3 rzeczy, które musisz zrobić, żeby zabezpieczyć plac budowy
5 grudnia, 2020Zabezpieczenie placu budowy to jedna z najważniejszych kwestii do zaplanowania przed rozpoczęciem prac budowlanych.
Jej zadaniem jest nie tylko ochrona przed dostaniem się na teren osób nieupoważnionych, ale również zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom i osobom postronnym.
Niektóre zabezpieczenie placu budowy są narzucone przez regulacje prawne, ale istnieją też opcjonalne, które warto zastosować na terenie budowy.
Przepisowe ogrodzenie placu budowy
Prawo budowlane nakłada na nas obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa osobom postronnym, które mogą znaleźć się w pobliżu budowy i wymaga stawiania ogrodzenia budowlanego wokół terenu budowy.
Ogrodzenie powinno mieć wysokość minimum 1,5 metra, ale typ ogrodzenia, na który się zdecydujemy jest już naszą własną decyzją.
Można tutaj zastosować ogrodzenia tymczasowe, które są bardzo łatwo dostępne w dużych miastach (jak na przykład ogrodzenia tymczasowe w Poznaniu, Warszawie czy Katowicach), ogrodzenia z siatki ostrzowej lub ogrodzenie z blachy perforowanej.
Jednak niezależnie od typu ogrodzenia, na który się zdecydujemy warto pamiętać, że ogrodzenie powinno znajdować się w odległości minimum 1/10 wysokości budynku, aby uchronić osoby postronne przed obrażeniami, które mogłyby zadać im spadające materiały budowlane lub narzędzia.
Opcjonalny monitoring
Innym typem zabezpieczenia placu budowy, który już nie jest wymagany przepisami prawa, jest monitoring. Sprawdzi się on idealnie w przypadku, kiedy obawiamy się kradzieży lub kiedy chcemy lepiej nadzorować pracę wykonawców i mieć stałą kontrolę nad postępem prac przy powstającym budynku.
Nowoczesny monitoring może nie tylko składać się z samych kamer ustawionych na placu budowy, ale również z systemu detekcji ruchu, wirtualnych płotów lub rejestratorów cyfrowych.
Dodatkowy alarm
Oprócz zabezpieczenia terenu budowy ogrodzeniem, na przykład używając ogrodzenia z blachy perforowanej lub ogrodzenia tymczasowego, oraz monitoringu, można również zainstalować alarm, który bezpośrednio powiadomi służby o wtargnięciu na teren budowy lub naruszeniu naszej własności.
Co więcej, system alarmowy, poza informowaniem o włamaniu, może również wykryć wybuch pożaru, zalanie mienia czy zawalenie, co może zdecydowanie przyspieszyć naszą reakcję i zmniejszyć potencjalne straty.
Przed zakupem systemu alarmowego warto jednak zastanowić się, czego od niego oczekujemy i co potrzebujemy. Jest to dość kosztowna inwestycja i niekoniecznie musimy decydować się na najbardziej złożoną i kosztowną opcję oferowaną przez agencję ochrony mienia.
Jak widać, zabezpieczenie placu budowy to bardzo istotna kwestia, która ma zapewnić bezpieczeństwo wykonawcom i osobom postronnym, a także chronić plac budowy przed włamaniami i kradzieżą. Poza standardowym i wymaganym przepisami ogrodzeniem terenu (jak na przykład ogrodzenie tymczasowe w Poznaniu czy ogrodzenie z blachy perforowanej), warto rozważyć monitoring całego terenu oraz instalację systemu alarmowego.