieni do suszenia powłok lakierniczych konieczne jest przestrzeganie maksymalnego dopuszczalnego natężenia napromieniowania oczu i skóry. Uciążliwy bywa hałas związany z użytkowaniem sprężarek, dmuchaw i wentylatorów w kabinie lakierniczej. Można zatem zastosować słuchawki wygłuszające. Szkodliwe działanie lakierów i rozpuszczalników ma miejsce nie tylko poprzez ich wdychanie, ale również wchłanianie przez skórę. Dlatego konieczne jest noszenie odzieży ochronnej. Maska lakiernicza dla pracownika lakierni jest absolutnie niezbędna. Jeżeli chodzi o odzież to stosowane są specjalne fartuchy i rękawice. Ponadto trzeba wybrać również odpowiednie obuwie. Można wybrać maski lakiernicze jednorazowego użytku, ale i takie wielorazowego użytku z wymiennymi filtrami. Przy pracach związanych z lakierowaniem proszkowym, czyli do prac krótkotrwałych sprawdzi się maska lakiernicza jednorazowa. Natomiast po model wielorazowego użytku trzeba sięgnąć, gdy wykonuje się lakierowanie natryskowe z użyciem rozpuszczalników bądź długotrwałe lakierowanie proszkowe.

Właściwe zabezpieczenie lakierów w odpowiednim miejscu

Jeżeli chodzi o BHP w warsztacie lakierniczym, to bardzo istotne znaczenie ma to, by lakiery i rozpuszczalniki były przechowywane w osobnym pomieszczeniu, a do tego w odpowiednich warunkach. Tu sprawdzają się metalowe szafy do przechowywania materiałów niebezpiecznych o solidnej konstrukcji, które zapobiegają wydostaniu się poszczególnych środków chemicznych poza mebel. Na takiej szafie powinno znaleźć się ostrzeżenie, można również wybrać model z żółtymi drzwiczkami, czyli w kolorze ostrzegawczym.

Zabezpieczenie pomieszczenia lakierni ma duże znaczenie

Oczywiście należy pamiętać o wyposażeniu lakierni w środki ochrony przeciwpożarowej. W lakierni musi być swobodny dostęp do sprzętu gaśniczego, czyli gaśnic płynowych lub pianowych. Gdy w lakierni znajdują się urządzenia elektryczne pod napięciem, konieczne jest stosowanie gaśnic proszkowych. Powinna się tam znaleźć również instrukcja przeciwpożarowa i środki do udzielania pierwszej pomocy. W kabinie lakierniczej muszą być przestrzegane normy dotyczące stężenia substancji szkodliwych, czy emisji par rozpuszczalników do atmosfery. Ponadto kabiny lakiernicze powinny być wyposażone w samoczynnie regenerujące się filtry.