W poszukiwaniu idealnego oświetlenia do salonu

W poszukiwaniu idealnego oświetlenia do salonu

1 grudnia, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Oświetlenie to szalenie ważny element dobrze urządzonego wnętrza. Wydłuża znacząco czas, w którym można swobodnie korzystać z pomieszczeń, a także podejmować w nich różne aktywności – uprawiania ćwiczeń, czytania, pracy nad umowami, zabawy z dzieckiem czy przygotowywania potraw. Zobacz, jakie rodzaje lamp znajdą zastosowanie w Twoim wnętrzu.

Plafony – w jakich wnętrzach najlepiej się sprawdzą?

Plafony, z uwagi na niewielką odległość, jaka dzieli je od sufitu, są chętnie wybierane przez osoby, które mieszkają na poddaszu. Niższe stropy i skosy potrafią ograniczyć realną przestrzeń, po której można poruszać się swobodnie, będąc całkowicie wyprostowanym. Aby uniknąć bolesnych zderzeń z wiszącą lampą, do tego typu pomieszczeń zdecydowanie lepiej wybierać właśnie plafony. Są eleganckie, minimalistyczne i ponadczasowe – nigdy się nie znudzą! Te rozwiązania oświetleniowe doskonale sprawdzają się także w wąskich korytarzach, do których lampy wiszące zwyczajnie nie pasują. Plafony nadają się zarówno w przedpokojach właścicieli domów, jak i niewielkich kawalerek.

Lampki nocne – wolnostojące czy mocowane bezpośrednio do ściany?

Ci, którzy lubią wieczorami zaczytywać się w powieściach, powinni zaopatrzyć się w oświetlenie punktowe, które ułatwi im zapewnienie sobie stabilnego źródła światła o odpowiednim natężeniu i ukierunkowaniu. W tym celu dobrym rozwiązaniem mogą być, na przykład, przymocowane bezpośrednio do ściany reflektorki. Dzięki wygodnej zmianie kierunku świecenia łatwo dopasować je do własnego ułożenia ciała. Dobrym rozwiązaniem są też wolnostojące lampki nocne, ustawione na komodzie lub stoliku. Te o mniejszym nasileniu mniej sprawdzą się do wieczornej lektury, bardziej zaś do rozpraszania mroku w celu swobodnego poruszania się po domu nocą – i to bez konieczności budzenia pozostałych domowników górnym oświetleniem.

Kinkiety – z jakich powodów warto mieć je w swoim domu?

Kinkiety można podzielić na te o zastosowaniu zewnętrznym i wewnętrznym. Pierwszy typ służy jako świetny rozpraszacz mroku w przydomowym ogrodzie. Zwiększa poczucie komfortu i bezpieczeństwa – zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy za oknami momentalnie robi się ciemno. W przypadku modeli do zastosowania wewnętrznego liczy się emitowanie rozproszonych promieni świetlnych, które nie męczą oczu, niwelując całkowitą ciemność w pokoju, w którym korzystasz na przykład z telewizora lub komputera.

Lampy stojące – w stylu skandynawskim, loftowym czy glamour?

Jeśli zależy Ci na oświetleniu podłogowym, możesz zdecydować się na dużą lampę stojącą. Świetnie sprawdza się ona jako źródło nocnego światła, gdy usypiasz lub przewijasz niemowlę lub nieco starszym dzieciom czytasz do snu. Przy okazji ich design może zdefiniować charakter pomieszczenia, dodając mu elegancji, surowości lub przytulności – w zależności od zakupionego modelu lampy. Wśród loftowych modeli szczególnym powodzeniem cieszą się te z wyeksponowaną żarówką – z żarnikiem widocznym na miarę wczesnych projektów Edisona. To bardzo ciekawy element dekoracyjny wnętrza.