Agregaty malarskie – wszystko co musisz wiedzieć
31 maja, 2021Agregaty malarskie są niezbędne w profesjonalnych firmach remontowych, gdzie świetnie sprawdzają się do pomalowania w krótkim czasie zarówno małych jak i dużych powierzchni, ścian, sufitów oraz elewacji czy dachów. Co więcej, ten sprzęt przydaje się nie tylko ekipom remontowym, sami też możemy zakupić takie urządzenie. Oprócz profesjonalnych modeli dostępne są także półprofesjonalne oraz domowe. Jakie są rodzaje agregatów? Jakie wybrać i które będą najlepsze? Przeczytaj koniecznie ten artykuł, a to z pewnością ułatwi Ci podjęcie odpowiedniej decyzji!
Czym jest agregat malarski i kiedy po niego sięgnąć?
Agregaty malarskie wykorzystywane są do malowania natryskowego, ponieważ w krótkim czasie pozwalają na wykończenie dużych powierzchni bez nieestetycznych zacieków. Farba wydobywa się z dyszy pod dużym ciśnieniem przez niewielki otwór w końcówce. Malowanie natryskowe daje bardziej zadowalające efekty od standardowego malowania ścian pędzlem czy wałkiem. Co więcej, taki sposób pozwala ekonomicznie wykorzystywać farbę. Agregaty posłużyć nam mogą również do bielenia sufitów oraz ścian, ułatwią malowanie domu, dachu, a także drewna.
Agregat do malowania pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu, a dzięki natryskowi perfekcyjnie wykończymy nawet trudno dostępne zakamarki. Powierzchnie malowane natryskowo są znacznie gładsze, a farba wolniej się zużywa. Agregaty malarskie najczęściej kupują firmy, jednak to nie jedyna grupa, która urządzenia potrzebuje. Często używane są przez osoby chcące we własnym zakresie dokonać odświeżenia. Jeżeli jest to jednorazowa lub niezbyt częsta potrzeba, warto też zastanowić się nad zakupem używanego agregatu lub wynajęciem.
Jaki agregat malarski wybrać?
Agregaty malarskie, ze względu na rodzaj zasilania możemy podzielić na te wyposażone w sprężarki pneumatyczne lub posiadające silnik elektryczny, albo też spalinowy. Jednak w trosce o nasze bezpieczeństwo, ten ostatni powinien być używany tylko na zewnątrz. W agregatach pneumatycznych wykorzystywane jest powietrze, a użyta do malowania farba nie powinna być gęsta. Podczas korzystania z tego sprzętu tworzy się mgiełka, która zwiększa straty w farbach. Natomiast agregatów elektrycznych możemy używać zarówno wewnątrz pomieszczeń jak i na zewnątrz, jednak tylko w obrębie przyłącza elektrycznego.
Oprócz rodzaju zasilania, ważny jest także rodzaj użytej pompy oraz ciśnienie nanoszenia farby. Agregaty hydrodynamiczne, czyli te, które do podawania farb nie potrzebują wykorzystania powietrza (ich działanie polega na sprężaniu farby bez udziału powietrza), dzielimy na: membranowe i tłokowe. Oba te rodzaje różnią się od siebie zastosowaniem oraz ceną. Warto więc dokładnie przeanalizować swoje potrzeby, a przed zakupem zwrócić uwagę również na rozmiar dyszy oraz pojemność zbiornika i wydajność.
Zobacz dostępne agregaty: https://agregatymalarskie.pl/.
Agregaty membranowe
Agregaty malarskie membranowe świetnie sprawdzą się do użytku amatorskiego. Mogą posłużyć nam np. do malowania ścian i odnawiana pomieszczeń co kilka lat. Modele z mniejszą wydajnością kupują też często małe firmy. Są znacznie tańsze od agregatów tłokowych.
Pompy odpowiednio pracują dzięki przeponie, nazywanej membraną, która działa jednostronnie lub dwustronnie. Napędzane są za pośrednictwem mimośrodu, poprzez tłok, który pobiera olej z komory na membranę, a ta wywiera ciśnienie na farbę.
Dużą zaletą agregatów membranowych jest intuicyjna obsługa. Serwisowanie urządzeń tego typu jest znacznie tańsze, a wymiana membrany łatwiejsza. Modele te pracują pod mniejszym ciśnieniem, niż agregaty malarskie tłokowe, jednak do nanoszenia powłok malarskich na średniej wielkości powierzchnię, powinny być wystarczające.
Należy wspomnieć również o kilku wadach, jakie niesie używanie agregatu tego typu. Przede wszystkim musimy liczyć się z tym, że zastosowana siła ssąca nie będzie odpowiednia do pracy z materiałami cięższymi, a pompa pracująca bez przerwy nie jest niestety najlepszym rozwiązaniem na oszczędność energii. Jednak zaletą agregatu membranowego jest przede wszystkim niska cena w porównaniu z tłokowym, obsługa urządzenia jest prosta, a ewentualna wymiana części nie sprawia większego problemu. Podczas poprawnego użytkowania i dbania, agregat posłużyć nam może przez wiele lat.
Agregaty malarskie tłokowe
Agregaty te są kupowane częściej przez profesjonalistów z branży budowlanej, z racji swojej ceny i sposobu użytkowania. W tym przypadku wydajność urządzenia jest większa oraz ma ono wiele więcej zastosowań, a dzięki odpowiedniej konstrukcji tłoka, może podawać dużo gęstsze farby. Urządzenia o wydajności większej niż 6 litrów, sprawdzą się również w formie agregatów szpachlarskich, które ułatwiają nanoszenie nie tylko farb o dużej gęstości, ale również szpachli.
Agregaty tłokowe są również znacznie bardziej zautomatyzowane. Pompy malarskie tłokowe używane są w przemyśle metalowym oraz bardzo szeroko w budownictwie. Jednak zakup takiego urządzenia jak i jego serwisowanie, a także części zamienne są dużo droższe. Co więcej, ten model z uwagi na swoją moc, może być cięższy. Niemniej, charakteryzuje się długą żywotnością, a cykliczny sposób pracy pozwala na zaoszczędzenie energii (włącza się tylko w momencie spadku ciśnienia). Mimo swojej ceny warto w niego zainwestować, jeżeli tylko nasza firma go potrzebuje. Z pewnością ułatwi nam pracę, a jego wartość na pewno się zwróci.
Agregat malarski – profesjonalny czy domowy?
Po agregat malarski powinien sięgnąć każdy, kto zajmuje się malowaniem hobbystycznie lub zawodowo. Przyda się podczas odnawiania wnętrz, elewacji czy bielenia. Nie musisz jednak od razu inwestować w najnowszy model. Jeżeli jest on Ci potrzebny tylko do pomalowania niewielkiej powierzchni, możesz kupić agregat używany lub skorzystać z usług firm zajmujących się wynajmem. Wynajem to też doskonały sposób na sprawdzenie, czy dany agregat malarski będzie spełniał nasze oczekiwania.
Natomiast jeżeli prowadzisz większą firmę wykończeniową lub podobną, dobrze mieć na wyposażeniu agregat tłokowy, bo nadaje się on także do zastosowań przemysłowych, a urządzenia o dużej mocy sprawdzą się również podczas nakładania szpachli. Modele posiadające silnik spalinowy będą trafnym wyborem podczas malowania dużych obiektów, jak np. mosty kolejowe czy inne elementy infrastruktury. Zakres cen agregatów malarskich waha się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy.
Agregaty malarskie o pojemności przepływu 1 litra na minutę i ciśnieniu ok. 120 do 200 barów będą wystarczające do pomalowania małej powierzchni. Są najtańszą opcją, wybieraną przeważnie do użytku domowego przez amatorów oraz małe firmy.
Jeżeli chcemy pomalować większą powierzchnię lub prowadzimy małą/średnią firmę, warto zainwestować w agregaty malarskie o wydajności przynajmniej 4 litrów na minutę, których ciśnienie robocze wynosi ok. 200 barów. Posiadając takie urządzenie, będziemy mogli pracować z różnymi farbami z wyjątkiem tych o największej gęstości. Kupując maszynę o tej specyfikacji, musimy przeznaczyć na nią już nieco więcej środków.
Agregaty profesjonalne (najczęściej agregaty tłokowe) pracują ze wszystkimi rodzajami farb oraz posiadają dodatkowe funkcje. Cechują się najwyższą jakością i są skomputeryzowane. Na taki sprzęt musimy wydać już znacznie więcej. Kupując profesjonalny agregat, postawmy więc na niezawodnych i renomowanych producentów, zapewni nam to prosty dostęp do serwisowania, a w ofercie znajdziemy również łatwo dostępne elementy zamienne jak m.in. pistolety czy dysze i inne akcesoria.
Jeżeli decydujemy się już na zakup agregatu, warto zasięgnąć opinii specjalisty, ponieważ produkty te, w zależności od przeznaczenia będą plasowały się w różnych przedziałach cenowych. Doświadczony sprzedawca z pewnością pomoże nam dobrać odpowiedni do naszych potrzeb agregat malarski. Szeroki wybór, atrakcyjne ceny i profesjonalne doradztwo znajdziesz tutaj.
Jakich błędów nie popełniać?
- Zaniechanie czyszczenia sprzętu
Po zakończonym malowaniu koniecznie wyczyść agregat malarski. Szczególną uwagę zwróć na zaschniętą farbę, która może zakłócić ponowne użycie maszyny. Do czyszczenia używaj wody, acetonu, a w niektórych przypadkach także potrzebny będzie rozpuszczalnik. Pamiętaj natomiast, że tego ostatniego używamy tylko na części metalowe. Trudno dostępne miejsca powinniśmy przemyć pędzelkiem, a całość dokładnie wysuszyć.
- Dysze w niewłaściwych rozmiarach
Dysze mogą różnić się końcówką, warto także zwrócić uwagę na ich rozmiar. Na rynku znajdziemy dysze, które mają bardzo różne parametry. Te najmniejsze, do 0,013″ sprawdzą się doskonale podczas używania farb poliuretanowych. Wielkości do 0,015″ świetnie poradzą się podczas malowania farbami olejnymi. Do farb akrylowych i gruntowych potrzebujemy końcówki o wielkości ok. 0,017″. Natomiast większe służą do malowania farbami lateksowymi i epoksydowymi. Dlatego tak ważny jest rozmiar używanej dyszy.
- Zły sposób malowania
Szerokość strumienia farby, jakiej używamy, jest niezwykle ważny. Szeroki natrysk sprawdzi się w malowaniu dużych powierzchni, jednak do takiego sposobu malowania niezbędne jest odpowiednie ciśnienie. Co więcej, kiedy zabieramy się za malowanie domowe, pistolet powinien być w odległości ok. 15 centymetrów od ścian (jednak kiedy malujemy większe powierzchnie, zachowajmy odstęp ok. 20 do 25 cm). Farbę nakładamy w prostej linii, pod odpowiednim kątem i bez przerywania strumienia. Należy zwrócić uwagę także na równomierny rozkład farby, aby nie powstały nieestetyczne zacieki.