Listwa przypodłogowe- białe czy w innym kolorze?

Listwa przypodłogowe- białe czy w innym kolorze?

1 grudnia, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Listwy przypodłogowe to jeden z tych elementów wykończeniowych, który zajmuje wiele miejsca podczas dyskusji o wykończeniu mieszkaniu. Listwy łączą w sobie funkcje praktyczną i estetyczną jednocześnie. Stanowią element zamykający wykończenie podłogi i w sposób estetyczny łączą ścianę z posadzką.

Listwy przypodłogowe białe lub w innym kolorze są dopasowane do ściany oraz podłogi, pomagają nadać pomieszczeniu ostateczny charakter. Stanowią ważny element wyposażenia wnętrza i dobrze, jeśli są dobierane także pod kątem drzwi wewnętrznych.

Z naszego artykułu dowiesz się:

  • Jak dobierać listwy przypodłogowe białe lub w innym kolorze
  • Czym kierować się przy wyborze listew

Idealnie dopasowane listwy przypodłogowe maja dobrze dobrany kształt, kolor oraz wysokość do konkretnego pomieszczenia.

Jak dobierać listwy przypodłogowe?

Właściwy dobór listew przypodłogowy pozwala na podkreślenie wystroju w danym pomieszczeniu oraz na zachowanie właściwych proporcji.  Dodatkowo listwy pomagają we właściwym dbaniu o drewniana podłogę. Stanowią spoiwo między podłoga a ścianą, co pozwala na nie przedostawanie się płynów pod podłogę- na przykład podczas mycia podłogi. Oprócz walorów estetycznych, listwy przypodłogowe mogą spełniać dodatkowe funkcje.  Listwy przypodłogowe często pomagają ukryć różnego rodzaju kable i przewody.

W sklepach znajdziemy ogromny wy bór listew. Do naszej dyspozycji są listwy przypodłogowe białe, listwy w kolorze drewna, listwy w odcieniu złota lub srebra.

 Czym kierować się przy wyborze listew?

Wyróżniamy listwy wykonane z płyty MDF, listwy drewniane oraz listwy metalowe.  Dodatkowo listwy możemy podzielić na listwy proste, ozdobne, listwy frezowane, listwy o różnym kształcie. Z kolei listwy mocowane nie do podłogi a bezpośrednio do ścian fachowo nazywamy cokołami. Listwy przypodłogowe mogą być wykonane z litego drewna. Tego typu drewniane listwy mogą być lakierowane bądź pomalowane specjalną farbą. Listwy wykonane z drewna są bardzo trwałe i powszechnie uważa się je za bardzo eleganckie. 

Z kolei listwy przypodłogowe wykonane z płyty MDF mogą być listwami lakierowanymi, laminowanymi albo fornirowanymi. Listwy przypodłogowe z MDF są dość tanie i dostępne w wielu wariantach kolorystycznych. Polacy wybierają je najczęściej. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu bardzo chętnie kupowaliśmy listwy metalowe. Dziś wybieramy je rzadziej. Przypodłogowe listwy z metalu wykonywane są najczęściej z aluminium.  Wykorzystywane są w nowoczesnych wnętrzach. Listwy metalowe są bardzo odporne na uszkodzenia.